Dėl sutrikdytos registracijos į Vilniaus darželius Savivaldybė kreipsis į teisėsaugą

Vilniaus miesto savivaldybė kreipsis į teisėsaugos institucijas ir perduos IT specialistų surinktus įrodymus apie sausio 12 d. surengtą kibernetinę ataką, sutrikdžiusią registraciją į Vilniaus darželius. Tokią išvadą pateikė nepriklausomi kibernetinės saugos įmonės „NRD CS ekspertai, turintys panašių incidentų suvaldymo patirties tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Registracija į Vilniaus darželius bus atnaujinta tik įsitikinus dėl jos saugumo. Apie atnaujintą prašymų priėmimo datą tėveliai bus informuoti iš anksto – ne vėliau kaip prieš 24 val.

„Kibernetinės gynybos paslaugas teikianti įmonė „NRD CS“, atlikusi nepriklausomą incidento tyrimą, pateikė pirmines išvadas, kad aptiko neteisėtų veiksmų pėdsakų, jog buvo laužtasi į vilnius.lt portalą, užfiksuotos „brute force“ atakos, yra tikimybė, kad buvo gautos nesankcionuotos prieigos prie serverio administratoriaus teisėmis, kas ir sutrikdė registracijos paslaugą. Saugumo sumetimais, savivaldybė tyrimo metu nušalins susijusius su šia sistema IT paslaugų tiekėjus ir darbuotojus, o vietoje jų pasitelks trečiąsias šalis, ekspertus, turinčius tarptautinę patirtį šioje srityje“ – sako savivaldybės E. miesto departamento direktorius Jonas Pidkovas.

Pasak Švietimo departamento direktoriaus Gintaro Petronio, „kadangi sistemos tvarkytojai pateikė pažymą, kad registracija neveikė taip, kaip turėjo veikti pagal parametrus, todėl labai atsiprašome visų tėvelių – objektyvu ir teisinga pradėti viską nuo pradžių. Anuliuosime atsitiktinius nestabiliai veikiant sistemai sausio 12 d. užregistruotus prašymus ir paskelbsime naują registraciją, prieš tai pasirūpinę apsauga nuo piktybinio kenkimo sistemai iš išorės“.

„Blogio fantazija – didesnė, nei gėrio, kad ir kaip bebūtų gaila. Nesuprantu, kaip galima šitaip kenkti daugybei vilniečių tėvelių. Atsiprašau dėl šios situacijos ir darysime viską, kad kaltininkai būtų rasti ir neabejoju – gėris laimės. Jei tai susiję su rinkimais, norėčiau pažvelgti į akis tiems, kurie neranda kitų būdų konkuruoti, kaip versdami kentėti niekuo dėtus miesto gyventojus. Mūsų atsakas bus labai aiškus – sukursime ne mažiau 1000 naujų vietų darželiuose, rekonstruodami ir atidarydami dar 4 naujus darželius,“ – sako Vilniaus meras Artūras Zuokas.

Atsižvelgusi į patirtus nepatogumus, Savivaldybė tėvelius, kurių vaikai lankys darželius ir lopšelius nuo šio rugsėjo, pirmą mėnesį atleis nuo vaiko ugdymui skirto mokesčio, tai yra 14,48 eurų (50 Lt).

Viešųjų ryšių skyrius, vrt@vilnius.lt