Neteisėtai naudojantiems tarptautinį studento pažymėjimą (ISIC) – didelės baudos

Neteisėtai naudojantiems tarptautinį studento pažymėjimą (ISIC) – didelės baudos Padaugėjus studento statusą liudijančio ir teisę naudotis nuolaidomis suteikiančio dokumento klastojimo atvejų, policija primena – neteisėta veikla užsiimantiems asmenims nuo baudžiamosios atsakomybės išsisukti nepavyks, gresia baudos.

Savivaldybės įmonės „Susisiekimo paslaugos“ duomenimis, per 2014 m. konfiskuota per kelis šimtus pasibaigusio galiojimo tarptautinio studento pažymėjimų ISIC, o šių metų sausio mėnesį sugauta 20 suklastotą dokumentą turėjusių pažeidėjų, apie kurių veiklą nedelsiant informuota policija. Dokumentų klastotojams gresia 290 eurų bauda, o panašiam įvykiui pasikartojus – ir laisvės atėmimas.

„Studentams taikomomis nuolaidomis norintys pasinaudoti asmenys klastoja ISIC pažymėjimus, priklijuodami savo nuotraukas ant rastų ar kitaip įgytų kitų asmenų dokumentų. Būna, kad keičia jau negaliojančio pažymėjimo datą. Dokumentai klastojami ir pasitelkiant kokybiškus spausdintuvus, tačiau jie yra nelaminuoti, be vandens ženklų apsaugos.

Viešojo transporto kontrolieriai apie padirbtų dokumentų požymius žino ir pastebi, kai pažymėjimas yra padirbtas. Pastebėjus, kad dokumentas yra suklastotas, Kontrolės skyrius kreipiasi į policijos komisariatą, kur toliau sprendžiama, kokia baudžiamoji atsakomybė laukia neteisėta veikla užsiimančių asmenų“, – teigia SĮ „Susisiekimo paslaugos“ Kontrolės tarnybos atstovas Danius Rinkauskas.

Tarptautinis studento pažymėjimas ISIC suteikia teisę naudotis viešojo transporto ir kitomis nuolaidomis, todėl šį dokumentą klastojantys ar jau negaliojančiu dokumentu besinaudojantys asmenys tikisi sutaupyti. Pasak Kontrolės tarnybos atstovo, naudojantis pasibaigusio galiojimo ISIC pažymėjimu, studentai pažeidžia keleivių vežimo taisykles. Tad primenama, kad pažymėjimą atnaujinti – privaloma. Pasak ISIC Lietuva atstovės Lauros Domarkės, dabartiniai studentai gudrūs ir teisę naudotis nuolaidomis siekia gauti ir kurioziškais būdais. Norėdami įsigyti originalų ISIC, kartais jie pateikia ir suklastotą Lietuvos studento pažymėjimą (LSP).

Kadangi asmens tapatybė ir statusas tikrinami pagal asmens kodą studentų registre, tokios klastotės iškart pastebimos. Kaip teigia atstovė, visi pažymėjimo saugumo parametrai studentams nežinomi, todėl net ir itin profesionalios kopijos yra atpažįstamos. „Atsižvelgdami į neteisėtas ISIC pažymėjimo naudojimo veikas, tobuliname pažymėjimo saugumo parametrus, atnaujinome dokumento gamybos technologiją, tai galutinai užkirs kelią klastotėms ir dar labiau stiprins ISIC saugumą ir kokybę“, – teigia L. Domarkė.

Viešųjų ryšių skyrius, vrt@vilnius.lt