Savivaldybė prokuratūrai skųs policijos atsisakymą pradėti tyrimą dėl sutrikusios registracijos į darželius

Vilniaus miesto savivaldybė skųs prokuratūrai Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato atsisakymą pradėti ikiteisminį tyrimą dėl incidento, kuris sutrikdė registraciją į sostinės darželius.

Savivaldybė atkreipia dėmesį, kad nepriklausomi kibernetinės saugos įmonės „NRD CS ekspertai Savivaldybei pateikė įrodymų, jog registraciją į Vilniaus darželius sutrikdė kibernetinė ataka. Iš Policijos nutarime pateiktos medžiagos matyti, kad nagrinėjant Savivaldybės pareiškimą, nebuvo ištirta UAB „NRD CS“ ataskaitoje pateikta informacija apie identifikuotus neteisėtus bandymus prisijungti prie tinklalapio www.vilnius.lt, nebuvo identifikuoti nustatyti IP adresai.

Vilniaus miesto savivaldybė nušalino susijusius su informacine sistema IT paslaugų tiekėjus ir darbuotojus, o vietoje jų pasitelkė trečiąsias šalis: IBM, UAB „DPA“ ir UAB „BAIP“. Savivaldybėje taip pat atliekamas tarnybinis patikrinimas, kadangi ir savivaldybės specialistai neužtikrino, kad sistema būtų paleista saugiai ir be trukdžių. Planuojama, kad atnaujinta priėmimo į darželius sistema bus paleista kovo pabaigoje, tėveliai apie tai bus informuoti iš anksto.

Nepriklausomi IT specialistai jau atliko sistemos konfigūracijos pakeitimus saugumui užtikrinti, papildomus sistemos apkrovos ir saugumo testus. Gautose IBM išvadose pateikta ir rekomendacijų, ką dar reikėtų patobulinti sistemoje, kad būtų išvengta kenkėjiškų programų. Sistema bus paleista tik atlikus rekomenduotus pakeitimus, užtikrinančius, kad ji veiks be trukdžių.

Savivaldybė primena, jog siekiama, kad registracijos į darželius sistema būtų tik formalumas. Prioritetas visuomet buvo ir yra vietų darželiuose kūrimas. Per ketverių metų kadenciją Vilniuje jų įkurta daugiau nei 3600 (palyginimui, 2009-2010 metais sukurta tik 460 naujų vietų). Šiemet Santariškėse atidarytas naują vaikų lopšelį-darželį, kurį lankys apie 240 vaikučių. Dar šiemet, po patalpų rekonstrukcijos, Vilniuje duris atvers 4 vaikų darželiai: Viršuliškėse, Žirmūnuose, Antakalnyje ir Justiniškėse šalia Šeškinės. Šiuose darželiuose bus apie 1000 naujų vietų. Rengiami dokumentai dar dviems naujiems darželiams – Pilaitėje ir Balsiuose, skelbiamas konkursas statyti naują darželį Visoriuose. Skatinami kurtis ir privatūs vaikų darželiai – šiemet planuojami statyti du privatūs darželiai Antakalnyje ir Burbiškėse.

Viešųjų ryšių skyrius, vrt@vilnius.lt