Vilniuje vykdoma širdies ir kraujagyslių ligų prevencinė programa – kviečiame registruotis

Statistika liudija, jog maždaug kas antras Lietuvos gyventojas miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Dauguma jų, deja, palieka šį pasaulį gerokai per anksti. Tam, kad mirčių skaičius sumažėtų, ypač svarbu šių ligų prevencija. Vilniaus visuomenės sveikatos biuro (VVSB) specialistai, rūpindamiesi kraujotakos sistemos ligų prevencija, pradėjo vykdyti programą „Mano širdis – mano gyvenimas.“

„Mano širdis – mano gyvenimas“ yra šviečiamoji – mokomoji programa, padedanti žmonėms išugdyti sveikos gyvensenos įgūdžius“, – pasakoja Vilniaus visuomenės sveikatos biuro širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) prevencinės programos koordinatorė Vilma Miglinė. Pasak jos, užsiėmimai jau sėkmingai vykdomi Karoliniškių ir Vilniaus rajono centrinėje poliklinikose, o nuo kovo mėnesio pradės vykti ir Antakalnio poliklinikoje.

Sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis yra vienas svarbiausių valstybės rūpesčių, todėl prevencijai skiriamas ypatingas dėmesys. Nuo 2006 m. Lietuvoje vykdoma itin moderni programa, o nuo 2015 metų savivaldybių visuomenės sveikatos biurai ir pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos įpareigojamos ypatingą dėmesį skirti būtent širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai.

Geriausi specialistai visame pasaulyje seniai suprato – ką galima pasiekti prevencijos priemonėmis, neįmanoma padaryti jokiais gydomosios medicinos metodais. Juk dėl per didelio cholesterolio kiekio kraujyje vystosi aterosklerozė, tuomet pažeidžiamos kraujagyslės, sutrinka kraujo tekėjimas jomis. Dažniausiai kraujotaka sutrinka širdyje ir smegenyse, dėl to žmonės miršta ar lieka neįgaliais. Ligų pasekmės gydomos įvairiausiais vaistais ir chirurginėmis operacijomis – taip gydytojai gelbsti žmonių gyvybes. Tačiau šiais metodais nepanaikinamos tikrosios ligų priežastys, tik simptomai.

Praėjusių metų rudenį pirmosios dvi asmenų grupės jau dalyvavo programoje. Užsiėmimai vyko Vilniaus visuomenės sveikatos biuro patalpose, Užupyje. Dalyviai noriai lankė užsiėmimus ir džiaugėsi šia unikalia galimybe gauti naudingų žinių bei mokytis formuoti sveikos gyvensenos įgūdžius, siekiant užkirsti kelią širdies kraujagyslių ligoms. Po programos beveik visi dalyviai pažymėjo, jog pagerėjo jų bendra savijauta, padidėjo fizinis aktyvumas, pradėjo vartoti daugiau daržovių ir vaisių, sumažino riebaus, saldaus ir sūraus maisto vartojimą.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ekspertai, remdamiesi tyrimais, yra padarę tokias išvadas: jei žmonės vadovautųsi racionalios mitybos principais, būtų fiziškai aktyvūs, nepiktnaudžiautų alkoholiu ir nerūkytų, būtų galima išvengti 80 proc. širdies ir kraujagyslių ligų, 90 proc. II tipo cukrinio diabeto ir netgi 30 proc. onkologinių ligų. Akivaizdu, jog sveikai gyventi apsimoka labiau, nei gulėti suparalyžiuotam po insulto.

Norintieji dalyvauti savanoriškoje ir nemokamoje programoje turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Kiekvienas programos dalyvis su savimi privalo turėti išplėstinį kraujo tyrimą. Daugiau informacijos apie šią programą: [email protected] arba telefonu +370 655 32 820, darbo dienomis nuo 9.00 – 15.00 val.

Dalyvių skaičius ribotas, todėl programoje bus pakviesti dalyvauti tik pirmieji užsiregistravę asmenys. Kviečiame aktyviai dalyvauti!

Viešųjų ryšių skyrius, [email protected]