Vilniuje neturi likti statinių iš sunaikintų žydų kapinių paminklinių akmenų

Viešojoje erdvėje pasirodžius pirmiesiems pranešimams, jog netoli laidojimo namų Olandų gatvėje stovinti elektros pastotė, galimai buvo sumūryta iš žydų kapinių paminklinių akmenų, sostinės Meras Remigijus Šimašius pavedė Miesto ūkio ir transporto departamentui skubiai išsiaiškinti faktus bei ieškoti sprendimų.

„Toks nuo sovietmečio užsilikęs akibrokštas – gėda miestui. Paminklų niekinti nevalia. Nedelsdami kreipsimės į turto savininkus ir kalbėsimės, kaip pagarbiai sugrąžinti antkapių fragmentus į deramą vietą, neabeboju, kad rasime civilizuotą sprendimą,“ – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Paaiškėjo, kad statinys iš akmenų su žydų rašmenų fragmentais stovi sklype, kurio patikėtinis – Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcija, ir viena statinio dalis šiuo metu priklauso AB „Vilniaus šilumos tinklams“, kita – AB LESTO. Iš pastotės bei siurblinės valdytojų tikimasi geranoriškų sprendimų. Mero nuomone, civilizuotame krašte neturi likti statinių iš žydų kapinių paminklinių akmenų.

Savivaldybės duomenimis, iš sugriautų žydų kapinių paminklinių akmenų galėjo būti sumūryta ne tik ši elektros pastotė, bet ir laiptai, vedantys į Lietuvos evangelikų reformatų bažnyčios pastatą (Pylimo g. 18), atraminės akmens sienutės aplink Lazdynų mokyklos teritoriją. Artimiausiu metu bus priimti sprendimai dėl juose esančių antkapių fragmentų perkėlimo bei išsaugojimo.

Viešųjų ryšių skyrius, vrt@vilnius.lt