Nacionaliniame dramos teatre – vilniečiams dovana – Japonų opera SEMPO SUGIHARA. VILTIES SAKUROS

Gegužės 12 d. 18.30 val. Nacionaliame dramos teatre nuskambės japonų kompozitoriaus ir dirigento Yuki ANDO opera apie diplomato Sugiharos, gyvenusio Lietuvoje ir išgelbėjusio 6000 gyvybių, gyvenimą.

Čijūnė (Sempo) Sugihara – legendinis Japonijos konsulas Kaune, 1940-ųjų vasarą padėjęs išvykti iš Lietuvos tūkstančiams žydų.

Operos pastatymą įkvėpė iškili Sempo Sugiharos asmenybė ir jo nepamirštami žygdarbiai humaniškumui. Kompozitorius sugebėjo muzikos kalba perteikti ypatingai subtilius ir dramatiškus šio japonų diplomato gyvenimo momentus, jo drąsą ir pasiaukojimą, jo žmonos Yukiko išgyvenimus ir pasitikėjimą, žydų tautos skausmą ir viltį. Šis muzikos kūrinys – tai aukščiausiomis meno priemonėmis įprasminta viltis, pasiaukojimas ir tarnystė bendražmogiškoms vertybėms.

Japonijos konsulato (1939-1940) konsulas Čijūnė (Sempo) Sugihara (1901-1986) prieš 2-ąjį pasaulinį karą rezidavo Kaune. 1940 m. liepos-rugpjūčio mėnesiais šis diplomatas žydų tautybės žmonėms iš Lietuvos, Lenkijos ir net Vokietijos išdavė Japonijos tranzitines vizas, kurios nuo Holokausto išgelbėjo beveik 6000 nekaltų žmonių gyvybių. Prie konsulato kadaise buvusius vartelius daugelis žydų vadino „Vilties vartais“. 1940 m. rugpjūčio 2 d. Lietuvoje visos užsienio pasiuntinybės buvo uždarytos, tačiau į Kauno „Metropolio“ restoraną išsikėlęs Japonijos konsulatas ir toliau išdavinėjo vizas. Net prieš pat išvykimą iš Lietuvos, Kauno stotyje prie traukinio platformos buvo pastatytas stalelis, prie kurio Sugihara dar spėjo išduoti keletą dešimčių vizų. 1985 m. Yad Vashem suteikė Sugiharai Pasaulio Tautų Teisuolio titulą.

Be Japonijos dainininkų, pastatyme dalyvaus ir Lietuvos atlikėjai – choras „Libro“ bei Pučiamųjų ir styginių instrumentų orkestras.

Opera vyks japonų kalba su lietuvių kalbos subtitrais. Šis kūrinys – tai Japonijos dovana vilniečiams, įėjimas į spektaklį – nemokamas.

Gastrolių organizatorius – „Tokyo Associates Corporation“.

Viešųjų ryšių skyrius, [email protected]