Dėl nusikalstamo buvusios valdžios aplaidumo sostinė už atliekų tvarkymą sumokės kone dvigubai

Šiandien Vilniaus meras Remigijus Šimašius ir jo pavaduotojas Linas Kvedaravičius apžiūrėjo Kazokiškių komunalinių atliekų sąvartyną, kur domėjosi Vilniaus regiono atliekų tvarkymo sistema. Su sąvartyną eksploatuojančio „Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro“ (VAATC) vadovais aptartos įsisenėjusios atliekų tvarkymo ir infrastruktūros plėtros problemos:

– Iki šiol didžiąją dalį visų atliekų vežame į Kazokiškių sąvartyną, tarp jų ir vertingas perdirbamas atliekas. Dėl itin didelio sąvartyne šalinamo atliekų kiekio baigia persipildyti jau antroji sekcija (dalis). Neturėdama alternatyvos, kur reiks toliau šalinti atliekas, ankstesnioji sostinės valdžia vilkino plėtros sprendimus: III sekcijos įrengimui reikalingų lėšų (apie 5-6 mln. Eur) nenumatyta. Nerekonstruota filtrato surinkimo ir valymo sistema, nėra kur priimti asbesto atliekas.

– 25 proc. sumažinti biologiškai skaidžių atliekų patekimą į sąvartyną bei pailginti Kazokiškių II sekcijos naudojimo laiką iki 4 kartų turėjusi nauja atliekų rūšiavimo gamykla (MBA), planuota pastatyti iki rugsėjo 30 d., akivaizdu, veikti laiku nepradės. Tuo metu nerūšiuotos regiono atliekos ir toliau tonomis verčiamos į bendrą krūvą.

– Iki šiol neturime atliekų turėtojų registro, užvilkinti atliekų surinkimo paslaugų viešieji konkursai ir t.t.
Ir tai tik keletas skubiai spręstinų klausimų iš viso gauto „palikimo“.

„Vilniečiai turi sužinoti, kuo gresia ankstesnės valdžios vangumas spręsti per dešimtmetį savivaldybėje susikaupusias problemas: nuo kitų metų gyventojams nerūšiuojamų buitinių atliekų tvarkymas žymiai pabrangs. Atsiliekame tiek rūšiuodami, tiek vykdydami ES mums suformuluotas užduotis dėl antrinių žaliavų kiekių, o tai dar gresia ir realiomis baudomis, jei ir toliau nesiimsime priemonių. Todėl pasitvirtinsime tokį atliekų tvarkymo planą, kuris nebus pritaikytas vienai kompanijai, o užtikrins kokybę, konkurenciją ir mažesnę kainą“, – sako Vilniaus meras R. Šimašius.

Jei dabar už toną Kazokiškių sąvartyne pašalintų atliekų mokame ~33 eurus (113,49 Lt), tai nuo sausio 1 d., įsigaliojus Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymui, už toną preliminariai mokėsime jau iki 55 eurų (22 eurai iš jų – mokestis už aplinkos teršimą į valstybės biudžetą) ir tai itin pabrangins atliekų tvarkymo paslaugos įkainį gyventojams.

„Pirmiausiai pasirūpinsime, kad neprarastume finansavimo iš ES fondų dėl vėluojančių įgyvendinti MBA gamyklos projektą kaltės – ypatingą dėmesį kreipsime ir kasdien kontroliuosime, kad pasivytume nuo grafiko atsiliekančius įrangos pristatymo ir statybos darbus, kad tai neužgultų vartotojų pečių ir gamykla pradėtų veikti nuo 2016 m. sausio. Parengėme priemonių planą, kaip paskatinti gyventojus naudotis rūšiavimo sistemomis ir mažinti išmetamų mišrių atliekų kiekį, kurį šįvakar Savivaldybėje aptarsime su visuomene, lauksim pasiūlymų“, – sako vicemeras Linas Kvedaravičius.

Pasak vicemero, praėjusį penktadienį su atliekų vežėjais sutarta, kad be nuostolių vilniečiams būtų pratęstos atliekų vežimo sutartys. Savivaldybei perėmus sistemos kontrolę iš atliekų vežėjų ir sukūrus savo atliekų turėtojų registrą, aiškės ir skaidrės kainodara, bus tvarkomi realūs atliekų kiekiai.

Be to, gyventojai bus aktyviau skatinami naudotis VAATC teikiamomis paslaugomis, t. y. nemokamai dalinamomis kompostavimo dėžėmis, kad kuo mažiau „žaliųjų atliekų“ patektų į bendrą atliekų srautą, nemokamomis stambiųjų atliekų surinkimo aikštelėmis.

Planuojama mieste įrengti modernius bei patogesnius naudoti požeminius konteinerius ne tik mišrioms atliekoms, bet ir antrinėms žaliavoms surinkti, kurių aptarnavimas žymiai ekonomiškesnis.

Aptarti šias ir kitas priemones gyventojai kviečiami šįvakar, nuo 17.30 val., savivaldybės Tarybos posėdžių salėje. Susitikime laukiami klausimai ir siūlymai, kad naujasis atliekų tvarkymo planas, pagal kurį bus tvarkomasi iki 2020 m., būtų ne tik aiškus skaidrus ir suprantamas, bet ir maksimaliai sumažintų atliekų šalinimo kainą.

Viešųjų ryšių skyrius, el. p. vrt@vilnius.lt