Vilniaus rotušėje iškilmingai paminėtas Vilniaus ir Duisburgo partnerystės 30-metis

Gegužės 28-31 d. Vilniuje vieši oficiali Duisburgo miesto delegacija, vadovaujama mero Sören Link. Vilniaus rotušėje vyko oficialus Vilniaus ir Duisburgo miestų 30 metų bendradarbiavimo sukakties minėjimas, kuriame svečius sutiko Vilniaus meras Remigijus Šimašius,Vilniaus miesto savivaldybės administracijos vadovė Alma Vaitkunskienė, Tarybos nariai.

„Šiais, 2015 metais minime Vilniaus ir Duisburgo miestų bendradarbiavimo 30 metų sukaktį – buvusių merų Algirdo Vileikio ir Jozefo Kringso pasirašyta Vilniaus ir Duisburgo miestų bendradarbiavimo sutartis – vienas iš seniausių Vilniaus bendradarbiavimo dokumentų su užsienio miestais. Kokia drąsi tai buvo sutartis, pasirašyta gūdžiais sovietmečio metais!

Šiandien puiki proga padėkoti buvusiam Vilniaus merui Algirdui Vileikiui už tokią svarbią datą. Žvelgiant 30 metų atgal, šiandien sunku ir nusakyti, įvertinti tai, kokio svarbumo mūsų miestui buvo Duisburgo parama pirmaisiais Lietuvos Nepriklausomybės metais.

Esame iš skirtingų šalių, skirtingų kultūrų ir mūsų patirtys taip pat skirtingos: Duisburgas ilgus metus buvo vieno iš stipriausių Vakarų Vokietijos pramoninių regionų, Lietuvos sostinė auga, modernėja ir plečiasi pasitikdamas 25-uosius atkurtos šalies Nepriklausomybės metus. Tačiau meno kalba – tai visiems suprantama kalba. Visus šiuos bendradarbiavimo metus intensyviai vyko kultūriniai, meniniai mainai: orkestrų ir atskirų atlikėjų koncertai, parodos, menininkų susitikimai. Bendradarbiauja mūsų miestų ir bendrojo lavinimo, sporto mokyklos, muzikų rėmimo fondai, nepriklausomi menininkai. Džiaugiuosi, šiandien Vilniuje pristatoma Duisburgo kultūra. Ypatingai dėkoju už dėmesį Jos Ekscelencijai Vokietijos ambasadorei.

Linkiu Vilniaus ir Duisburgo miestams klestėti, ateityje rasti vis naujų bendrų krypčių ir temų bendradarbiavimui. Šiandien mes susitinkame oficialioje aplinkoje, bet linkiu vertinti ir nepamiršti, kad visus šiuos 30 metų labai stiprūs buvo ir asmeniniai žmonių tarpusavio ryšiai. Branginkime draugystę ir kartu pasitikime ateities iššūkius modernioje Europoje.

Šiandien man labai malonu, kad liudininkai, menantys miestų bendradarbiavimo užuomazgas prieš 30 metų, yra čia, ypatingai tuometinis Vilniaus meras Algirdas Vileikis“, – sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

1985-aisias metais būdamas meru ir pasirašęs šią sutartį Algirdas Vileikis dalinosi to meto prisiminimais, dėkojo, kad buvo pakviestas į šį minėjimą, sveikino svečius.

Pasak Duisburgo mero, ši drąsi sutartis padėjo pamatus bendradarbiavimui ir tarp valstybių, ir tarp miestų, skatino ir puoselėjo draugystę visus 30 metų.

Duisburgas gausia humanitarine pagalba labai rėmė Lietuvą pirmaisiais Nepriklausomybės metais. Į Vilniaus ligonines buvo vežami medikamentai, medicininė įranga, inventorius. Duisburgo ligoninėse stažavosi gydytojai, seselės iš Vilniaus. Miestas ilgus metus rėmė Vilniaus Žolyno g. esančius Specializuotus kūdikių namus. Duisburgo savivaldybės Protokolo ir reprezentacijos (užsienio ryšių) skyriaus darbuotoja Heike Maus 2000 m. buvo apdovanota Šv. Kristoforo statulėle kaip labiausiai labdaringa veikla Vilniaus miestui nusipelnęs asmuo.

Vilniuje šiomis dienomis pristatoma Duisburgo miesto kultūra: Energetikos ir technikos muziejuje, Turbinų salėje atidaryta ir iki birželio 9 d. veiks menininko Rüdigerio Eichholzo fotografijų paroda, o gegužės 30 d. 19.00 val. Simono Daukanto aikštėje koncertuos roko grupės „Fools Errant“ (Duisburgas) ir „ba.“ (Vilnius), koncertas nemokamas.

Viešųjų ryšių skyrius, vrt@vilnius.lt