Birželio 25–28 dienomis Vilniuje – 6-oji meno mugė „ArtVilnius’15”

Vienintelę Baltijos regiono meno mugę „ArtVilnius‘15“ šios mugės dalyvių atrankos ir vertinimo komisijos narys menotyrininkas Ernestas Parulskis apibūdino ne tik kaip intriguojančią, bet ir skatinančią verslą, edukuojančią visuomenę.

Menotyrininkas pabrėžė, kad šiais metais mugėje Ukraina pristatys įspūdingą ir mums dar nežinomą pasiūlą. Iš viso dalyvaus septynios Ukrainos meno galerijos: Kijevo „Tsekh“, „Karas“, „Ya“, „Bottega“, „Art‘14“, „Ra“ bei Dnepropetrovske esanti „Artsvit“. Kaip ypač įdomų Ukrainos meno reiškinį Ernestas Parulskis išskyrė galeriją „Ya“ ir jos savininką Pavlo Gudimovą, apibūdinęs jį kaip galerijų modernizmo amžiaus šauklį, investuojantį į menininkus, jų stipendijas.

Mindaugas Ardišauskas, komunikacijos konsultantas ir „ArtVilnius‘15“ tarybos narys, teigė, kad šiųmetinės mugės komunikacijoje akcentuojamas faktas, jog „ArtVilnius‘15“ yra vienintelė meno mugė plačiame regione. Tai yra didelis privalumas Lietuvos šiuolaikinio meno mylėtojams, kuriems niekur nereikia važiuoti. „Dirbome, kad pasiektume tiek plačiąją publiką, tiek esamus ir potencialius kolekcionierius Lietuvoje ir užsienyje, tuo pačiu formuodami Vilniaus, kaip rimto regioninio kultūros centro, įvaizdį“, – teigė M. Ardišauskas.

„ArtVilnius‘15” vadovė, Lietuvos meno galerininkų asociacijos prezidentė Diana Stomienė pridūrė, kad mugėje dalyvaus ne tik septynios Ukrainos meno galerijos, bet atvyks net per šimtą šios šalies kolekcionierių, žurnalistų. „Nežiūrint sudėtingos Ukrainos politinės situacijos, ten meno gyvenimas nenutrūko. Skirtingai nei Lietuvoje, Ukrainos privačios galerijos negali tikėtis jokios valstybės paramos, turi užsidirbti pačios, todėl dalyvauti mugėse ir ieškoti naujų ryšių, joms tikrai aktualu, – sakė D. Stomienė.

Pasak „ArtVilnius‘15” vadovės, ukrainiečiai pristatys ir vieną iš įspūdingiausių darbų, tapsiančių centriniu mugės kūriniu – Nikitos Shalenyi instaliaciją „Sibiras“, skirtą vartojimo temai. Šis darbas bus instaliuotas 5-oje LITEXPO ekspozicijų salėje, jo ilgis – 20 m., plotis – 4 m. Jam įgyvendinti reikės net 1000 žalių medžiaginių rankšluosčių, pagamintų Kinijoje, šalyje, kuri tapo pigios ir greitos šiuolaikinės gamybos simboliu.

Kaip teigė „ArtVilnius‘15” vadovė, kalbant apie kitas mugės dalis, reikia akcentuoti tradicinę didelių gabaritų skulptūrų bei instaliacijų parodą „Takas“, bei ypatingąjį mugės partnerį – tarptautinę įmonę „Lewben Group”. Ši įmonė pirmą kartą visuomenei pristatys dalį meno fondo „Lewben Art Foundation“ valdomos šiuolaikinių tarptautinių menininkų kolekcijos: Charles Avery, Markus Schinwald, Tala Madani, Los Carpinteros, Tony Cragg, Thomas Houseago, Bertrand Lavier, Jonathas de Andrade ir Pedro Reyes kūrinius (kuratorė italė Francesca Ferrarini). Kaip teigė „Lewben Art Foundution“ direktorė Indrė Tubinienė, pristatomų menininkų darbus į savo kolekcijas įtraukia žymiausi muziejai, tokie kaip „MoMA“ ir „Tate“, taip pat jie eksponuojami pagrindinėse galerijose, bienalėse ar parodose, tokiose kaip „Documenta“.

Tradicinė didelių gabaritų skulptūrų bei instaliacijų paroda „Takas“ šiais metais tapo tarptautine. Menininkai iš Lietuvos, Latvijos, Rusijos bei Ukrainos pristatys įspūdingus meno kūrinius. Savo darbus šioje parodoje eksponuos: Aigars Bikše, Andrius Erminas, Andrius Pukis, Anton Logov, Danas Aleksa, Daria Krotova, Iveta Laure, Jonas Aničas, Jurga Barilaitė, Kęstutis Svirnelis, Matas Janušonis, Nikita Shalennyi, Rafal Piesliak, Saulius Vaitiekūnas, Tauras Kensminas bei Ugis Traumanis.

Ypač daug dėmesio mugėje „ArtVilnius‘15“ sulauks video menas. Vieno seniausių Europoje šiuolaikinio video meno festivalio VIDEONALE kuratorės Tasja Langenbach ir Jennifer Gassmann (Vokietija) specialiai mugei atrinko geriausius festivalio video darbus, kuriuos sieja bendra tema – „Laukinis šauksmas”. Niujorke gyvenantis pasaulinio garso menininkas bei muzikantas Vladimiras Tarasovas „ArtVilnius‘15“ lankytojus kvies pažiūrėti svaiginančią vaizdo ir garso instaliaciją „Šešiasdešimtieji“, kuri Lietuvoje rodoma pirmą kartą.

Taip pat vyks ir tradicinis geriausių mugės galerijų ir menininkų rinkimas bei apdovanojimas.

Be pagrindinės programos mugėje rengiamos meno kolekcionavimą nagrinėjančios diskusijos, konferencijos, specialią edukacinę programą pristatys Vilniaus dailės akademija, Jūratės Stauskaitės, Justino Vienožinskio meno mokyklos bei „Indigo Textile“.

„ArtVilnius‘15“ šiemet vyks jau šeštą kartą. Šiuolaikinio meno gerbėjus, kolekcininkus bei meno pasaulio profesionalus mugė suburs birželio 25-28 dienomis „Litexpo“ parodų ir kongresų centre. 12 000 kv. m. plote įsikurs 55 šiuolaikinio meno galerijos iš 15 pasaulio šalių: Baltarusijos, Danijos, Didžiosios Britanijos, Gruzijos, Italijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos, Nyderlandų, Prancūzijos, Rumunijos, Rusijos, Slovakijos, Ukrainos ir Vokietijos. „ArtVilnius‘15“ organizatoriai tikisi sulaukti apie 30 000 tūkst. lankytojų.

Mugės globėja – Vilniaus miesto savivaldybė, pagrindinis rėmėjas – Lietuvos Kultūros Taryba, ypatingasis partneris – „Lewben group“, mecenatas – „Cobalt“, pagrindinis partneris – „Litexpo“, draugai – „JCDecaux“ ir „Omnitel“, informaciniai partneriai – „Lietuvos rytas“ ir „Lrytas.lt“, mugės radijas – „Žinių radijas“, televizija – „Lietuvos televizija“, partneris -Lietuvos kultūros institutas, oro linijos – „Ukrainian Airlines“, viešbutis – „Kempinski“, alus -„Volfas Engelman“, vynas – „Zonin Prosecco“, kava – „Nescafe Dolce Gusto“, vanduo – „Neptūnas“, rėmėjai – „Video projektai“ ir „Baltic pallets“.

Daugiau informacijos mugės puslapyje www.artvilnius.com bei Facebook.com/artvilnius.

Viešųjų ryšių skyrius, vrt@vilnius.lt