Nuo šiol keliauti Neries paupiu – saugiau ir tvarkingiau

Praėjusią savaitę Vilniaus miesto savivaldybė ėmėsi pirmųjų Neries krantinės tvarkymo darbų: abipus upės nupjauta pavojingai ant takų styranti metalo armatūra, vilniečių pamėgtoje erdvėje netoli Baltojo tilto sutvarkytos įgriuvusios gelžbetonio plokštės, pastatyta šiukšliadėžių ir papildomų didžiųjų konteinerių.

Daugiau kaip prieš 40 metų įrengtų Neries krantinių būklė itin prasta: neremontuojamos nusidėvėjo gelžbetoninės konstrukcijos, daug kur ištrupėjo betonas, išlindo armatūra, o per nesandarias konstrukcijas patekęs upės vanduo plauna gruntą, ir po krantinės pagrindu formuojasi tuštumos, atsiranda įgriuvos. Visa tai prie upės sportuojantiems ir besiilsintiems miestiečiams ir Vilniaus svečiams ne tik kelia pavojų, bet ir tampa nuolatine nepasitenkinimo priežastimi.

Praėjusią savaitę tose krantinės erdvėse, kur šiuo metu renkasi daugiausiai vilniečių ir turistų, Savivaldybė sutvarkė apie 40 metrų pavojingai įgriuvusių ir vandens iškilnotų plokščių. Nupjovus išlindusią metalo armatūrą abiejose upės krantinėse, susidarė 100 kg jos atliekų. Gelžbetoninės krantinės dešiniajame Neries krante sudaro apie 4 km, o kairiajame – apie 3 km. Nors daugelyje krantinės vietų vis dar matyti atsidengusi armatūra, šiuo metu ji nebėra pavojingai išlindusi.

„Neris yra Vilniaus širdis, žmonės pamėgo ateiti prie vandens, rengti iškylas, sportuoti, tačiau čia jie jaučiasi patogiai tik tuomet, kai aplinka tvarkinga, ūkio darbai atliekami laiku, kai krantine judėti saugu. Pradėjome nuo iš pirmo žvilgsnio pačių paprasčiausių, tačiau miestiečiams išties svarbių darbų – dangos remonto, šiukšliadėžių įrengimo, kad nebeliktų netvarkos jausmo ir nebetrūktų elementarių buitinių dalykų“, – sakė vicemeras Linas Kvedaravičius.

Iki šiol iškylaujantiems ir poilsiaujantiems prie upės miestiečiams tekdavo ilgokai pavargti, kol surasdavo atokiau nuo poilsio zonų esančias šiukšliadėžes. Dabar atkarpoje nuo Vilnios iki Baltojo tilto pastatyta 20 naujų šiukšliadėžių abiejose upės pusėse ir 6 papildomi didieji konteineriai (~100 l talpos). Miesto tvarkymo skyriaus specialistai primena, kad nors šiukšliadėžės palei upę sutvarkomos kelis kartus per dieną, tačiau atliekas į jas patariama mesti rūpestingiau: kad vėjas neišnešiotų šiukšlių į upę, išmetamas pakuotes ir kitas atliekas gerai suspausti.

„Mūsų vizija – sutvarkyti Neries krantinės pėsčiųjų ir dviračių takai, kurie driektųsi nuo Valakampių iki Lazdynų, atsirastų patogūs nusileidimai prie upės, atgytų vandens turizmas ir pramogos, tačiau visa tai planuojama ne kuriant dailias vizualizacijas, o skaičiuojant ir ieškant realių finansinių galimybių, privačių investuotojų, nagrinėjant integruotų teritorijų vystymo planą. Kai bus aiškūs ir realūs finansavimo šaltiniai, kitais metais bus galima pradėti krantinės atnaujinimo darbus“, – sakė L. Kvedaravičius.

Pasak vicemero, kitąmet krantinėje laukia dar daug darbų, o šią vasarą ties Žvejų ir Olimpiečių gatvėmis dar bus įrengti suoliukai, kur po malonių pasivaikščiojimų bus galima prisėsti pasigrožėti į Gedimino pilį atsiveriančiu vaizdu.

Viešųjų ryšių skyrius, [email protected]