Nuo šiol Vilniaus skulptūros bylos savas istorijas

Nuo šiol Vilniuje galima bus pabendrauti kaip su sau lygiais Vilniaus įkūrėju kunigaikščiu Gediminu, Lietuvos kunigaikštystės didike Barbora Radvilaite, pasiklausyti „Metų“ kūrėjo Kristijono Donelaičio pamąstymų, išgirsti, ką mintijo Katedros statytojas Laurynas Stuoka-Gucevičius, kaip Vilniuje gyvenosi daktarui „Aiskaudai“ – Cemachui Šabadui, kokia rašytojo Romaino Gary istorija, ką čia veikia muzikantas Frankas Zappa, paatvirauti su Užupio angelu ar Undinėle, kabančia virš Vilnios.

„Sveikinu projekto iniciatorius, ypač MMC direktorių Viktorą Butkų, su puikia idėja. Neretai keliaujam po Vilnių ir nepastebim, kas vyksta aplinkui. Tai nuostabi galimybė geriau pažintį miestą, iškilias asmenybes, kurių gyvenimai siejasi su Vilniumi. Ką tik bendravau su Katedros architektu Laurynu Stuoka Gucevičiumi – patikėkit, jaučiausi, kaip teatre – tai labai tikroviška, tai įkvepia, kai girdi „gyvą“ kalbą. Manau, ir užsienio svečiams tai bus maloni staigmena – sava kalba išgirsti Vilniaus istorijas, nes tai dar naujiena ir didžiuosiuose pasaulio miestuose. Manau, svarbus miestui projektas“, – sakė pirmasis „užsisakęs“ su skulptūra pokalbį, Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Projektą taip pat sveikino, juo džiaugėsi Nepaprastasis ir įgaliotasis Ukrainos ambasadorius p. Valerii Zhovtenko ir Prancūzų instituto Lietuvoje direktorius p. Frédéric Bellido.

„Vilniaus kalbančios skulptūros“ – tai interaktyvus projektas, siūlantis aktyvaus ir turiningo laisvalaikio alternatyvą miestiečiams ir Vilniaus svečiams. 15 skulptūrų Vilniaus senamiestyje prabyla: jos gali paskambinti susidomėjusiems praeiviams į išmaniuosius telefonus. Kalbančios lietuviškai ir angliškai, o keletas istorinių daugiakultūrio Vilniaus iškilių asmenybių – net ukrainiečių, prancūzų ir jidiš kalbomis, nustebins ne vieną vilnietį ar užsienio turistą. Juk visai neseniai kalbančios skulptūros tapo tokių megapolių – Londono, Mančesterio, Kopenhagos – miestų dalimi, o šiandien jau prabyla Lietuvos sostinėje.

Internetinė prieiga ir lentelėje integruotos technologijos (QR, NFC) suteiks galimybę kiekvienam susidomėjusiam praeiviui sulaukti „skulptūros skambučio“. Tai trumpas, 3 min. trukmės, audio įrašas, kuriame skulptūroje įkūnytas personažas pasakoja savo istoriją.

Kiekviena kalbinta skulptūra turi savo charakterį ir balsą – atsiliepus į skulptūros skambutį, galima išgirsti charakteringus garsių Lietuvos aktorių K. Smorigino, A. Sakalausko, A. Kaušpėdo, A. Ramanausko-Greitai, J. Didžiulio, R. Samuolytės, J. Dapkūnaitės, D. Meškausko, M. Nedzinsko balsus. Tekstus skulptūroms kūrė pripažinti rašytojai S. Parulskis, K. Sabaliauskaitė, A. Tapinas, R. Rastauskas, G. Radvilavičiūtė, V. V. Landsbergis, G. Grajauskas ir kt.

Prabilsiančios Vilniaus skulptūros – rašytojas Kristijonas Donelaitis, muzikantas Frank Zappa, poetas Adomas Mickevičius, kunigaikštis Gediminas, Lietuvos didikė Barbora Radvilaitė, architektas Laurynas Stuoka-Gucevičius, rašytojai Žemaitė, Romain Gary, poetas Tarasas Ševčenka, Cemachas Šabadas (Daktaras Aiskauda), Miesto vartų sargybinis, Undinė, Užupio angelas, Žibintininkas, skulptūra Sovietinių represijų aukoms atminti.

Nuo šiandien skulptūros kalbės visada – ir dieną, ir naktį.

Žemėlapis atsisiųsti (5MB)

Viešųjų ryšių skyrius, vrt@vilnius.lt