Pavilnių regioniniame parke, kaip tikrame kaime, žvengia žirgai ir mekena avys

Pavilnių regioniniame parke, Pūčkoriuose, suvienijus parko direkcijos ir vietinių gyventojų entuziastų iniciatyvą, gamtotvarkos tikslais šiuo metu ganomi 4 fryzų veislės žirgai, 1 kumeliukas, 1 ponis ir 10 škudžių veislės avių.

Vilniaus apylinkėse jau beveik nebeliko kaimų ir tradicinio kaimiško ūkininkavimo. Per pastaruosius dešimtmečius gerokai pasikeitė priemiesčio gyventojų gyvenimo būdas, o pievose ganomi gyvuliai visiškai pasitraukė iš kraštovaizdžio. Anksčiau intensyviai šienautos ir ganytos pievos tapo nenaudojamos, apleistos, todėl apaugo krūmais. Prarasta nemaža pievoms būdingos biologinės įvairovės dalis.

Užželiančiose natūraliose pievose ekstensyvus ganymas yra pati efektyviausia gamtotvarkos priemonė. Lietuvos saugomose teritorijose galvijų, avių ir ožkų ganymas vis labiau populiarėjanti ir plačiai naudojama pievų buveinių atkūrimo ir išsaugojimo priemonė.

Geriausias ganymo gamtotvarkos tikslams efektas yra pasiekiamas ganant toje pačioje vietovėje skirtingų rūšių gyvulius. Pavilnių regioniniame parke, Pūčkoriuose, pasirinkta schema – ganymas žirgais ir avimis.

Ganant tokiu būdu, pasiekiamas ne tik gamtotvarkos tikslas, bet ir palaikomos natūralios pievų buveinės, bet sutaupomos lėšos, skirtos pievų šienavimui žoliapjovėmis ar traktoriais. Ganant pievose ne per daug žirgų, susidaro trumpų ir aukštesnių augalų mozaika. Žirgai nuėda tik švelnią ir sultingą žolę. Lieka šiurkšti, peraugusi žolė, taip pat žirgų nemėgstamų rūgštynių (Rumex sp.), vėdrynų (Ranunculus acris), kiečių (Artemisia vylgaris). Tuo tarpu avys yra nereiklios ganyklos žolei. Jos gali skabyti ir trumpą žolę. Ganomos po žirgų avys nuskabo jų paliktas žoles, nuskina ataugusią žolę arti žemės paviršiaus, nesutrypia žemės paviršiaus. Taip nuganytų pievų nereikia šienauti. Siekiant aukščiausio rezultato, po žirgų ir avių dar reikėtų ganyti ožkas. Jos graužia ypač šiurkščią žolę ir krūmus.

Laukiame iniciatyvos iš ožkų augintojų entuziastų.

Viešųjų ryšių skyrius, vrt@vilnius.lt