Sostinės Vašingtono skvere – laisvę mylinčių žmonių susibūrimas

Šįvakar Vilniaus meras Remigijus Šimašius drauge su vilniečiais ir miesto svečiais Vilniaus Vašingtono skvere dalyvavo šventiniame Sumnerio Welleso deklaracijos 75 metų jubiliejaus minėjime – „Kartu mes tikime laisve“.

Renginyje prisimintas istoriškai reikšmingas tuometinio JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojo S. Welleso pareiškimas pasauliui, jog Amerika nepripažįsta Lietuvos ir kitų Baltijos šalių okupacijos ir aneksijos. Minėjime dalyvavo Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Vyriausybės, Seimo ir Savivaldybės vadovai. Daug gražių žodžių išsakyta, dėkojant Jungtinėms Amerikos Valstijoms už buvimą išvien su Lietuva ir svarbų indėlį į mūsų valstybės atgimimą, strateginę abiejų šalių partnerystę.

„Principinga JAV pozicija nepripažinti Baltijos šalių prievartinės aneksijos tapo žinia visam pasauliui, kad teisė negali būti įgyjama jėga. Deja, ir šiandien matome, kad tas pats kaimynas naudoja jėgą, siekdamas įgyti teisę į kitų tautų teritoriją. Todėl Lietuva didžiuojasi valstybėmis, kurioms per 75 metus laisvė išliko vertybe ir kurios gina ją iki šiol“, – sako Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Į Vašingtono skverą susirinkę vilniečiai ir miesto svečiai stebėjo iškilmingą trijų Baltijos valstybių ir Jungtinių Amerikos Valstijų vėliavų pakėlimą.

„Ši simbolinė diena laisvos šalies, laisvo miesto gyventojams primena, kaip prieš 75 metus dvi socialistinės jėgos įstūmė mus į didelę mėsmalę. Laisvojo pasaulio atstovė Amerika, pirmoji taikliai įvertinusi situaciją, gynė tiesą, pareikšdama, jog agresijos nepripažins. JAV visada buvo kartu su Lietuva. Ačiū, Amerika!“ – sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius, linkėdamas, kad ši šventė kitais metais taptų dar labiau miesto švente.

Vilniaus Vašingtono skvere, kuri nuo šiol vilniečių dar bus vadinama ir Padėkos aikšte, yra akmuo „Istorinių Lietuvos ir Amerikos saitų atminimui“, o šalia jo įamžinta Welleso deklaracija.

Į šventę vilniečiai ir miesto svečiai rinkosi nešini JAV ir Lietuvos vėliavėlėmis, vaišinosi tradiciniais amerikietiškais užkandžiais, susirinkusiems grojo Karinių oro pajėgų orkestras, Virgis Stakėnas ir grupė Subtilu-Z.

Vakar JAV Valstybės sekretorius John Kerry išplatino pareiškimą, jog Welles deklaracija buvo daugiau nei simbolinis gestas: nuo 1940 m. iki visiško Baltijos valstybių nepriklausomybės atkūrimo po pusės amžiaus, Vašingtone nenustojo plazdėti Lietuvos, Latvijos ir Estijos vėliavos, taip, kaip šios tautos nenustojo tikėti, kad ateis diena, kai atgaus laisvę. Pasak J. Kerry, per ilgus sovietų okupacijos metus, Jungtinių Valstijų įsipareigojimas Baltijos laisvei nesusvyravo, minėdami šią svarbią sukaktį, švenčiame Baltijos valstybių nepriklausomybę ir pagerbiame daugelį tų, kurie kentėjo ir pasiaukojo dėl jos.