Atvirų duomenų sostinė atvėrė savo biudžeto duomenis

Kuo toliau, tuo daugiau Vilniaus savivaldybės ir jos kontroliuojamų įmonių duomenų tampa visiškai atviri. Neseniai Vilniaus miesto savivaldybė pradėjo viešinti vykdytus mažos vertės pirkimus, nuomojamų žemės sklypų duomenis, o nuo šiol atveria ir savo biudžeto duomenis.

Biudžeto duomenys kiekvienoje savivaldybėje yra kaupiami pagal VSAFAS standartus. Visos savivaldybės įplaukos ir išlaidos registruojamos gana detaliai, todėl tai leidžia suskaičiuoti, kiek per mėnesį buvo apmokėta sąskaitų, kompensuojančių gyventojams mokesčius už vandenį, arba kiek pirkimų buvo atlikta iš įmonės UAB GRINDA ir t.t.

Specialistams, analitikams, programuotojams ir entuziastams savivaldybė atveria 5 biudžeto duomenų šaltinius:
• biudžeto vykdymą: galima pamatyti – kiek ir kokias biudžeto eilutes savivaldybė jau išnaudojo;
• patvirtintą biudžetą: matyti, koks buvo patvirtintas ir kam skirtas biudžetas;
• sutartis: matomos visos su savivaldybe sudarytos sutartys, tarp jų ir viešieji pirkimai bei sutarčių priedai;
• mokėjimus pagal sąskaitas – kiek ir kokių sąskaitų bei pagal kokias sutartis buvo apmokėta;
• įplaukas: informacija apie savivaldybės finansavimą parodo kada, kiek ir iš kur pinigai atkeliavo į savivaldybės biudžetą.

„Ši informacija padės kurti biudžeto vizualizacijas, aiškiau suprasti – kiek turime pinigų ir kam juos skiriame. Tai ypač svarbu svarstant naujas investicines programas bei priimant sprendimus dėl projektų finasavimo”, – sako Vilniaus mero patarėjas informacinių technologijų klausimais Povilas Poderskis.

Taip pat ketinama viešinti ir apskaitos informaciją. Jau dabar atverta keletas ataskaitų, leidžiančių palyginti savivaldybės būklę šiais ir praėjusiais metais. Pasak P. Poderskio, netolimoje ateityje bus įmanoma pasidaryti panašų biudžeto pristatymą į Bostono (http://budget.data.cityofboston.gov/#/)

Biudžeto duomenys viešinami iškart su dideliu kiekiu papildomų metaduomenų, kurie turėtų padėti analitikams ir programuotojams susigaudyti pateikiamuose duomenų rinkiniuose.

Visi penki duomenų srautai atnaujinami kiekvieną naktį, tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad kai kurie duomenys (pvz. įplaukų) pačioje sistemoje atnaujinami rečiau.

Jeigu kyla klausimų dėl duomenų naudojimo, rašykite el. pašto adresu: atviras@vilnius.lt

Atvirų duomenų platforma: github.com/vilnius/biudzetas


Viešųjų ryšių skyrius, vrt@vilnius.lt