Search Icon

Struktūra ir kontaktai

Dažniausiai užduodami klausimai

Pranešti apie problemą mieste

Registracija į darželius ir mokyklas

Gyvenamosios vietos deklaravimas

Dokumento statuso patikrinimas

Sostinės meras: Stoties rajone restauruojama Šv. Stepono bažnyčia taps puošmena ir traukos centru

Vilniaus meras Remigijus Šimašius apžiūrėjo restauruojamą Šv. Stepono bažnyčią atgimstančiame Stoties rajone. Susitikime dalyvavę Kultūros paveldo departamento, VĮ „Lietuvos paminklai“, aplink įsikūrusių verslo ir socialinių įstaigų atstovai su miesto vadovu aptarė teritorijos aplink Šv. Stepono bažnyčią atnaujinimo perspektyvas ir idėjas – kaip geriausiai Stoties rajono atkuriamą teritoriją pritaikyti bendruomenės socialinėms reikmėms.

„Ši itin svarbi Vilniui vieta tarsi užmigusi ir laukia, kada bus pažadinta. Mano tikslas – kad ir bažnyčia, ir miestas, ir kaimynai visi susitelktų ir paverstų šią vietą tokia, kokia ji ir turi būti – rajono puošmena ir traukos centru. Tiek sklypas prie bažnyčios, tiek ir buvusių kapinių teritorija turi būti atviri visuomenei. Smagu, kad Stoties rajono erdvės galbūt kiek spontaniškai ir chaotiškai, bet su nauja gyvybe vėl atgimsta. Čia atsidaro populiarūs barai, kuriasi originalūs smulkieji verslai, statomi modernūs daugiabučiai. Ir tai tik pradžia.“ – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Kalbėdamas apie plėtros projektus ir kryptis, miesto meras pastebėjo, kad atgimstantis Stoties rajonas turi tapti Senamiesčio prieiga ir vartais į Vilnių: su geru susisiekimu, rekonstruotomis stotimis, darnia gyvenamąja statyba. Šalia jau yra įsikūrę keletas socialinių pasaugų centrų, kurie čia galėtų atgimti kaip socialinės pagalbos ir dvasinis centras. Rajone atsiras patogi dviratininkams ir pėstiesiems Naujininkų jungtis su Senamiesčiu, miesto sodais, bus rekonstruotas siaurasis pėsčiųjų tiltas virš geležinkelio, yra iniciatyvų rekonstruoti autobusų stotį, geležinkelio stoties teritorijoje statyti viešbutį su didžiuliu parkingu, Sodų gatvėje atkurti sodą. Šie projektai turėtų tapti integracijos ašimi, kur natūraliai atsiras ir naujų traukos centrų.

Apie bažnyčios restauravimo istoriją ir kaip stengiamasi išsaugoti bažnyčios unikalias vertingąsias savybes susirinkusiems pasakojo VĮ „Lietuvos paminklai“ projekto administravimo ir techninės priežiūros vadovas Viktoras Vilkišius. Bažnyčios tvarkybos darbai vyksta nuo 2005 m. Atlikti bažnyčios fasadų mūro ir grafito tinko ir dalies rytinio fasado frontono, konservavimo, restauravimo darbai. Šiuo metu baigiami bažnyčios išorės tvarkybos darbai, pradėti ir bus tęsiami grafito ornamentinio frizo tinko restauravimo darbai.

„Išlikusi vėlyvojo Renesanso laikotarpio Šv. Stepono bažnyčia unikali savo nuostabia architektūra ir yra savotiški Vilniaus vartai, nes nuo čia prasidėdavo visos iškilmingos procesijos, sutinkant karalius, miesto svečius. Dabartinė gamyklinė teritorija greta šio savotiško Vilniaus simbolio ir neeilinio objekto turi keistis. Galimybės plėtrai – puikios, paveldosaugos reikalavimai čia minimalūs, svarbu nepadaryti klaidų kuriant naująją architektūrą.“ – sakė paveldosaugininkas Vitas Karčiauskas.

Idėjomis pasidalijo ir aplink įsikūrusių verslo bei socialinių įstaigų atstovai.

„Pirmiausiai norisi, kad Stoties rajone atsirastų atvira erdvė visiems būti, kurioje galėtų rinktis ir benamiai, ir tikintieji ir kiti žmonės, kurie vienas kitam padeda. Taip pat galvojame, kad šioje erdvėje galėtų atsirasti keletas tarpinių būstų benamiams, į kuriuos jie galėtų persikelti iš nakvynės namų ir tai būtų motyvuojanti tarpinė stotelė, integruojantis į visuomenę. Ateityje tai galėtų būti ir viena iš integralių vietų pabėgėliams.“ – sakė Vilniaus arkivyskupijos Caritas direktorius Linas Kukuraitis.

Meras pasidžiaugė, kad tiek religinė bendruomenė, tiek verslas, tiek savivaldybė, kalbėdami apie atgimstantį Stoties rajoną ir Šv. Stepono bažnyčios teritoriją žvelgia ta pačia kryptimi. Tarp institucijų ir bendruomenės atstovų susitarta konkrečius planus ir vieningą koncepciją aptarti jau kitą savaitę.

Viešųjų ryšių skyrius, vrt@vilnius.lt