Toliau skaidrinama priėmimo į Vilniaus darželius tvarka

Vilniaus valdžia per pastaruosius du mėnesius nustatė naujų manipuliavimo, skirstant vietas Vilniaus darželiuose, atvejų.

Laikinai einanti Švietimo departamento vadovo pareigas Kristina Cibulskytė šiandien nušalino nuo pareigų skyriaus vyr. specialistę Editą Petrulevič už aplaidų darbą, tvarkant centralizuotą prašymų pateikimą į darželius. Patikrinimo metu buvo nustatyta ir kitų reikšmingų pažeidimų, kurie atskleidė, kad anksčiau įtvirtintų priemonių nepakanka, kad registracija būtų patogi ir aiški tėvams.

„Norime užkirsti kelią darželių ar savivaldybės darbuotojų piktnaudžiavimui ir kad vietos į darželius būtų priskiriamos tiems, kam jos priklauso. Atvėrėme darželių eiles visuomenei, Vilniaus atvirų duomenų platformoje jau galima stebėti nuasmenintas darželinukų eiles. Toliau siekiame, kad priėmimo sistema būtų techniškai veiksminga apdoroti didelį informacijos srautą, nepriklausytų nuo žmogiškųjų klaidų, ir, svarbiausia, užtikrintų, kad vaikų priėmimas į darželius būtų vykdomas sąžiningai.” – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Patvirtinus aiškius ir skaidrius eilių į darželius formavimo principus ir objektyvesnius pirmumo kriterijus lankantiems darželius nuo 2016 metų ir vėliau, šiuo metu diegiami registracijos sistemos atnaujinimai, stiprinama apsauga. Kad viskas veiktų sklandžiai, sistema bus testuojama, todėl registracija į sostinės darželius kitiems metams prasidės ne spalį, kaip buvo skelbta, o gruodžio 15 dieną ir veiks nuolat, neribojant registracijos laiko.
„Registruojantis į darželius nebeliks principo – „kas pirmesnis – tas gudresnis“. Kad tėvai turėtų galimybę pasirinkti registracijai patogiausią metą, o informacinė sistema nebūtų apkrauta didelio vienu metu besiregistruojančių srauto, vilniečiai tėvai galės registruoti vaikus į darželius vos jiems gimus, neribojant registracijos laiko. Taip atėjus metui, kai vaikas įgis teisę lankyti darželį, jis šią vietą ir turės. Tėveliai galės matyti skaidrias darželių eiles ir sekti jų judėjimą.“ – sako Vilniaus mero pavaduotojas Valdas Benkunskas.

Sistema visiškai automatizuojama, vos keletas žmonių savivaldybėje turės prieigą prie jos. Jei iki tol buvo mokyklų, kurios priešmokyklines grupes formuodavo pačios, tai pagal naują tvarką, šios ikimokyklinukų vietos taip pat atsidurs vienoje centralizuotoje informacinėje sistemoje. Visus prašymus bus galima pateikti elektroniniu būdu, nebereiks nešti dokumentų originalų į savivaldybę.

Kilus įtarimų, kad 58 darželių vadovai galėjo piktnaudžiauti, skirstydami vietas, kai laiku nepateikė Savivaldybei informacijos apie atsilaisvinusias vietas, atlikti tarnybiniai patikrinimai ir aptikta pažeidimų: iš 19 baigtų tyrimų, 9 atvejai pasitvirtino – darželių vadovai baudžiami drausminėmis nuobaudomis. Tokių atvejų išaiškinta dalyje Pašilaičių, Šeškinės, Lazdynų, Žvėryno, Viršuliškių, Santariškių, Grigiškių seniūnijose esančių darželių. 39 darželiuose tarnybiniai patikrinimai tebevyksta. Po audito, tobulinamoje registracijos į darželius tvarkoje atsirado naujovė – darželių vadovai viską fiksuos elektroninėje sistemoje, o ne raštuose Savivaldybei, ir iki balandžio 1 d. į elektroninę sistemą turės būti įvedę tiek planuojamą priimti vaikų skaičių, tiek grupių tipus.

Viešųjų ryšių skyrius, [email protected]