Aukštamiestis – patraukliausias rajonas kūrybiškiems žmonėms

Šių metų vasarą prasidėjęs kūrybinių dirbtuvių „Aukštamiesčio Arterija“ projektas skatina naujo, modernaus ir kūrybiško Vilniaus rajono gimimą. Kūrybinių industrijų parko „Architektūros centras“ kartu su partneriais menų fabrikas „Loftas“ ir Vilniaus miesto savivaldybe inicijuoto projekto metu sukurtos net keturios Aukštamiesčio vizijos, kurios bus pristatytos jau rugsėjo 24 d. „Lofte“.

„Aukštamiestis – tai aukštuminė Naujamiesčio dalis, kurios buvusiose ar esamų gamyklų erdvėse bei kiemuose šiuo metu vyksta kūrybinės konversijos“, – trumpai Aukštamiesčio idėją paaiškina viena iš projekto iniciatorių, menų fabriko „Loftas“ įkūrėja Živilė Diavara.

Aukštamiesčio erdvės: https://youtu.be/dUogFgrqHQE

Visą mėnesį kūrybinių dirbtuvių metu 4 architektų komandos: MetrOarchitektūra: J. Biliūnas, P. Kisielis, A. Mačiulis, T. Džiugytė + video menininkas E. Kordiukovas / Aketuri architektai: K. Štreimikytė, U. Naujekaitė, R. Stankevičiūtė, M. Tautvydas, M. Rekevičienė, L. Rekevičius, M. Augaitytė, A. Tilvikaitė + zalistogai.lt / B. Puzonas, D. Kalmatavičius, M. Šiupšinskas, R. Palekas + dizaineris T. Stalionis / Š. Kiaunė, A. Kiaunienė, J. Tutlytė, T. Petreikis + video menininkas M.s Skerys – kūrė Aukštamiesčio viziją, ieškojo ypatingų šio rajono charakterio savybių bei to, kas galėtų patraukti ne tik vilniečius, bet ir miesto svečius iš užsienio.

„Pasaulio didmiesčiai jau seniai didžiuojasi išvystytais industriniais rajonais, kurie pasižymi kūrybiškais sprendimais, išvystytu pramogų sektoriumi. Toks yra ir „Aukštamiesčio Arterijos“ dirbtuvių, vizijų formavimo ir jų pristatymo tikslas“, – sako projekto kuratorė, KIP „Architektūros centro“ vadovė Aida Štelbienė.

Potencialiai Aukštamiestis – vieta, kuri gali tapti pasaulinio garso menininkų, kūrybingų žmonių ir turistų traukos tašku. Todėl kuriant Aukštamiesčio vizijas buvo vadovautasi šių dienų miesto tvarkymo praktikomis.

Architektai siūlo patiems vietos gyventojams pasirūpinti savo vietos tapatybe. Vienas kolektyvų, sukūrusių darbą „ko.ordinatės“, rėžė tiesiai šviesiai: „Architektai turi pasitraukti į šalį“. Užtat daug vietos palikta demokratijai, bendro sutarimo paieškoms.

Aukštamiesčio vizija – kultūros židinys ir tikro miestiečio namai

Visos projekte dalyvavusios architektų komandos jau pridavė savo vizijas ekspertų komisijai, kurią sudaro urbanistas M. Pakalnis, kultūros paveldo specialistė D. Sabaliauskienė, Vilniaus miesto savivaldybės atstovė Agnė Selemonaitė, konversijų socialinės praktikos ekspertės K. Tuin ir J. S. Driessen bei kiti.

Iš pirmųjų ekspertų vertinimų akivaizdu, kad šių kūrybinių dirbtuvių rezultatai pažėrė daug įdomių ir išmintingų įžvalgų, į kurias verta atsižvelgti formuojant kūrybiško miesto veidą.

Pasak Aidos Štelbienės, nei viena grupė nesiūlė nušluoti fabrikų kvartalų nuo žemės paviršiaus ir statyti naujai. Architektus sužavėjo išorinės pilkumos ir jau dabar ten verdančio vidinio gyvenimo kontrastas.

Kita visose projektuose pasikartojanti idėja – kurti kuo daugiau viešųjų erdvių: „Jos yra būtinos it vanduo. Projekto dalyviai jas kūrė visur: tarp pastatų, tarp kvartalų, užkampiuose ir ant stogų“, – pastebi Aida.

Susipažinus su visomis 4 originaliomis architektų vizijomis Aida jas apibendrino užtikrintai: „Aukštamiestis – realybė, kuri tikrai pasieks mus. Juk kaip teigia „Aketuri architektai“, Aukštamiesčiui lemta tapti Vilniaus miesto urbanistinės kultūros židiniu ir tikro miestiečio namais“. Projektą remia Lietuvos kultūros taryba ir LR kultūros ministerija.

Viešųjų ryšių skyrius, vrt@vilnius.lt