Dokumentikos festivalyje – 9,5 val. trunkantis filmas apie Holokaustą

Rugsėjo 22 d., antradienį, Lietuvos žydų genocido dienos išvakarėse, daugelyje Lietuvos miestų bus skaitomi Holokausto aukų vardai. Šiemet prisidėti prie Holokausto aukų atminimo kviečia ir Vilniaus dokumentinių filmų festivalio rengėjai, kartu su Gaono Vilniaus žydų muziejumi rengiantys Vardų skaitymus ir „Skalvijos“ kino centre. Jie truks nuo 17 iki 21 val. Dalyvauti kiečiami visi norintys.

Tuo metu rugsėjo 23 d., minint Lietuvos žydų genocido dieną, festivalis siūlo tęsti pažintį su 1985 m. Claude‘o Lanzmanno sukurtu filmu „Šoa“ (Shoah). Tai garsiausias ir ryškiausias dokumentinis filmas apie Holokaustą. Jis pelnė gausybę festivalių ir kino kritikų gildijų apdovanojimų, įtakingo kino leidinio „Sight & Sound“ apklausoje buvo paskelbtas geriausiu dokumentiniu filmu po „Žmogaus su kino kamera“ (Dziga Vertovas, 1929).

„Šoa“ įėjo į kino istoriją kaip vienas svarbiausių ir unikaliausių filmų, ne tik dėl sudėtingos temos, bet ir dėl meninių sprendimų, pasirinktos kino formos. Filmas išskirtinis ir tuo, kad apie Holokaustą kalbama iš įvairių perspektyvų. Lanzmannas kalbina ne tik Holokausto aukas, bet ir jo stebėtojus, liudininkus, taip pat žmones, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių tapo kankintojais ir budeliais. Tokiu būdu Lanzmannas priartėja prie to, kas yra sunkiai suvokiama ir dar sunkiau atvaizduojama“, – teigia Vilma Levickaitė, „Skalvijos“ kino centro vadovė, VDFF programos sudarytoja.

Pasak garsaus kino kritiko Rogerio Eberto, Lanzmanno „Šoa“ nėra bandymų atkurti ir rekonstruoti praeities įvykius. Filme nenaudojama archyvinė medžiaga, nėra senų nuotraukų, nėra mirusiųjų kūnų. „Šoa“ – tai ne dokumentika, ne žurnalistika, ne propaganda, ne politika. „Šoa“ – tai liudijimo aktas“, – rašė kino kritikas.

Festivalio žiūrovai turės išskirtinę galimybę pasižiūrėti „Šoa“ aukščiausia kokybe. Tik šiemet filmas buvo suskaitmenintas ir perkeltas į šiuolaikinį kino formatą. Beveik 12 metų kurtas filmas trunka net 9,5 val., todėl jo peržiūrą sudaro 4 atskiri seansai.

Pasak festivalio rengėjų, filmas gali būti žiūrimas ne nuo pradžių, dalimis, nes filmas neturi nuoseklaus naratyvo. Jo dalis žymi skirtingos įvykių vietos: Chelmno vietovė, kurioje veikė žydų naikinimo dujų kameros, mirties stovyklos Treblinkoje ir Aušvice, Varšuvos getas.

VDFF rengėjai kviečia neišsigąsti filmo trukmės, nes seansų metu nuovargo nejuntama, visiškai panyrama į patį filmą, kuris tampa unikaliu išgyvenimu.

„Šoa“ seansai „Skalvijoje“: rugsėjo 23 d. 16.30 (II dalis), 26 d. 16.30 (III dalis), 27 d. 14.30 (IV dalis).

Tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis vyksta rugsėjo 17-27 d. „Skalvijos“ ir „Pasakos“ kino teatruose.

Viešųjų ryšių skyrius, vrt@vilnius.lt