Pirmoji lietuviška – Vytauto Didžiojo gimnazija – švenčia 100 metų jubiliejų

2015 m. spalio 5 dieną 9.00 val. Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijos, švenčiančios 100 metų jubiliejų, iškilmės prasidės Šv. Teresės bažnyčioje Šv. Mišiomis. Po jų – iškilminga eisena, kurioje dalyvaus per 100 metų nuo gimnazijos ištakų atsiskyrusios keturios sostinės ugdymo įstaigos: Vytauto Didžiojo, Salomėjos Nėries gimnazijos, Antano Vienuolio progimnazija ir Vytės Nemunėlio pradinė mokykla.

Iškilminga eisena judės link dr. Jono Basanavičiaus g. pastato 16, kur bus atidengta atminimo lenta. Būtent čia prasidėjo gimnazijos gyvavimo kelias. Lentos atidengimo ceremonijoje dalyvaus Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, Švietimo ir mokslo ministerijos, gimnazijų bendruomenės atstovai. Po ceremonialo Vilniaus Rotušės aikštėje vyks šventinis koncertas.

Pasak Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijos direktorės Danutės Puchovičienės, mes laimingi, kad esame šimtametės gimnazijos istorijos metraštininkai ir liudytojai.

Pirmoji lietuvių gimnazija yra tautiškumo, dvasinių vertybių pamatas. Drąsiai galima teigti, kad nuo tada prasideda valstybės kūrimas, kadangi dauguma lietuvių gimnazijos mokytojų buvo „Lietuvių draugijos nuketėjusiems dėl karo šelpti“ nariai. Kaip tik minėta draugija 1917 m. rugsėjo 18-rugsėjo 22 dienomis susirenka į Vilniaus konferenciją, kurioje iškeliami tikslai: sukurti Nepriklausomą Lietuvos valstybę, sušaukti Steigiamąjį Seimą ir įkurti Lietuvos Tarybą. Net šeši gimnazijos mokytojai buvo išrinkti į Lietuvos tarybą ir tapo Nepriklausomybės akto signatarais. Vėliau du gimnazijos mokytojai Aleksandras Stulginskis ir Antanas Smetona tapo Lietuvos prezidentais.

Pirmasis gimnazijos direktorius Mykolas Biržiška yra pažymėjęs, kad gimnazijos sukaktuvės bus minimos pagal pirmąją pedagogų tarybos posėdžio datą, spalio (spalių) 9 dieną. Todėl pagrindinis Pirmosios Lietuvių gimnazijos renginys vyks 2015 spalio 9 dieną Vilniuje, „Siemens“ arenoje 17.00 val. Renginio metu bus prisiminti gimnazijos kūrėjai – daktars Jonas Basanavičius, akademikas Mykolas Biržiška, mokytojas visuomenininkas Povilas Gaidelionis ir akademinės bendruomenės nariai. Tai puiki proga po pasaulį ir Lietuvą pasklidusiems ugdytiniams sugrįžti į savo pradžią.

Registracija į renginį internete: www.100gimnazijai.lt.

Renginį globoja LR ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Viešųjų ryšių skyrius, [email protected]