Jau kitą savaitę startuos jubiliejinis 25-asis festivalis GAIDA

Aktuali, įdomi, ilgai laukta ar netikėta muzika jau 25-ąjį kartą užlies rudenėjančios sostinės erdves po tarptautinio šiuolaikinės muzikos festivalio „Gaida“ vėliava. Didžiausias ir solidžiausias tokio pobūdžio festivalis ne tik Lietuvoje, bet ir trijuose Baltijos kraštuose spaliui įpusėjus kvies pasižvalgyti po pačius netikėčiausius, net stulbinamus rafinuotumu, virtuoziškumu, o kartais ir į kitus pasaulius nukeliančius šių dienų garsovaizdžius.

Prieš keletą savaičių paskelbta spalio 23-30 d. vyksiančio festivalio programa. O ypatinga „Gaidos“ įžanga nuskambės jau spalio 13-ąją – Vilniaus kongresų rūmuose pirmą kartą Lietuvoje koncertuos gyva muzikos legenda pelnytai laikomas JAV minimalistinės muzikos guru Terry Riley.

Terry Riley koncertas yra iš tų, kurių „negalima praleisti“, nebent specialiai vyktumėte į JAV, nes į Lietuvą šis menininkas greičiausiai daugiau nebeatvyks. Tik išskirtinai T. Riley’io 80-mečio proga rengiamų gastrolių Šiaurės ir Vidurio Europoje metu numatyti keturi koncertai – du Švedijoje ir po vieną Danijoje bei Lietuvoje.

Ypatinga ši proga dar ir tuo, jog scenoje muzikos garsenybė pasirodys su savo sūnumi Gyanu Riley, vienu iš talentingiausių mūsų laikų gitaristų, kompozitoriumi ir fenomenaliu improvizuotoju, bei gitaros virtuozų ansambliu iš Švedijos „The Gothenburg Combo“. Taigi programoje skambės ne tik legendinis T. Riley’io „In C“, galima sakyti, steigiamasis muzikos minimalizmo kūrinys, kurio premjeroje 1964 m. atlikėjų ansamblyje grojo ir kitas legendinis JAV minimalistas Steve’as Reichas. Didžiąją šio koncerto programos dalį sudarys kūriniai, parašyti gitarai. O kur gitara, ten neapsieinama be ispaniškojo aromato, net jei kompozitorius – Amerikos moderniosios scenos išugdytas Terry Riley. „Mano muziką inspiruoja daugelis šaltinių. Ispanišką muziką, savo ruožtu, taip pat formavo įvairios tradicijos, ir tai sukūrė jos unikalų charakterį“, – pasakoja kompozitorius apie Ispanijos nakties įkvėptą kūrinį „Zamorra“ iš savo rinkinio „The Book of Abbeyozzud“, kurį vadina savo „opus magnum“ gitarai.

Iš viso programoje nuskambės devyni T. Riley’io kūriniai, tarp kurių – ir žinomi, „kultiniai“ jo opusai, ir naujausi kūriniai bei šviežiausios (2014, 2015 metų) jų versijos.

Unikalioji spalio 13-osios įžanga pakvies į vieną didžiausių – ne tik koncertų skaičiumi – festivalį per visą „Gaidos“ istoriją. 25-mečio proga numatyta net 14 koncertų, jų metu nuskambės 15 lietuviškų kūrinių (jei neskaičiuotume lietuvių kilmes kompozitorių Veronikos Krausas ir Michaëlo Lévinas opusų), iš jų 10 – premjeros.

„Gaidoje“ ypatingas programas rengia abu pagrindiniai Lietuvos simfoniniai orkestrai (Nacionalinis ir Valstybinis), trys kameriniai orkestrai, tarp kurių – ir garsioji „London Sinfonietta“ (spalio 29 d.). Pasirodymus surengs net penki ansambliai iš Prancūzijos, Italijos, JAV, Airijos ir „globalios Lietuvos“ liniją išryškinantis Lietuvos Ansamblių Tinklas. Skambės ir puikaus pianisto rečitalis, ir tikrą „bombą“ slepianti choro „Jauna muzika“ programa, su orkestrais pasirodys iškiliausi dabarties Lietuvos ir užsienio solistai. O paskutinis 25-osios „Gaidos“ akcentas neabejotinai taps metų įvykiu elektroninės muzikos aistruoliams – įspūdingą pasirodymą žada surengti pirmą kartą į Lietuvą atvykstantis kultinis britų elektroninės muzikos atlikėjas Squarepusher (spalio 30 d.).

„Gaidoje“ pasirodysiantys atlikėjai bei kūrėjai be jau minėtų šalių atstovaus Japonijai, Australijai, Jungtinei Karalystei, Ukrainai, Kanadai, Belgijai, Estijai, Suomijai, Norvegijai, Nyderlandams.

25-asis aktualios muzikos festivalis „Gaida“ spalio 13, 23-30 d. Vilniuje kvies pažinti kitas teritorijas, kitus pasaulius, kitus skambesius.

Išsamią programą rasite čia:

www.gaidafestival.lt / http://www.vilniusfestivals.lt/LT/gaida/

Viešųjų ryšių skyrius, vrt@vilnius.lt