Vilniaus meras: Izraelis ir Lietuva turi daug neišnaudotų bendradarbiavimo galimybių

Spalio 19-21 dienomis Vilniaus meras Remigijus Šimašius su oficialiu vizitu lankėsi Izraelyje, Tel Avivo, Jeruzalės ir Haifos miestuose.

Pasaulio miestų merų forume Vilniaus meras susitiko su įvairių pasaulio šalių miestų vadovais. Susitikimuose su Tel Avivo, Jeruzalės ir Haifos merais metu Vilniaus meras Remigijus Šimašius aptarė galimus bendrus projektus ekonomikos, kultūros ir kitose srityse.

Tel Avive vykusiame Pasaulio lietuvių ekonomikos forume (PLEF) keli šimtai ryškių verslo, mokslo ir visuomeninių organizacijų atstovų iš Izraelio, Lietuvos ir kitų šalių diskutavo, kaip sustiprinti Izraelio ir Lietuvos bendradarbiavimą ekonomikos, inovacijų, mokslo ir švietimo bei kitose srityse. Forume daug dėmesio skirta investicijoms į aukštąsias technologijas ir inovacijas.

Savo pranešime apie išmanųjį Vilnių meras pabrėžė, kad šiuolaikiškas ir išmanus miestas pirmiausiai yra ne aukštosios technologijos ar techninė infrastruktūra, o atvirumas ir žmonių kūrybinio potencialo sutelkimas bei panaudojimas: „Vilnius tampa atviriausiu naujoms idėjoms miestu pasaulyje. Atverdami vis daugiau duomenų, suteikiame galimybę kurti ir išbandyti naujus, miestiečių kasdienį gyvenimą palengvinančius produktus ir paslaugas.“

Pasak Vilniaus mero, išmaniame mieste technologijos įgalina piliečius pačius kurti miestą, dalintis ir įgyvendinti savo idėjas bei siūlymus. „Kur kas lengviau ir paprasčiau mieste įrengti daugybę vaizdo stebėjimo kamerų, jutiklių, išmanią transporto valdymo sistemą ar apšvietimą, tačiau neretai pamirštama paklausti – kaip geriausiai išnaudoti žmonių iniciatyvas? Todėl jau dabar ieškome efektyviausių būdų, kaip paskatinti ir įtraukti pačius gyventojus kurti miestą kartu.“ – konferencijoje sakė R. Šimašius.

Tel Avivas neretai pristatomas startuolių sostine, kurioje veikia puikiai išvystyta startuolių ekosistema. Vizito metu įvyko keturi mero susitikimai su investuotojais, startuolių akseleratoriais, rizikos kapitalo industrijos ekspertais. Remigijus Šimašius juos pakvietė ne tik investuoti bei kurti naujus produktus ir paslaugas Vilniuje, bet ir atvykti pasidalinti savo sukaupta patirtimi, tapti Vilniuje kuriančių startuolių mentoriais. Bendraudamas su „Intel“ padalinio Izraelyje Verslo plėtros direktoriumi ponu Ruben Eduardo Maislos, meras pastebėjo, kad labai dažnai startuoliams trūksta visų pirma ne lėšų, o patirties, kokiais etapais vystyti savo idėjas ir kokias priemones pasitelkti.

Tel Avivo verslo centre Vilniaus meras apsilankė įmonės „Waze“ biure, kur vienas iš įmonės įkūrėjų pristatė Izraelyje sukurtą navigacijos miesto gatvėmis sistemą, kuri leidžia žmonėms realiu laiku surasti greičiausią kelią mieste iš taško A į tašką B, ir veikia ši sistema remiantis bendruomenės įsitraukimo principu. „Waze“ yra daugiausia vartotojų visame pasaulyje turinti mobilioji programėlė (aplikacija), kuri leidžia automobilių vairuotojams pranešti apie kamščius, kelio remonto darbus, eismo ribojimus ir kitus su eismu mieste susijusius dalykus, ir sujungti visus šiuos pranešimus į bendrą sistemą, kuri padeda vairuotojams greičiau judėti mieste. Vilniaus meras ir „Waze“ atstovai sutarė ieškoti bendradarbiavimo galimybių, sprendžiant Vilniaus miesto transporto eismo planavimo ir srautų valdymo problemas.


Vizito Izraelyje metu daug dėmesio skirta ir istorinei atminčiai. Lankydamasis Jeruzalėje esančiame Yad Vashem Holokausto muziejuje, meras pagerbė daugiau kaip 6 milijonų tragiškai nužudytų žydų atminimą. Muziejuje gausu lietuviškų akcentų – tiek primenančių apie sunkius nusikaltimus, tiek atskleidžiančių šviesiąją pusę – apie žydus gelbėjusius pasaulio tautų teisuolius iš Lietuvos. Pasak mero, Yad Vashem muziejus yra vieta apie viltį ir tikėjimą.

Susitikęs su Izraelio politikais, verslo ir kitų sričių atstovais R. Šimašius pastebėjo, kad santykiai tarp Lietuvos ir Izraelio tampa vis glaudesni, abi šalys supranta, jog turi daug neišnaudoto potencialo galimybių, todėl Vilnius gali ir turi būti šio stiprėjančio bendradarbiavimo centru.

Viešųjų ryšių skyrius, vrt@vilnius.lt