Meras: Vilnius – geriausia vieta Nacionaliniam mokslo centrui kurti

Šiandien Vilniaus meras Remigijus Šimašius Švietimo ir mokslo ministerijoje pristatė Mokslo centro Vilniuje steigimo idėją ir projektą. Kuriamo Nacionalinio mokslo centro vizija – išskirtinis Lietuvoje ir regione interaktyvus mokslo, technikos, edukacijos centras, kuris nebūtų vien mokslo pasiekimų muziejus, bet ir išskirtinė erdvė jaunimui ir šeimai ateiti ir kurti, eksperimentuoti, pačiupinėti modernų mokslą, kuris sužadintų jaunimo fantaziją, smalsumą.

„Esu įsitikinęs, kad mokslo centras turi atsirasti mieste, kur daugiausiai jaunimo ir kur didžiausias mokslo potencialas. Toks yra Vilnius. Be to, tai turi būti vieta, kur patogu atvykti ne tik iš visos Lietuvos, bet ir užsienio. Daugiausia į Lietuvą atvykstančių turistų – apie 40 procentų – lankosi Vilniuje. Turime išsigryninę ir pristatėme išskirtinių idėjų, kad mokslo centras Vilniuje būtų kitoks, nei artimiausi mokslo centrai. Mūsų tikslas – sudominti jaunimą tiksliaisiais, gamtos ir technologijų mokslais, kad santykis su mokslu būtų gyvas ir šalia“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Pasidairius į užsienio šalių patirtis matyti, kad mokslo centrai paprastai įsikuria arba sostinėse, arba akademinių bendruomenių centruose. Artimiausi panašūs centrai veikia Varšuvoje, Tartu, Kopenhagoje, Helsinkyje. Vilniaus mokslo centro potenciali auditorija – ne tik Lietuvos lankytojai, bet ir Latvijos, Lenkijos, Baltarusijos, Rusijos federacijos Kaliningrado srities gyventojai. Šiai auditorijai Nacionaliniame mokslo centre planuojama kurti ekspozicijas ir programas anglų, rusų bei lenkų kalbomis.

Nacionalinis mokslo centras Vilniuje orientuosis į išmaniąsias specializacijas, kurių išmanymas jaunimui labai svarbus. Čia veiks eksploratoriumas, mokslinės laboratorijos, planetariumas, mokslo parkas – atvira erdvė aplink mokslo centrą. Mokslo centre vietos atsiras ir mokytojų tobulinimuisi bei ugdymui – fizikos, chemijos, gamtos studentai čia galės studijuoti, atlikti praktiką, o mokytojai – tobulintis.

Vilniuje nagrinėtos kelios tinkamos mokslo centrui statyti vietos, bet galiausiai susikoncentruota į teritoriją, kurioje būtų patogiausia realizuoti projektą, kur yra sinergija su aplinka – tai Saulėtekio alėja. Čia koncentruojasi akademinė bendruomenė, mokslas, slėniai, yra galimybė integruoti mokslo parką – eksponuoti mokslą atvirose gamtos erdvėse, yra tinkama infrastruktūra, geras architektūrinis kontekstas, čia patogu privažiuoti iš bet kurios Vilniaus ir Lietuvos. Yra vietos didesnei patogiai turistinių autobusų ir automobilių stovėjimo aikštelei, patogus viešasis transportas. Visa tai yra didžiuliai Vilniaus privalumai.

Nacionalinio mokslo centro kūrime dalyvautų visos suinteresuotos šalys – savivaldybė, valstybė, universitetai ir verslo atstovai. Tam bus kuriama atskira organizacija, kurią valdys partneriai. Jau deramasi su tarptautinėmis ir Lietuvos įmonėmis bei fondais dėl rėmimo paketų, galimybės diegti gyvas inovacijų laboratorijas jų vardu. Skaičiuojama, kad Mokslo centro steigimo Vilniuje vertė galėtų būti nuo 25 iki 29 mln. Eur.

Spalį savivaldybėje pasirašytas ketinimų protokolas steigti naują Mokslo centrą Vilniuje. Ketinimų protokolą pasirašė Vilniaus meras Remigijus Šimašius ir Mokslo centro steigimo iniciatyvinė grupė – universitetų (VU ir VGTU), verslo, pramoninkų. Lietuvos lazerių asociacijos, Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos, Inovatyvių medicinos technologijų ir biofarmacijios asociacijos atstovai.

Projektą inicijuojančios Švietimo ir mokslo ministerijos teigimu, ministerijos suburta darbo grupė sprendimą dėl Mokslo ir technologijų populiarinimo centro kūrimo numato priimti iki sausio pabaigos. Radus verslo partnerių, centras duris galėtų atverti 2018-2019 metais.

Viešųjų ryšių skyrius, [email protected]