Sutvarkyti Neries krantines kainuos perpus mažiau, suremontuoti pirmieji 500 metrų tako

Vėlyvą rudenį sostinėje pradėti ilgus metus neremontuotos Neries krantinės sutvarkymo darbai įsibėgėjo: atkarpoje nuo Karaliaus Mindaugo tilto iki skulptūros „Krantinės arka“ dešiniajame krante visiškai suremontuota apie 500 metrų dangos, kad vilniečiai ir miesto svečiai galėtų saugiai ir patogiai vaikščioti prie upės, sportuoti ir ilsėtis pamėgtose krantinės vietose.

Šiandien Vilniaus meras Remigijus Šimašius apžiūrėjo, kas atlikta krantinėje iki šios dienos ir įvertino būsimus remonto darbus. Išardžius daugiau kaip 2300 ištrupėjusių senų plokščių, iš krantinės buvo išvežta apie 1600 tonų statybinio laužo ir paklota apie 30 tūkstančių naujų plokščių ir trinkelių – tvirtos, ilgaamžės, sertifikuotos betoninės dangos.

„Jau kitais metais Neris bus arčiau Vilniaus, o Vilnius – arčiau Neries. Mūsų tikslas – kad iki kitų metų pabaigos visa betoninė Neries krantinė bus tokios puikios būklės, kaip šie pirmieji 500 metrų. Iš esmės atnaujinta Neries krantine galėsime pasivaikščioti, pabėgioti, važiuoti dviračiais ir pasidžiaugti laisvalaikiu palei krantinę išsidėsčiusiuose traukos taškuose. Neliks pamirštos ir ne betoninės krantinės, esančios toliau nuo miesto centro – kitais metais bus sutvarkyti natūralūs krantinių takai pasivaikščiojimams palei upę. Tuo pat metu savivaldybė ruošiasi įgyvendinti ir ambicingesnes idėjas – rengia investicinius projektus ES struktūrinių fondų lėšoms, kurie suteiktų galimybę pagerinti palei Neries upę esančią infrastruktūrą, kurti daugiau traukos taškų ir upė būtų visiškai integruota į miestą“, – sakė R. Šimašius.


Krantinės danga remontuojama įsiklausius į ekspertų rekomendacijas: atidengus senas plokštes, poliai atkasami iki pat vandens lygio, o plyšiai užtaisomi taip, kad ateityje upės vanduo neišplautų grunto. Specialistai įrengia ir šalčiui atsparų dangos sluoksnį, užtaiso siūles. Krantinės remonto darbai bus toliau tęsiami pavasarį, kai tik leis oro sąlygos.

Iki kitų metų pabaigos planuojama visiškai suremontuoti suirusias betonines plokštes dešiniajame upės krante nuo Žirmūnų iki Liubarto tilto, taip pat sutvarkyti betonines plokštes kairiajame krante – nuo Vilnios upės iki Verslo trikampio.

Lapkričio mėnesį savivaldybė subūrė skirtingų interesų grupių atstovus – NT vystytojus, verslininkus, architektus, urbanistus, NVO atstovus ir miestiečius – į Neries krantinių dirbtuves. Šios dirbtuvės padėjo išryškinti skirtingų interesų grupių poreikius ir ambicijas dėl upės krantinių transformacijos masto, prioritetų. Buvo pasitelkti interaktyvūs sprendimai, skirtingų interesų grupių dialogas, kad įgyvendinant visam miestui svarbius interesus būtų užtikrintas ir projektų finansinis gyvybingumas, megztųsi partnerystės.


Apžvelgus jau nuveiktus šiemet darbus krantinėje, buvo pristatyti būsimi Neries krantinės atnaujinimo darbai ir pasiūlymai. Didžioji dalis atskiroms teritorijoms pristatytų idėjų, tarp jų ir viešbutis ant vandens, lankstūs sporto aikštynai, gimė būtent kūrybinėse dirbtuvėse. Kad miestiečiai turėtų kuo daugiau veiklos prie Neries, kartu su privačia iniciatyva suplanuota atgaivinti ne tik laivybą, bet ir įrengti lauko kavines, investuotojai bus kviečiami teikti pasiūlymus.

Iš viso planuojamos investicijos Neries krantinėje – 10,5 mln. Eur, iš kurių didžioji dalis – 8,5 mln. eurų sudarys ES integruotų teritorijų vystymo programos lėšos. Savivaldybė Neries krantinių sutvarkymui skirs 2 mln. eurų, dalį lėšų, tikimasi, skirs Vyriausybė.
Projekto biudžetas, palyginti su pradinio projekto sąmata, dėl pasirinkto paprastesnio pertvarkymo, sumažintas net du kartus.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt