Savivaldybėje atkreiptas dėmesys į širdies ir kraujagyslių ligas

Sostinės Savivaldybėje šiandien vyko Miokardo infarkto prevencinės savaitės konferencija – ,,Auksinės 2 valandos“, kuria siekiama atkreipti dėmesį į širdies ir kraujagyslių ligas ir paskatinti visus atsakingiau žvelgti į širdies ligų problemas, kurias dažnai lemia kontroliuojami rizikos veiksniai: žalingi įpročiai, netaisyklinga mityba, mažas fizinis aktyvumas, nuolatinis stresas. Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 7 tūkst. miokardo infarkto atvejų.

Konferencijoje specialistai pabrėžė – ištikus miokardo infarktui, svarbiausia – laiku kreiptis pagalbos į medikus. Per pirmąsias 2-3 val. nuo širdies smūgio pradžios suteikta profesionali medicinos pagalba gali išgelbėti gyvybę kone kiekvienam pacientui. Šios valandos ir yra vadinamos auksinėmis. Deja, septyni iš dešimties žmonių kreipiasi per vėlai, t.y. praėjus daugiau nei 12 valandų nuo priepuolio pradžios.

„Kad užkirstume kelią širdies ligų progresavimu, būtent prevencija yra ta problemos sprendimo dalis, kurią turi užtikrinti visuomenės sveikatą prižiūrinčios įstaigos. Džiaugiuosi, kad ateinančių metų biudžete skirta daugiau dėmesio ligų prevencijai – sveikai, aktyviai gyvensenai skatinti”, – sakė sveikatos sritį kuruojantis Vilniaus mero pavaduotojas Gintautas Paluckas.

Pasak Lietuvos intensyviosios kardiologijos ir skubiosios medicinos asociacijos prezidento prof. Prano Šerpyčio, „širdies ir kraujagyslių ligos pasižymi staigia mirtimi, todėl labai svarbu tinkamai suteikti skubią pirminę medicinos pagalbą. Europos gaivinimo tarybos rekomendacijose defibriliatorius įvardinamas kaip efektyviausia pirminė pagalba ištikus staigiai mirčiai. Todėl mūsų siekis, kad defibriliatorius ilgainiui taptų prieinamas visiems žmonėms visose institucijose.“

Renginio organizatoriai – Lietuvos širdies asociacija, kartu su įmone UAB „Spektramed“ – padovanojo Vilniaus miesto savivaldybei defibriliatorių ir pademonstravo kaip jį naudoti.

Po konferencijos buvo atidaryta fotomenininko Vaidoto Grigo Lietuvos širdies asociacijos tarptautinei kampanijai „Raudona suknelė-2015“ skirta fotoparoda ,,Saugok širdį”. Vilniečiai ir miesto svečiai iki gruodžio 15 dienos kviečiami užsukti į savivaldybę apžiūrėti parodą – moterų, dėvinčių raudonus rūbus ar aksesuarus, portretus, kuriais autorius siekia atkreipti dėmesį į širdies ir kraujagyslių ligas bei jų aktualumą, skatinti žmones tikrintis savo sveikatą ir nelikti abejingiems sau ir vienas kitam.

Konferencijoje taip pat dalyvavo: LR sveikatos apsaugos ministerijos asmens sveikatos priežiūros departamento direktorius Zdislavas Skvarciany, LR sveikatos apsaugos ministerijos asmens sveikatos priežiūros departamento antrinio ir tretinio lygio koordinavimo skyriaus vyr. specialistė Anžela Slušnienė, Lietuvos širdies asociacijos Vilniaus filialo pirmininkė prof. Žaneta Petrulionienė, Lietuvos intensyviosios kardiologijos ir skubiosios medicinos asociacijos prezidentas prof. Pranas Šerpytis, UAB „Spektramed“ vadovas Jonas Žiburkus, Sveikatos komiteto pirmininkė Auksė Kontrimienė.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt