Vilnius memorandumu įsipareigojo saugoti gyvybę

Šiandien sostinės savivaldybėje pasirašytas savižudybių prevencijos memorandumas. Juo įsipareigota siekti, kad savižudybių rodiklis Vilniaus mieste neviršytų 10/100 tūkst. gyventojų. Memorandumą pasirašiusios sveikatos priežiūros įstaigos ir nevyriausybinės organizacijos susitarė savižudybių prevencijoje veikti bendrai, koordinuoti tarpusavio veiksmus. Tikimasi, kad Vilnius gali tapti efektyviai veikiančios savižudybių prevencijos pavyzdžiu kitoms šalies savivaldybėms.

Memorandumą pasirašęs Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius dėkojo susirinkusiems: „Pagaliau susitariame dėl konkretaus veiksmų plano. Šis Memorandumas – ne tik deklaracija – tai įsipareigojimas. Vilniuje šiandien mes duodame startą gyvybės saugojimui ir gelbėjimui.“


Šiuo metu Lietuvoje per metus vidutiniškai nusižudo apie 1000 žmonių. Šalies savižudybių rodiklis yra didžiausias Europos Sąjungoje ir vienas didžiausių pasaulyje. Remiantis 2014 metų duomenimis, Lietuvoje 100 tūkst. gyventojų tenka 33 savižudybės atvejai.

„Savižudybių klausimas nėra tik šeimos ir artimųjų tragedija, tai – visuomenės sveikatos ir valstybės politikos klausimas, kurį turime spręsti nepaisant ideologinių ar profesinių skirtumų. Dirbsime ir, jei reikės, kovosime su atsakingomis institucijomis, kad šiame Memorandume prisiimti konkretūs įsipareigojimai būtų vykdomi.“ – pažymėjo Vilniaus miesto savivaldybės narys Mykolas Majauskas.


Pasak sostinės tarybos narės Aušrinės Armonaitės, „savižudybės, savęs naikinimas yra mūsų visuomenės problema numeris vienas. To priežastis iš dalies galime suprasti, nes gyvename daug kultūrinių traumų ir lūžių patyrusioje visuomenėje. Mes, kaip miesto politikai, kartu sutarėme brėžti vieningą pokyčių kryptį, tačiau visų svarbiausias yra įgyvendinimas, o tai yra, memorandumą pasirašiusių organizacijų vaidmuo. Džiaugiuosi, kad mus išgirdo, esame pasiryžę kartu išspręsti šią skaudžią problemą.“

Memorandumo pasirašyme taip pat dalyvavo sveikatos priežiūros įstaigų vadovai, Visuomenės sveikatos biuro, Valstybinio psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos biuro, Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariato, Bendrojo pagalbos centro, nevyriausybinių organizacijų ir kt. įstaigų ir organizacijų atstovai.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt