Nuo kitų metų – dėmesys profilaktinėms higienos patikroms Vilniaus mokyklose

Sostinės savivaldybė visoms mokykloms pateikė rekomendacijas dėl efektyvesnės pedikuliozės (utėlėtumo) profilaktikos priežiūros nuo 2016 metų sausio 1 dienos. Paraginimo griežčiau kovoti su utėlėmis ugdymo įstaigoms prireikė po to, kai sostinės mokyklose pastebėti utėlių plitimo atvejai. Profilaktinius patikrinimus mokyklose iki šiol labiausiai apsunkindavo sunkiai surenkami raštiški tėvų sutikimai, būtini kiekvienai nepilnamečių higienos patikrai.

Savivaldybė rekomendavo mokykloms suformuoti tokią vidinę utėlėtumo profilaktikos tvarką, kuri būtų įtraukiama į mokyklos vidaus taisyklių aprašą, tokiu atveju įstaigą lankančių vaikų tėvams nereikėtų atskirai pasirašinėti prieš kiekvieną profilaktinę vaiko apžiūrą.

Pasak Švietimo kultūros ir sporto departamento direktorės Eglės Stonkutės, vaikų higiena ir sveikata visų pirma turėtų rūpėti tėvams. „Vaikų teisė yra būti sveikiems, o tėvų pareiga – ją užtikrinti, tačiau, deja, ne visi tėveliai yra sąmoningi. Tokiu atveju mokykla turėtų apsaugoti mokinių sveikatą bei užtikrinti užkrečiamųjų ligų profilaktiką“, – sakė E. Stonkutė, pridurdama, jog visos savivaldybės mokyklos yra informuotos dėl pedikuliozės profilaktikos siūlymo bei susipažinusios su prevencine programa. „Mūsų siūlymas yra tik rekomendacinio pobūdžio, tačiau norėtumėme, kad Sveikatos apsaugos ministerija patvirtintų tokią tvarką ir ji būtų privaloma. Juk kalbame apie vaikų sveikatą“, – įsitikinusi E. Stonkutė.

Tikimasi, kad Vilniaus savivaldybės iniciatyva pateiktos rekomendacijos pagerins užkrečiamųjų ligų profilaktikos priežiūros organizavimą. Vaikų profilaktinis patikrinimas dėl utėlių turėtų būti atliekamas diskretiškai ir subtiliai, o nustačius pedikuliozės faktą, vaikas ir jo tėvai turėtų būti apie tai informuoti asmeniškai, vaikas turėtų būti apsaugotas nuo viešo izoliavimo, pažeminimo ir šaipymosi. Rekomendacinio pobūdžio dokumente nurodoma, kad pedikuliozės apžiūrą turėtų atlikti mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistai. Pedikuliozės profilaktiką atlikti rekomenduojama po mokinių atostogų arba specifiniais atvejais, pastebėjus užsikrėtimo atvejus.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, [email protected]