Svarbi informacija
Vilniaus meras pristatė Nacionalinio mokslo centro vietą ir finansavimo šaltinius
Švietimo ir mokslo ministerijoje pristatytas atnaujintas Nacionalinio mokslo centro Vilniuje projektas. Vilniaus meras informavo, kad palyginti su praėjusiu susitikimu, vykusiu lapkritį, smarkiai pasistūmėta į priekį. Kartu su projekto partneriais ir rėmėjais Nacionaliniam mokslo centrui Vilniuje nustatyta konkreti vieta bei numatyti preliminarūs finansavimo šaltiniai.
Siūloma mokslo centrą įkurti pačiame sostinės centre – rekonstruojamame VU Planetariumo pastate Konstitucijos prospekte, ir moderniam gyvenimui prikelti istorinį pastatą, kuriame yra vienintelis Baltijos šalyse specializuotas astronomijos ir gamtos mokslų informacijos centras.
Pasak sostinės mero Remigijaus Šimašiaus, pasidairius į Lenkijos bei kitų šalių patirtis matyti, kad mokslo centrai paprastai įsikuria sostinėse. Vilniuje kuriamas Nacionalinis mokslo centras taps išskirtiniu Lietuvoje ir regione interaktyviu mokslo, technikos, edukacijos centru, kuris bus nauja moderni erdvė jaunimui ir šeimai ateiti ir kurti, eksperimentuoti.
„Esu tikras – jei norime kūrybingos pažangios Lietuvos, nacionalinis mokslo centras turi atsirasti Vilniuje – sparčiausiai besivystančiame, atvirame naujovėms ir pasaulio startuoliams centre. Sostinėje apsilanko 80 proc. į Lietuvą atvykstančių turistų, steigiasi 80 proc. tarptautinių technologijų kompanijų. Unikaliam mokslo centrui radome geriausią vietą Vilniuje tarp stipriausių mokslo partnerių – kurti, ekperimentuoti, paliesti, paragauti modernų mokslą, sužadinti jaunimo fantaziją, smalsumą”, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Tarp VU Planetariumo, Nacionalinės dailės galerijos bei Energetikos ir technikos muziejaus – atstumas tik 600 metrų. Šioje vietovėje susitelkusi mokslo ir meno bendruomenė, rengiamos kilnojamos ekspozicijos, vyksta edukaciniai renginiai, yra tinkama infrastruktūra, geras architektūrinis kontekstas, puikus susisiekimas tiek viešuoju transportu, tiek miesto dviračiais, jau yra parkavimo infrastruktūra, pasivaikščiojimams skirti takai ir laisvalaikio zonos Neries krantinėje.
Svarbiausia šiame Mokslo centre – edukacijos funkcija, todėl Planetariumo pastate bus iki 5500 kv. m ekspozicijų ir laboratorijų erdvės: mokslo atrakcionų parkas (ekploratoriumas), mokomųjų laboratorijų kompleksas, Planetariumas – stebėjimų aikštelė ant stogo, kupolas su 160 vietų Žvaigždžių sale, apie 150 vietų amfiteatrinė salė, ir Mokslo parkas – atvira erdvė aplink Mokslo centrą. Centras orientuosis į jaunimui svarbias išmaniąsias specializacijas. Mokslo centre numatytos tokios unikalios lietuviškos erdvės, kaip VMG virtuvė – mokslinė laboratorija, Thermofisher ląstelių bioklasė, Robotikos akademijos programavimo kambarys.
Vilniaus savivaldybė atkreipė dėmesį, kad Mokslo parkas kurtųsi unikalioje jau pradėtoje tvarkyti miesto teritorijoje, kur yra sąveika su Neries pakrantės investicijomis į pasivaikščiojimų takus ir laisvalaikio, sporto erdves po atviru dangumi. Iš 10,5 mln € miesto investicijų Neries pakrantėms, ~2,5mln € skirta susijusioms su Mokslo centru erdvėms po atviru dangumi. Fizinio ir mokslinio aktyvumo dermė.
„Matome, žinome ir esam pasirengę Vilniuje parodyti, kad mokslas gali būti patrauklus, ir smagus, kad muziejus ir mokslas – ne kažkas tokio apdulkėjusio, o įtraukiantis spalvingas įdomus pasaulis“, – sako VU prorektorius prof. Rimantas Jankauskas. Vilniaus universitetas mokslo centrui pasiruošęs dovanoti dalį infrastruktūros.
Skaičiuojama, kad Mokslo centro steigimo Vilniuje finansavimo poreikis – 13,5 mln. Eur, iš kurių 2 mln. eurų – miesto lėšos, likęs finansavimas – ES ir privačios lėšos.
Suplanavusi turimus resursus ir investicijas, Vilniaus miesto savivaldybė, kartu su suinteresuotomis šalimis – valstybės, universitetų ir verslo atstovais įsteigs viešąją įstaigą, kurią lygiomis dalimis valdys trys partneriai. Su konsultantų Sorainen pagalba patobulintas centro valdymo modelis yra efektyvus, dinamiškas ir užtikrina aiškų dalininkų dalyvavimą. Mokslo populiarinimo edukacinis tarptautinės reikšmės objektas Vilniuje duris gali atverti 2018 m. Skaičiuojama, kad mokslo centrą per metus aplankytų iki 200 tūkst. žmonių per metus, tai atneštų apie 1,6 mln. eurų pajamų.
Mokslo centro Vilniuje idėja parengta bendradarbiaujant su Koperniko mokslo centru (Lenkijoje), AHHAA (Estijoje), CERN (Europos branduolinių mokslinių tyrimų centru).
Pristatymas:
Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt
Taip pat skaitykite:
Išrinkti sostinės gatves, skverus ir viešąsias erdves papuošiantys meno kūriniai
Šiuolaikinis menas sostinėje neapsiriboja tik galerijomis. Netikėtose miesto erdvėse įgyvendinti kūrybines idėjas kviečianti meno rėmimo programa „Kuriu Vilnių“ Vilniaus viešosioms erdvėms atrinko trylika naujų meno kūrinių ir instaliacijų. Daugelis šių metų darbų kalba apie... ❯❯❯
2024-11-28
Keičiasi maitinimo įkainiai sostinės ikimokyklinukams ir priešmokyklinukams
Sostinės taryba šiandien pritarė naujiems ikimokyklinukų ir priešmokyklinukų maitinimo įkainiams. Siekiant parengti tinkamus valgiaraščius ir užtikrinti pilnavertišką bei kokybišką vaikų maitinimą, taip pat atsižvelgiant į infliaciją atsirado poreikis didinti maitinimo... ❯❯❯
2024-11-27
Prie sostinės vicemerų komandos prisijungia V. Mitalas
Trečiadienį Vilniaus miesto taryba pritarė Vytauto Mitalo kandidatūrai į vicemero poziciją. Laisvės frakcijos deleguotas vicemeras kuruos miesto bendrąjį ugdymą, sportą ir sveikatingumą. „Laikai keičiasi, bet pagrindinis miesto tikslas švietime keistis neturi –... ❯❯❯
2024-11-27
Sostinės jaunimui dar daugiau galimybių sportui: atnaujinta 17 mokyklų aikštynų
Beveik 8 tūkst. Vilniaus moksleivių savo mokyklose nuo šiol gali naudotis atnaujinta sporto infrastruktūra - futbolo, krepšinio aikštelėmis, bėgimo takeliais, gimnastikos treniruokliais, interaktyviais įrenginiais, batutais, pusrutuliais, ir rutuliais. Tarp atnaujintų aikštynų –... ❯❯❯
2024-11-26
Vilniaus savivaldybės taryba svarstys paramos suteikimą gyvos muzikos vietoms – dainykloms
Kitą savaitę Vilniaus miesto savivaldybės taryba svarstys dainyklų statuso nuostatus, suteikiančius meninių pasirodymų erdvėms (barams, klubams, koncertų ir pasirodymų vietoms, kurių veiklos tikslas ir rezultatas – kultūrinė veikla) galimybę iš Savivaldybės gauti finansinę... ❯❯❯
2024-11-22
Architektai kviečiami siūlyti idėjas VGTU inžinerijos licėjaus rekonstrukcijai
Vilniuje ruošiamasi dar vienos mokyklos permainoms – bus iš esmės atnaujinamas VGTU inžinerijos licėjaus pradinio ugdymo skyrius. Vilniaus vystymo kompanija paskelbė viešąjį architektūrinio projekto konkursą, kuriuo kviečia architektus ir projektuotojus siūlyti idėjas, kaip... ❯❯❯
2024-11-20