Vilniaus Islandijos gatvę papuošė užrašas islandų kalba

Šiandien Islandijos g. 1 pastatas pasipuošė nauju gatvės puošybos elementu – užrašu, kuriame islandiškai parašyta: „Islandų gatvė“. Užrašą atidengė Vilniaus meras Remigijus Šimašius ir buvęs Islandijos užsienio reikalų ministras, politikas, diplomatas bei Vilniaus garbės pilietis dr. Jon Baldvin Hannibalsson.

„Vilniečiai yra draugiški ir atviri visiems čia atvykstantiems, o tam svarbu parodyti ir tam tikrus draugiškumo ženklus. Islandija yra ta šalis, nuo kurios reikėtų pradėti. Mes su dėkingumu prisimename, ką ši šalis padarė dėl Lietuvos. Turime Islandijos gatvę, o dabar – ir islandų kalba tai nurodančią lentelę, kad visi čia atvykę pajustų, jog yra gerbiami ir laukiami“, – gatvės puošybos elemento atidarymo metu susirinkusiems svečiams sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Dekoratyvinį Islandijos gatvės eksterjero elementą sukūrė Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros fakulteto Dizaino katedros vedėjas doc. dr. Jonas Jakaitis ir fakulteto asistentas Jonas Žukas kartu su studentų komanda.


Lietuvą ir Islandiją jau nuo seno jungia tvirti draugiški ryšiai – 1991 m. vasario 11 d. Islandija pirmoji pripažino Lietuvos nepriklausomybę. Tais pačiais metais, rugpjūčio mėnesį, pasirašyta sutartis tarp Lietuvos ir Islandijos dėl ekonominio ir prekybinio bendradarbiavimo bei užmegzti diplomatiniai santykiai.

Tuometinis Islandijos užsienio reikalų ministras Dr. Jon Baldvin Hannibalsson lentelės atidengimo ceremonijos metu prisiminė 1991 m. sausio įvykius Lietuvoje bei džiaugėsi, kad galėjo būti kartu su Lietuva jai svarbiu momentu. „Puikiai prisimenu 1991 m. įvykius. Sulaukiau svarbaus skambučio iš jūsų šalies vadovybės, ir tuoj pat nusprendžiau atvykti į Vilnių. Buvo sausio 16 d. – visos gatvės ir aikštės pilnos žmonių, visur degė laužai, žmonės dainavo. Nors nemokėjau lietuviškai, tačiau prisijungiau prie jų ir dainavau senovės islandų kalba. Tūkstančiai Lietuvos žmonių, beginkliai, susikibę rankomis, įrodė, kad žmogaus laisvė ir nepriklausomybė yra brangiausias turtas“.


Rytoj Dr. Jon Baldvin Hannibalsson dalyvaus iškilmingoje Šv. Jonų bažnyčioje rengiamoje ceremonijoje, kurios metu VU TSPMI teikimu jam bus suteiktas Vilniaus universiteto garbės daktaro vardas.

Renginyje taip pat dalyvavo Islandijos garbės konsulas Vaidotas Sankalas, Austrijos Respublikos ambasadorius J. E. Bohumil Mazanek, Čekijos Respublikos ambasadorius J. E. Dag Malmer Halvorsen, Švedijos karalystės ambasadorė J. E. Cecilia Barbro Ruthstrom-Ruim ir Vokietijos Federacinės Respublikos ambasadorė J. E. Jutta Schmitz.


Vilnius vis dažniau rengia įvairius projektus bei akcijas, kurie artina abiejų šalių draugystę bei partnerystę. Nuo 2012 metų Vilniuje organizuojamas padėkos Islandijai projektas „Ačiū Tau, Islandija“ („Takk, Island“), kurio tikslas – ne tik padėkoti Islandijai, bet ir supažindinti lietuvius su jos šaunia kultūra. Sostinėje vyksta įvairūs islandiškos muzikos, kino, teatro renginiai, kurie suburia daug Vilniaus jaunimo ir Islandijos kultūra besidominčių žmonių. 2014 metais Užupio Respublikos konstitucija buvo išversta ir į islandų kalbą bei pakabinta Paupio gatvėje šalia kitomis užsienio kalbomis skelbiamų lentelių.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt