Vaikų globos namų pertvarka Vilniuje: globos įstaigų nebeliks, vaikai augs šeimose arba šeimynose

Vilniaus savivaldybė įgyvendina vaikų globos namų reformą, kurios pagrindinis tikslas – kad visi Vilniaus vaikai augtų šeimose. Savivaldybė skatina geros valios vilniečius įsivaikinti ar globoti be šeimos likusius vaikus. Kuriamos šeimynos, kurios gyvena name ar bute, šeimai artimoje aplinkoje. Taip pat dar daugiau dėmesio skiriama patekimo į vaikų namus prevencijai, darbui su socialinių įgūdžių stokojančiomis šeimomis.

Dalis anksčiau globos namuose gyvenusių vaikų dabar auga šeimynose. Šeimyna – tai maža iki 8 asmenų vaikų grupelė, kurioje vaikai su socialiniais darbuotojais kartu gyvena bute ar name, šeimai artimoje aplinkoje. Šiuo metu iš Vilniaus „Žolyno“ vaikų namų suformuotos trys tokios šeimynos, dvejuose butuose ir name gyvena 24 vaikai, o „Žolyno“ pastatas bus skirtas naujam vaikų darželiui įkurti.


Šiandien Vilniaus meras Remigijus Šimašius apsilankė vienoje iš Vilniaus „Žolyno“ vaikų globos namų šeimynų, kuri į naujai įrengtą namą įsikėlė vos prieš mėnesį. Aštuoni „Pelėdžiukų“ šeimynos vaikai čia jaučiasi lyg namuose – gyvena jaukioje aplinkoje ir atlieka įprastus šeimos buities darbus. Vaikams naujuose namuose sukurtos asmeninės erdvės – jie gyvena po du, kiekvienas kambarys turi savo atskirą vonios kambarį. Vaikai turėjo galimybę pareikšti savo nuomonę ir įrenginėjant kambarius – rinkosi sienų spalvą, baldus, įvairias interjero detales. Įsikėlę vaikai labai džiaugėsi savo kambariais, lentynėlėse išsidėliojo jiems brangius daiktus, mielas smulkmenas. Susitikimo metu Vilniaus meras Remigijus Šimašius šeimynai padovanojo knygų, kurios jau rado vietą naujai įrengtose namų lentynose.


„Mūsų tikslas – kad visi vaikai augtų šeimoje su tėvais arba įtėviais. Šeimynose jie auga su socialiniais darbuotojais, tačiau jų gyvenimo aplinka jau yra daug artimesnė šeimai. Norėčiau paraginti vilniečius išnuomoti savo turimus laisvus būstus, kuriuose tokios šeimynos galėtų jaukiai ir tvarkingai įsikurti“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.


„Šeimynose gyvenantys vaikai sėkmingai adaptavosi, įsitraukė į bendruomenės gyvenimą ir savo naująją aplinką vadina namais. Jie jaučiasi saugesni, išmoko saugoti asmeninius daiktus. Gyvenant artimoje šeimai aplinkoje santykiai tarp vaikų ir darbuotojų tapo nuoširdesni, šiltesni ir atviresni. Vaikai tapo draugiškesni, atlaidesni ir pakantesni vieni kitiems, susidraugavo su kiemo draugais“, – vaikų gyvenimo pokyčiais džiaugėsi vaikų globos namų „Žolynas“ direktorė Ieva Norkienė.


Šiuo metu keturiuose Vilniaus savivaldybės vaikų globos namuose gyvena dar apie 145 vaikai. Vilniaus savivaldybė tikisi, kad netolimoje ateityje visų Vilniaus globos namų vaikai galės gyventi šeimynose butuose, bendruomenėse, o ateityje – ir tėvų arba įtėvių šeimose. Išformuoti globos namų pastatai būtų panaudoti kitoms svarbioms miesto reikmėms, pavyzdžiui, darželiams, įsikurti.


Savivaldybė kviečia vaiko poreikiams neabejingus vilniečius išnuomoti savo turimą laisvą butą ar namą šeimynai įsikurti. Šeimynos, prižiūrimos socialinių darbuotojų bei jų padėjėjų, gyvena tvarkingai ir draugiškai, namai yra nuolat prižiūrimi ir tvarkomi, todėl būstų šeimininkams nevertėtų nerimauti dėl savo gyvenamosios vietos. Būsto nuomos lėšos bus padengiamos iš savivaldybės biudžeto.


Siūlomas būstas turėtų būti apie 120 m² ir nesunkiai pasiekiamas visuomeniniu transportu. Vilniečius, galinčius ir norinčius išnuomoti būstus šeimynoms, prašome kreiptis į Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos departamento Socialinės paramos skyriaus vyriausiąją specialistę Jurgitą Zabotkienę tel.: 8 5 211 2231, el. paštu: jurgita.zabotkiene@vilnius.lt.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt