„Vilnius Tech Park“ įsikurs Antakalnio bendruomenės išmaniojo daržo laboratorija

Vasarą Vilniuje duris atversianti startuolių ekosistema „Vilnius Tech Park“ neapsiriboja technologinėmis įmonėmis. Viena aktyviausių Vilniaus bendruomenių parke įkurs daugiafunkcinį edukacijos centrą „Miesto laboratorija“. Čia, pasitelkiant išmaniąsias technologijas, bus vystomi miesto daržininkystės ir kiti žalieji projektai.

Daugiau nei 200 kv. m plote „Miesto laboratorija“ steigėjai ketina įrengti šiltnamį, augalų auginimo viduje eksperimentinę erdvę, patalpas dirbtuvėms ir mokymams. Socialinis Antakalnio bendruomenės startuolis dirbs taikydamas moderniąsias technologijas miesto daržininkystėje, augalų vegetacijai viduje, rengs mokymus, kuriuose galės dalyvauti ne tik antakalniečiai, bet ir visi susidomėję Vilniaus gyventojai. Bendradarbiaujant su Antakalnio vaikų socialinės globos namais, planuojama sukurti ir mentorystės programą, kurioje kasmet galėtų dalyvauti po 3-4 jaunuolius iš globos namų.

Idėja kilo gyvenant Olandijoje

Projekto „Miesto laboratorija“ iniciatorė Renata Domeikaitė džiaugėsi, kad idėja, kuri kilo gyvenant Amsterdame ir matant, kaip žaliosios technologijos ir išmanūs sprendimai prisideda prie tvarios bendruomenės vystymo mieste, pasirodė aktuali bei reikalinga Lietuvoje. Sėkmingai pavyko suburti iniciatyvią komandą iš „Antakalnio darže“ sutiktų bendraminčių, kurie taip pat palaiko išmanaus ir darnaus miesto koncepciją.

„Antakalnio bendruomenė kelerius metus iš eilės augino daržoves Sapiegų parke esančiame šiltnamyje. Sužinoję, kad čia įsikurs technologijų parkas, pradėjome galvoti, kaip „Vilnius Tech Park“ keis Antakalnį, jo bendruomenę ir kokias galimybes mums tai suteikia. Supratome, kad mūsų projektas šioje vietoje labai tiktų – tai puiki erdvė suvienyti technologijas ir darnaus, socialiai atsakingo gyvenimo būdo idėjas bei apie tai šviesti visuomenę. Taip gimė idėja plėsti savo veiklą, išnaudoti technologijas, ugdyti bendruomenę aplinkosaugos srityje“, – pasakoja R. Domeikaitė.

Jos teigimu, įsikūrimas technologijų parke teikia papildomą naudą ir projektui „Miesto laboratorija“. „Turėsime daugiau galimybių bendrauti su čia veiksiančiomis kompanijomis, tapti tam tikra eksperimentų aikštele. Buvimas „Vilnius Tech park“ taip pat labai svarbus socialinei „Miesto laboratorijos“ misijai – tiek mokymuose, tiek mentorystės programoje dalyvaujantys jaunuoliai galės iš arti matyti, kaip veikia viena didžiausių startuolių ekosistemų regione, kad jauni žmonės, tokie pat kaip jie, kuria technologijas ir keičia pasaulį. Tikime, kad tai taps visus įkvepiančia erdve.“

Artimiausiu metu ketinama dirbti su architektais planuojant „Miesto laboratorijos“ įrengimą. Antakalniečiai jau planuoja ir naujo šiltnamio sezono darbus – „Vilnius Tech Park“ ketina jį atnaujinti, kad Antakalnio bendruomenė ir toliau galėtų auginti daržoves. Tiek „Miesto laboratorija“, tiek atnaujintu šiltnamiu Antakalnio bendruomenė naudosis už simbolinį mokestį.

Lietuvoje unikali iniciatyva

Vilniaus miesto mero Remigijaus Šimašiaus nuomone, šis bendruomenės ir „Vilnius Tech Park“ bendradarbiavimas rodo parko atvirumą įvairiausioms idėjoms: „„Miesto laboratorija” – puikus įrodymas, kaip susibūrę į bendruomenę skirtingų pomėgių vilniečiai gali pasiekti smagių rezultatų. Galiu tik pasidžiaugti, kad Sapiegų parkas ir jame įsikuriantis „Vilnius Tech Park“ tampa viena demokratiškiausių erdvių Vilniuje, atvirų įvairioms įdomioms iniciatyvoms. Vilnius visada buvo ir bus atviras naujovėms“.

„Tai – pirmoji tokio tipo iniciatyva Lietuvoje. Analogiškų bendruomenių iniciatyvų technologijų parkuose tektų gerai paieškoti ir aplinkinėse šalyse, nors startuolių, siekiančių su technologijų pagalba prisidėti prie socialinių problemų sprendimo, skaičius pasaulyje sparčiai auga jau beveik dešimtmetį. Džiaugiuosi, kad Vilniuje ši iniciatyva kyla iš bendruomenės ir kad Antakalnio bendruomenė tampa neatsiejama „Vilnius Tech Park“ dalimi“, – teigia „Vilnius Tech Park“ direktorius Darius Žakaitis.

„Vilnius Tech Park“ pastatų atnaujinimo darbus planuojama baigti šią vasarą. Parke norintys įsikurti startuoliai galės rinktis iš darbo vietų už 6 Eur arba 11 Eur už kv. m pilnai įrengtuose biuruose su baldais, naudotis specialiais parko verslo vystymo infrastruktūros partnerių pasiūlymais, konferencijų centru, poilsio erdvėmis. Anksčiau jau skelbta, kad „Vilnius Tech Park“ įsikurs ir Didžiosios Britanijos kompanija „Alien Technology Transfer“, atidaranti pirmąjį savo biurą Centrinėje ir Rytų Europoje.

Daugiau informacijos www.vilniustechpark.com