Sostinės taryba svarsto kitąmet žemės mokestį mažinti net iki 10 kartų

Šiandien sostinės Taryba pradėjo svarstyti 2017 metų žemės mokesčio tarifus. Žemės savininkams numatomi teigiami pokyčiai – kitais metais už žemę jie mokės net iki 10 kartų mažiau: gyvenamosios paskirties žemės tarifą planuojama mažinti nuo 0,2 proc. iki 0,04 proc., o komercinės paskirties – nuo 0,4 iki 0,04 proc. Kitais metais sostinėje pradėtas taikyti žemės mokesčio tarifas bus vienas mažiausių visoje Lietuvoje.

Mažinamas žemės mokestis – paskata vystyti ir skatinti valstybinės žemės išpirkimą, plėsti mokesčio mokėtojų bazę. 10 kartų už valstybinės žemės nuomos mokesčio tarifą (0,4 proc.) mažesnis žemės mokesčio tarifas skatintų įsigyti žemę iš valstybės.

Didesni mokesčiai teks tik tiems žemės savininkams – verslininkams ar fiziniams asmenims, – kurie turi žemės, bet jos nenaudoja, neplėtoja statybų ar kitos veiklos, ir sklypai yra apleisti, netvarkomi. Nenaudojamos žemės sklypams nustatytas maksimalus 4 proc. žemės mokesčio tarifas. Tikimasi, kad po tokio Tarybos sprendimo, žemės sklypų savininkai bus paskatinti labiau prižiūrėti savo nuosavybę, mieste sumažės apleistų ir neprižiūrimų žemės sklypų.

Taip pat svarstoma nuo kitų metų panaikinti 70 proc. anksčiau taikytą lengvatą tiems, kurių žemė (ar jos dalis) patenka į teritorijų planavimo dokumentuose neurbanizuojamas teritorijas, t.y. miškai, vandenys, žemės ūkio veiklai ir pastatų statybai nenaudojamos teritorijos. Lengvata panaikinama dėl sudėtingo administravimo ir dėl to, jog žemės mokesčio tarifas mažinamas net iki 0,04 proc. visiems žemės savininkams. Taip bus suvienodintos sąlygos visiems žemės turėtojams, neišskiriant jokių grupių.

Galutinį sprendimą dėl 2017 metų žemės mokesčio tarifų Taryba priims kitame Savivaldybės tarybos posėdyje. Sprendimas dėl žemės mokesčio tarifų įsigaliotų nuo 2017 m. sausio 1 dienos.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt