Vilniaus meras susitiko su pasaulinio garso architektu M. Fuksu

Šiandien Vilniaus meras Remigijus Šimašius savivaldybėje priėmė pasaulinio garso architektą Massimiliano Fuksą ir aptarė naujausias architektūros tendencijas pasaulyje, Vilniaus plėtros viziją, sostinės patrauklumą ir atvirumą geroms idėjoms.

Architektas M. Fuksas drauge su kitais tarptautinio konkurso dalyviais Vilniuje šiandien pristato savo sukurtą naujojo Vilniaus dešiniajame Neries krante viziją viešai architektūrinio konkurso komisijai.

„Noriu pasidžiaugti, kad tokio lygio žvaigždės kuria Vilniui – tai miesto reikšmės ir statuso pripažinimas. Buvo svarbu sužinoti, kokios architektūros tendencijos šiuo metu vyrauja pasaulyje ir pasitikrinti idėjas dėl Vilniaus – labiausiai augančio miesto visame regione – plėtros“, – sakė Vilniaus meras R. Šimašius.

Lietuvių kilmės architektas iš Italijos, daugybės tarptautinių architektūros konkursų nugalėtojas M. Fuksas mano, kad naujajam Vilniaus centrui reikia daugiau nedidelių žaliųjų salelių, kurios trauktų miestiečius pabūti. Vilnius turi tapti atviras kuo įvairesnėms viešosioms erdvėms, kuriose žmonėms norėtųsi pasilikti. Ir čia labai svarbu, kad privačių investuotojų pastatai padėtų miestui sukurti tokią erdvę, kuri neblokuotų esamo vaizdo, būtų žalia, atvira ir saugi. Architekto nuomone, Vilniui trūksta daugiau viešųjų kultūros ir sporto erdvių žmonėms bei naujo kongresų centro, kuris pritrauktų daugybę svečių iš kitų šalių. Paklaustas ką mano apie keistus netradicinių formų statinius, M. Fuksas sakė – „Kai statai miestui, turi pirmiausiai galvoti apie miestą, stebėti jo žmones, judėjimą, cirkuliaciją, o tik paskui galvoti apie save“.

Meras R. Šimašius su architektu aptarė ir atgimstantį Vilniaus stoties rajoną. Architektas pastebėjo šiuos teigiamus pokyčius ir pritarė, jog labai gerai, kai aktyvus kultūrinis, socialinis miesto gyvenimas išsiveržia už miesto centro ribų ir natūraliai ateina į Stoties rajoną – miesto vartus.

Architektas merui pristatė savo projektuotų statinių, kurie puošia daugybę pasaulio miestų, nuotraukas: „Zenith“ muzikos halę Strasbūre, prekybos ir parodų centrą „FieraMilano“ Milane, Ferrari tyrimų centrą Modenoje, Tyrimų ir multimedijos centras „Grappa Nardini“ Vinčensoje, menų namus „Michel de Montaigne“ Prancūzijoje bei kt.

Aptarta ir tai, jog kelis dešimtmečius puoselėto ir planuoto dešiniojo Neries kranto, Naujojo centro dalyje vis dar yra keletas tuščių neužpildytų vietų, kurios priklauso privatiems investuotojams. Teritorijoje šalia VCUP, prie Konstitucijos prospekto, priešais Baltąjį tiltą ruošiamasi statyti naują biurų ir viešbučio kompleksą. Pasak mero, iš savininkų tikimasi, kad tokioje svarbioje ir matomoje miesto dalyje atsirasiantys statiniai bus aukščiausios kokybės ir turės ryšį tiek su Baltuoju tiltu, tiek su miesto istorija bei urbanistine dabartimi, todėl paskatino skelbti tarptautinį konkursą. Pasaulinio lygio architektūros žvaigždes bei Lietuvos architektai šiandien konkurso komisijai parodė skirtingų kultūrų architektų požiūrį į Vilnių, smarkiai kilstelėjo miesto architektūrines ambicijas ir padidino tarptautinį žinomumą.

Miesto vadovas pastebėjo, kad tokie vieši tarptautiniai architektūriniai konkursai turėtų tapti tradicija, ypač kai planuojami pastatai yra svarbūs Naujojo miesto centro ir Senamiesčio panoramoms.

Tarptautiniame konkurse dalyvauja 10 architektų studijų: „Studio Fuksas“ – Italija, „Arrow“ – Danija”, „PLH arkitekter“ – Danija , „KOKO Architects“- Estija , „Studio Libeskind“ – JAV. Ir dalyviai iš Lietuvos – „Paleko ARCH studija“, „Arches“, „SP Architektų grupė“, „AKG“ ir „G. Natkevičius ir partneriai“. Kviestinį tarptautinį architektūrinį konkursą organizuoja Lietuvos architektų sąjunga, Vilniaus miesto savivaldybė ir investicijų valdymo bendrovė „Lords AB Asset Management“.

Tarptautinio architektūrinio konkurso laimėtojas bus paskelbtas penktadienį, balandžio 29 d.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt