Vilniečiai patys spręs, kaip puoselėti savo žaliąją aplinką

Sostinės savivaldybės Taryba pritarė naujoms želdinių tvarkymo mieste taisyklėms, kurios padės vilniečiams pasijusti tikrais šeimininkais tvarkantis aplinką savo gyvenamojoje erdvėje. Naujosiose taisyklėse patobulinta kirtimo, genėjimo darbų ir leidimų išdavimo tvarka. Norintys įgyvendinti savas idėjas tvarkant žaliąsias erdves, taisyklėse ras daugiau naudingos informacijos apie planuojamus darbus. Projekte atsirado aiškūs kriterijai, kuriais atvejais būtinas savivaldybės leidimas kirsti, nugenėti medį ar krūmus, o kada savo kieme galima tvarkytis patiems daugiabučių namų gyventojams.

„Miestas gali ir turi būti žalias, patogus ir tvarkingas visų rajonų gyventojams. Turime daug žaliųjų erdvių, tinkamų vilniečių poilsiui ir pramogoms, tačiau iki šiol buvo nereikalingų biurokratinių kliūčių rūpestingai tvarkytis patiems. Susitikdamas su bendruomenėmis skatinu iniciatyvas atgaivinti savo rajonų skverus, spręsti – ką sodinti ir kaip prižiūrėti augalus savo kiemuose. Tik taip žaliosios erdvės bus patogios, patrauklios pramogauti, poilsiauti ir sportuoti,“ – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Nuo praėjusių metų sostinės savivaldybė pradėjo inventorizuoti visus miesto želdinius. Suskaičiavus mieste esančius gėlynus, augančius medžius bus kur kas paprasčiau prižiūrėti žaliąsias erdves ir efektyviau planuoti biudžeto lėšas, kompleksiškai tvarkyti didžiąsias teritorijas ir užtikrinti šių darbų tęstinumą.

Suskaičiuota, kad pražydintį Vilnių galima pigiau: naujojoje tvarkoje miesto skveruose pamažu bus plečiami daugiamečių gėlynų plotai, atsisakant trumpalaikių vienmečių projektų. Vien praėjusiais metais sezoniniai gėlynai vilniečiams kainavo daugiau kaip 337 tūkst. eurų. Nauji sprendimai leistų jau šiemet sutaupyti apie 70 tūkst. eurų.

Saugotinais želdiniais augančiais daugiabučių kiemuose, privalės pasirūpinti daugiabutį administruojanti įmonė ar bendrija, gavusi 51 proc. namo patalpų savininkų sutikimus.

Nustatyti ir labai aiškūs reikalavimai statytojams, kurie įsipareigos atželdinti statybvietes: jei teritorijoje reiks pašalinti dalį želdinių, kartu su statybos dokumentais, reikės pateikti ir patvirtintą želdinių pertvarkymo projektą su numatytais kirsti, genėti želdiniais, jų rūšimis, skaičiumi, būkle. Net jei statybos užbaigiamos žiemą, kai sezonas nepalankus sodinimui, statytojas įpareigojamas šiuos darbus atlikti vėliau. Apie visa tai numatoma iš anksto informuoti vilniečius, įrengiant informatyvius stendus.

Sostinėje yra beveik 900 hektarų želdynų: daugiau kaip 700 hektarų parkų, 43 hektarai skverų ir 145 hektarai žaliųjų jungčių, kurios sujungia želdynus mieste ir už jo ribų į vieną visumą. Visi miesto želdynai sudarytų beveik apie 17 Šiaurės miestelio rajonų, kurio plotas 53 hektarus.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt