Vilniaus meras: Vingio parko laukia daug teigiamų pokyčių

Vilniečių pamėgtas viduryje miesto įsikūręs žaliasis Vingio parkas greit atsinaujins – gerų pokyčių sulauks tiek aktyviai čia laiką leisti mėgstantys, tiek ramybės bei poilsio gamtoje pasiilgę miestiečiai.

Vingio parko veidas akivaizdžiai keičiasi – kruopščiai tvarkomas miškas, pasivaikščiojimams atveriami 7 kilometrus besidriekiantys miško takeliai, priėjimas prie Neries. Jau greitai čia bus atnaujinta didžioji dalis infrastruktūros – suoliukai, šiukšliadėžės, takų žymėjimas, bus įrengti informaciniai stendai, moderniai apšviesta parko aplinka. Parke numatoma ir daugiau naujovių – paplūdimio ir piknikų zonos, lauko vaikų darželis, valčių nuomos punktas ir daug kitų. Šias džiugias naujienas spaudos konferencijoje Vingio parko centrinėje aikštėje šiandien pristatė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

„Vingio parkas yra labiausiai vilniečių lankomas ir mylimas miesto parkas. Kasmet čia apsilanko nuo 300 iki 400 tūkstančių žmonių. Todėl natūralu, kad parkui atėjo laikas gražiems pokyčiams. Kviečiu visus vilniečius dalyvauti istorinio parko atgimime“, – kalbėjo Vilniaus meras.

Pasak R. Šimašiaus, įmonės ar fiziniai asmenys, norintys prisidėti prie Vingio parko atgaivinimo projektų, tokių kaip esamos vaikų žaidimo aikštelės išplėtimas ir naujos įrengimas, naujų treniruoklių pastatymas, ar kitų – kviečiami remti šiuos projektus, ar juos realizuoti ir dovanoti miestiečiams.

„Šiuo metu jau sutvarkyta apie trečdalis, t.y. apie 50 ha, parko teritorijos formuojant parko kraštovaizdį, per šiuos ir ateinančius metus bus sutvarkyta visa likusi virš 100 ha Vingio miško teritorija. Vingio parke pjaunami menkaverčiai krūmai, uosialapiai klevai – kad parkas būtų šviesesnis ir jaukesnis. Kartu rūpestingai prižiūrima, kad nebūtų daroma žala parko ekologijai: saugomi visi žali vertingi parko medžiai, bioįvairovės reikmėms paliekama senos medienos“, – spaudos konferencijoje sakė parką prižiūrinčios savivaldybės viešosios įstaigos „Vilniaus miesto parkai“ direktorius Laisvūnas Budėnas.

Vingio parkas garsėja kaip viena didžiausių seniausių pušyno girių Lietuvoje. Pavasarį per talką Vingio parke buvo pasodinta 100 pirmųjų pušaičių sodinukų, pradedant palaipsniui atkurti pušyną, kaip didžiausią šio parko vertybę. VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ sistemingai kiekvienais metais papildys parką naujais sodinukais ir juos prižiūrės. Ruošiamasi sodinti ir ąžuolus bei kitus vertingų medžių rūšių sodinukus.

Jau per šiuos ir ateinančius metus bus atnaujinta ir pakeista apie 200 parko suoliukų, 100 šiukšliadėžių, įrengti dviračių stovai, atnaujintas žymėjimas apie 10 kilometrų Vingio parko esančiuose takeliuose. Jau šįmet pagrindiniuose takuose numatoma išskirti dviračių takus, kartu paliekant dalį tako pėstiesiems. Pažymėjus takus, nesikirs pėsčiųjų, dviratininkų ir riedutininkų srautai.

Kitais metais parke bus įrengta daugiau vandens gertuvių prie centrinės Vingio parko aikštės – šiuo metu jų yra 2, planuojama įrengti dar 2 papildomas. Centrinėje parko dalyje planuojama pastatyti du naujus modernius konteinerinio tipo tualetus, o senus – nugriauti. Vingio parke numatoma įrengti ir naujus informacinius stendus, kurie parko lankytojus supažindins su įdomia ir turtinga Vingio parko istorija.

Kitais metais numatytas visos parko apšvietimo infrastruktūros modernizavimas ir išplėtimas. Planuojama apšviesti dalį takų, kurie šiuo metu neapšviesti. Tokių takų trasos sudaro 2 km ir jų apšvietimui numatyta 100 naujų šviestuvų. Seni šviestuvai ir atramos bus pakeistos naujais elektros energiją taupančiais LED šviestuvais. Kad parko lankytojai jaustųsi saugiai, jau kitais metais Vingio parko pagrindinių išėjimų vietose ir centrinėje dalyje bus įrengiamos vaizdo stebėjimo kameros.

Geros naujienos ir tėveliams su mažaisiais parko lankytojais – parke atsiras dar 1 naują vaikų žaidimų aikštelė. Šiuo metu tokių aikštelių yra dvi. Numatoma dar labiau išplėsti sportavimo paslaugų pasiūlą, praplėsti paplūdimio tinklinio aikštelę, įrengti badmintono aikštelių, atgaivinti sveikatingumo trasą.

Geruosius Vingio parko pokyčius spaudos konferencijoje teigiamai įvertino ir sportininkai – sporto treniruočių programos „Insanity“ treneris Ignas Bakėjus džiaugėsi, kad vilniečių pamėgtas parkas jau greitai taps dar patrauklesnis.

Neries vingyje esančiame parke prieiti prie upės tapo daug paprasčiau: tvarkoma Neries krantinė, šalinami apaugę krūmynai ir vilniečiams atsiveria priėjimas prie vandens. Jau šiais metais Vingio parke esančioje Neries pakrantėje nuo Žvėryno tilto iki Botanikos sodo bus išvalytas miškas – sutvarkytais gamtiniais takais pasivaikščioti vilniečiai galės jau šį rudenį.

Neries krantine bus galima ne tik pasivaikščioti, bet ir patogiai paiškylauti gamtos apsuptyje – per šiuos ir ateinančius metus planuojama sutvarkyti paplūdimio vietą, įrengti piknikų zonas. Piknikų zonoje netoli Žvėryno tilto sutvarkytoje teritorijoje šalia Neries upės atsiras visa reikiama rekreacinė įranga norintiems paiškylauti gamtoje.

Miesto savivaldybė siūlys, kad norintys teikti vandens pramogų paslaugas, Vingio parko teritorijos Neries pakrantėje įrengtų prieplauką su valčių nuomos punktu.

Džiugi žinia ir Vingio parko lankytojams su šunimis – Neries krantinėje už Vingio stadiono jau pradėtas rengti specialus paplūdimys šunims, kurie čia galės maudytis karštomis vasaros dienomis. Vingio parko atnaujinimo darbuose taip pat numatoma atnaujinti ir išplėsti šunų treniravimo aikštelę prie Geležinio Vilko gatvės.

Savivaldybė numato įrengti nuorodas visame parke apie šiame parke esantį VU Botanikos sodą – taip padidinti sodo lankytojų skaičių bei prisidėti prie botanikos sodo tvoros tvarkymo.

Parke yra likę apleistų ir nenaudojamų pastatų, kuriuos savivaldybė ketina nuomoti. Viename iš jų galėtų įsikurti lauko darželis. Vingio parkas tam itin tinkama vieta, tad savivaldybė skelbs konkursą lauko darželiui Vingio parke įkurti.

2018 metais Vingio parke vyks vienas didžiųjų Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo programos renginių – Šimtmečio Dainų šventė, todėl per artimiausius dvejus metus ketinama rekonstruoti parko estradą ir atnaujinti parko centrinės aikštės žolės dangą.

Istorinis 18 amžių menantis Jėzuitų Vingio miško parkas užima net 162 ha teritoriją. Vingio parkas buvo didikų Radvilų medžioklės vieta, o dalis jo takų beveik nepakitę išliko iki šių dienų. Atnaujinant parką bus stengiamasi išlaikyti takų išdėstymą bei rūpintis istorijos išsaugojimu.

Vingio parko tvarkymo darbai

NR. PAVADINIMAS
PIRMASIS ETAPAS (2016-2017)
1. Inžinerinių vandens ir nuotekų tinklųbeikonteinerinio WC ties estrada įrengimas;
2. Papildomų vandens gertuvių įrengimas prie centrinės aikštės;
3. Naujų informacinių stendų (istorinė medžiaga ir kt.), nuorodų įrengimas ir žymėjimų ant takų atnaujinimas;
4. Lauko vaikų darželio įkūrimas;
5. Neries pakrantės nuo Žvėryno tilto iki Botanikos sodo miško išvalymas ;
6. Tako aplinkos Neries pakrantėje nuo Žvėryno tilto iki Botanikos sodo sutvarkymas (neįrengiant naujos tako dangos): suoliukai, šiukšliadėžės, turėklai, piknikų stalai, kepsninės (piknikų zonoje);
7. Paplūdimio zonų sutvarkymas, numatant maudynių vietas (įrengiama 1-a vieta prie stadiono). Lauko tinklinio aikštelė ties paplūdimiu;
8. Esamų apšvietimo tinklų modernizavimas (įrengiama 1-a dalis);
9. Esamos sportavimo treniruoklių aikštelės praplėtimas prie Estrados;
10. Badmintono aikštelių įrengimas prie Estrados;
11. Esamos šunų treniravimo aikštelės atnaujinimas ir išplėtimas;
12. Stacionarios orientavimosi sporto trasos įrengimas miško take;
13. Paplūdimio zonos šunims šalia Neries upės įrengimas;
14. Tvoros, besiribojančios su Botanikos sodo teritorija, remontas;
15. Naujų suoliukų ir šiukšliadėžių įrengimas visoje parko teritorijoje, stovų dviračiams įrengimas (įrengiama 1 dalis);
16. Miško valymo darbų atlikimas visoje parko teritorijoje;
17. Mobilios prekybos vietos ties įėjimais Čiurlionio g. ir prie Žvėryno pėsčiųjų tilto, paplūdimio zonoje;
18. Požeminių konteinerių įrengimas (įrengiama 1-a vieta);
19. XVIII a. istorinių takų ir želdyno pažymėjimas
ANTRASIS ETAPAS (2017-2018)
20. Esamos vaikų žaidimo aikštelės prie Estrados praplėtimas ir naujos aikštelės kitoje parko vietoje įrengimas;
21. Vaizdo stebėjimo kamerų įrengimas;
22. Medinių laiptų prie Neries upės įrengimas ir šaltinio vietos sutvarkymas;
23. Esamų apšvietimo tinklų modernizavimas (įrengiama 2-a dalis);
24. Naujų apšvietimo tinklų įrengimas (įrengiama 1-a dalis);
25. Lynų trasos įrengimas buvusio tilto vietoje;
26. Naujų suoliukų ir šiukšliadėžių įrengimas visoje parko teritorijoje (2-a dalis);
27. Paplūdimio zonų sutvarkymas (įrengiama 2- vieta šiaurinėje dalyje), numatant maudynių vietas. Lauko tinklinio aikštelė ties paplūdimiu;
28. Pušyno atkūrimas, dekoratyvinių medžių sodinimas ir gatvės triukšmą parke mažinančių medžių bei krūmų juostų suformavimas, želdynų įvairovės didinimas centrinėje dalyje prie estrados;
29. Vingio Estrados pastato rekonstrukcija;
30. Vingio centrinės aikštės vejos atnaujinimas;
31. Požeminių konteinerių įrengimas (įrengiama 2-a vieta);
32. Sveikatingumo trąsos su sportavimo įranga įrengimas;
33. Miško valymo darbų atlikimas visoje parko teritorijoje;
34. Naujų takų įrengimas parke (įrengiama 1-a dalis);
35. Esamų miško takų tvarkymas parko teritorijoje ir Botanikos sode (istorinės alėjos atidarymas visuomenei);
36. Apleistų ir nenaudojamų pastatų sutvarkymas, veikla juose:
1) Pastatas ir buv. šaudyklos teritorija Čiurlionio g. 112A
2) Pastatas šalia šaudyklos Čiurlionio g. 114;
37. Prieplaukos ir valčių nuomos punkto įrengimas šalia Neries upės;
38. 2 naujų vandens gertuvių įrengimas ties pagrindiniais takais ir inž. tinklai;
TREČIASIASIS ETAPAS (2018-)
39. Konteinerinių WC įrengimas (2 dalis), inžinerinių vandens ir nuotekų tinklų atvedimas;
40. Esamų apšvietimo tinklų modernizavimas (įrengiama 2-a dalis);
41. Naujų apšvietimo tinklų įrengimas (įrengiama 2-a dalis);
42. Apleistų ir nenaudojamų pastatų rekonstrukcija (dabartiniai apleisti WC), nauja veikla jų vietoje;
43. Miško valymo darbų atlikimas visoje parko teritorijoje, atvirų erdvių formavimas;
44. Naujų takų įrengimas parke (įrengiama 2-a dalis);
45. Pėsčiųjų tiltas ties vandenviete ir Litexpo;

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt