Du trečdaliai Lietuvoje išrašomų elektroninių receptų – Vilniuje

Vilniaus savivaldybės sveikatos priežiūros įstaigos, susidūrusios su sudėtinga e. receptų išrašymo sistema, savo iniciatyva ėmėsi ieškoti alternatyvios programinės įrangos. Nelaukdamos sistemos supaprastinimo iš Sveikatos apsaugos ministerijos, sostinės poliklinikos bei ligoninės elektroninio recepto išrašymą padarė daug paprastesniu ir efektyvesniu. Šiandien Vilniaus Centro poliklinika per mėnesį išrašo daugiau kaip 3 tūkst. tokių receptų, o tai sudaro apie du trečdalius visoje Lietuvoje išrašomų e. receptų.

„Kol vadinamoji „e-sveikatos“ respublikinė sistema stringa biurokratijos brūzgynuose, savivaldybės įstaigos daro elektroninę receptų išrašymo sistemą prieinamą visiems. Šiuo metu Centro poliklinika sklandžiai pereina prie elektroninio recepto išrašymo. Per mėnesį jau išrašomi keli tūkstančiai elektroninių receptų, tai įspūdingi skaičiai“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Elektroninių receptų sistemą jau įsidiegę ir 100 proc. ją naudoja sostinės Karoliniškių, Centro, Šeškinės poliklinikos ir Vilniaus miesto klinikinė ligoninė. Kitose sostinės sveikatos įstaigose sistema taip pat veikia, tačiau dar ne visi įstaigų gydytojai turi galimybę išrašyti e. receptus. Planuojama, kad jau iki šių metų pabaigos pagrindinės, didžiausios miesto poliklinikos receptus išrašinės tik elektroniniu būdu.

„Sveikatos priežiūros įstaigų gydytojams elektroninį receptą užpildyti kompiuteriu užtrukdavo ilgiau, nei tai galima padaryti ranka popierinėje receptų knygelėje. Tad kartu su sveikatos įstaigomis ėmėme ieškoti sprendimų, kaip patiems supaprastinti sistemą bei užtikrinti jos naudingumą“, – pasakoja sveikatos klausimus kuruojantis Vilniaus mero pavaduotojas Gintautas Paluckas.

Elektroninis receptas gydytojams palengvina receptų išrašymą, pacientams receptai tampa aiškesni, tikslesni ir visada įskaitomi. Pacientai elektroninės sveikatos portale prisijungę prie savo paskyros galės visada matyti, kokie receptai išrašyti, kokius ir kaip vaistus turi vartoti. Taip pat labai patogu, nes elektroninio recepto niekuomet nepamesi ar neužmirši, jo nereikės nešiotis kaip kad tradicinio popierinio recepto. Pagal elektroninį receptą vaistus galės įsigyti tik pats pacientas ar jo atstovas pateikęs tapatybę įrodančius dokumentus.


Praėjusių metų rudenį šalyje buvo pradėti išrašinėti pirmieji elektroniniai receptai, sudėtinė E-sveikatos informacinės sistemos dalis, kurie sulaukė sistemos vartotojų kritikos dėl sudėtingumo bei nepatogumo.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt