Sostinėje pradėta ardyti pastotė iš sunaikintų Žydų kapinių paminklinių akmenų

Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus duotas pažadas ištesėtas – pasibaigus šildymo sezonui, pradėta išmontuoti transformatorinės dalis, kurios statybai sovietai panaudojo akmenis iš žydų antkapinių akmenų. Šiandien meras apžiūrėjo, kaip vyksta pastotės Olandų gatvėje ardymo darbai. Pasitarus su Lietuvos žydų bendruomene, nuspręsta nuardytus antkapių akmenis pagarbiai perkelti į Olandų g. kuriamą kapinių memorialą.

„Akivaizdu, kad praėjus 26 metams po Nepriklausomybės paskelbimo, jau seniai buvo laikas atsikratyti tokių nepagarbos mūsų istorijai ženklų. Šiuo metu Žydų kapinių paminkliniai akmenys nuimami nuo pastotės ir bus panaudoti Olandų g. Žydų kapinėse kuriamam memorialui. Su Lietuvos žydų bendruomene tarėmės, kaip kuo pagarbiau sugrąžinti antkapių fragmentus, parodant deramą pagarbą mirusių atminimui“, – sakė Vilniaus meras R. Šimašius.

Šiuos darbus planuojama užbaigti iki rudens. Kiek įmanoma, antkapiai bus perkelti į memorialą, kompoziciją, o smulkesni fragmentai – palaidoti kapinėse. O sprendimai dėl elektros pastotės konstrukcijų ir apdailos remonto bus priimti pasitarus su projektuotojais ir ekspertais bei statinio savininkais „Vilniaus šilumos tinklai“, ESO, nuomininku „Vilniaus energija“. Bendrovės apie pradėtus darbus informuotos, su „Vilniaus šilumos tinklais“ ir „Energijos skirstymo operatoriumi“ pasirašyti susitarimai.

Praėjusiais metais savivaldybė šį statinį laikinai pažymėjo atminimo lenta. Joje lietuvių ir anglų kalbomis įrašyta: „Šis statinys – sovietų valdžios barbariškumo pavyzdys. Jis pastatytas iš senųjų žydų kapinių Olandų g. antkapių, išdraskytų 1965-1968 metais. Artimiausiu metu šis statinys bus demontuotas, o antkapių akmenys bus perkelti į Olandų g. kuriamą kapinių memorialą“.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt