Vilniaus angelai pasipuošė Gruzijos, Moldovos ir Ukrainos vėliavomis

Skulptūros Vilniaus angelai, įsitaisę ant pastatų sostinės centre, šiandien pasipuošė Gruzijos, Moldovos ir Ukrainos vėliavų spalvų šalikėliais – taip vilniečiai palaiko draugiškas šalis partneres ir džiaugiasi liepos 1-ąją įsigaliosiančiais Europos Sąjungos Asociacijos susitarimais. Nuo šios dienos įsigalios šių šalių bendradarbiavimas su ES tokiose svarbiose srityse, kaip demokratija ir žmogaus teisės, kova su korupcija, teisinės sistemos ir viešojo administravimo reforma.

„Tai simbolizuoja mūsų miesto ir šalies draugiškumą kaimynams ir toms šalims, kurių likimą gerai suprantame, kurios eina keliu, kurį Lietuva nuėjo prieš keliolika metų. Tai tikrai džiaugsminga diena Lietuvai ir Europos Sąjungai, kuri turi daug draugų ir daug norinčių ateiti į Europos Sąjungą“, – sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Kartu su Gruzijos, Moldovos ir Ukrainos ambasadoriais Vilniuje ir Užsienio reikalų ministerijos atstovais vėliavų šalikėliais meras apjuosė Vilniaus angeliuko skulptūrą Gedimino prospekte, angelą saugantį Antano Vienuolio progimnaziją ir angeliuką prie Užsienio reikalų ministerijos.

Už šią šaunią iniciatyvą, puikią akcijos idėją ir tikrą partnerystės šventę Vilniaus miesto savivaldybė ypatingai dėkoja Užsienio reikalų ministerijai.

„Europietiškos vertybės vienija skirtingas ES šalis ir asocijuotas partneres. Kai partneriai kalba ta pačia kalba, darbas vyksta daug paprasčiau, mažėja patekimo į naujas rinkas biurokratiniai barjerai, tvirtėja ekonominiai, politiniai bei kultūriniai ryšiai.“ – pažymėjo URM Politikos direktorius Rolandas Kačinskas.

Ši diena primena Lietuvai 1995-uosius, kai buvo pasirašyta Lietuvos ir ES Asociacijos sutartis (kitaip – Europos sutartis). Asociacijos sutartis reiškė reformų kelią Lietuvai, kuris po 9-erių metų virto Lietuvos naryste ES.

Asociacijos susitarimai su Gruzija, Moldova ir Ukraina buvo pasirašytos prieš dvejus metus – 2014 m. birželio 27 d. Nuo tada visos trys asocijuotos partnerės ėmėsi esminių reformų ir per 2014-2016 m. pasiekė daugiau nei per pirmuosius 23 nepriklausomybės metus iki susitarimo pasirašymo. Teismų nepriklausomybė, laisva energetikos rinka, konkurencijos skatinimas, prokuratūros ir valstybės tarnybos reformos, kova su korupcija, nepriklausomos žiniasklaidos stiprinimas – visa tai buvo kurta ar reformuota ir stiprinta, įgyvendinant Asociacijos susitarimus.

Vykstant tokioms reformoms Gruzijoje, Moldovoje ir Ukrainoje, Lietuvai vis labiau atsiveria didelės rinkos ir galimybės, lengviau bendradarbiauti ir vystyti verslą.

Įdomūs faktai:

• Dėl naikinamų muito mokesčių Lietuvos verslininkai sutaupo apie 80 tūkst. eurų prekyboje su Gruzija, apie 193 tūkst. eurų – prekyboje su Moldova. Įgyvendinus laisvosios prekybos susitarimą su Ukraina, Lietuvos eksportuotojai sutaupys apie 13 mln. eurų kasmet.

• Dėl įsigaliojusios laisvosios prekybos, bendra ES-Gruzijos prekyba 2015 m. sudarė daugiau nei 2,5 milijardų eurų.

• Dvišalė Lietuvos ir Gruzijos apyvarta išaugo trečdaliu. Įspūdingi ir kiti skaičiai, pvz., Lietuva į Gruziją šiemet eksportuoja 67,14 proc. daugiau kiaulienos.

• Dėl laisvosios prekybos Moldovos eksportas į ES per metus išaugo 20%, o žemės ūkio produktų eksportas – 30%.
• Lietuviškų pelėsinių sūrių eksportas į Moldovą išaugo 360 proc.

• Dėl panaikintų muito mokesčių Ukrainos verslininkai sutaupys 487 mln. eurų, o ES verslininkai – 391 mln. eurų per metus.
• Lietuva į Ukrainą pradėjo eksportuoti trečdaliu daugiau mėsos ir tris kartus daugiau šokolado.

Šaltinis: Užsienio reikalų ministerija