Vilniaus meras susitikime su užupiečiais: „Esate svarbi ir išskirtinė Vilniaus dalis“

Šiandien sostinės meras Remigijus Šimašius apsilankė menininkų ir bohemiečių pamėgtoje Užupio bendruomenėje, dar vadinamoje Užupio respublika. Prieš susitikimą Vilniaus meras apžiūrėjo ką tik suremontuotą Paupio pėsčiųjų tiltą, jungiantį Užupį ir Tymo kvartalą, taip pat pasivaikščiojo po Užupio meno inkubatoriaus erdves. Apžiūrėjęs išskirtinę meno erdvę bei susipažinęs su joje reziduojančiais jaunaisiais menininkais, sostinės meras galerijoje „Kalnas“ bendravo su Užupio gyventojais. Susitikimo metu aptarti svarbūs bendruomenės klausimai bei gyventojams kylančios problemos: eismo organizavimas, rajono užstatymas, įgyvendinami projektai ir kt.„Džiaugiuosi išgirdęs daug objektyvių pasiūlymų ir pastebėjimų. Šis susitikimas visokeriopai naudingas ir vaisingas – tikiu, kad jis padės geriau spręsti užupiečių problemas ir jiems čia gyventi bus dar smagiau. Noriu priminti, kad savivaldybė visuomet yra gyventojų pusėje ir tikrai siekia tik gerų permainų“, – sakė sostinės meras.


„Užupis – patrauklus, turintis savo šarmą bei išskirtinis rajonas. Žinau, kad esate labai kūrybiški ir drąsūs, tad noriu jus pakviesti dalintis savo idėjomis, kaip Užupį paversti dar patrauklesnį ir įdomesnį“, – susitikime su užupiečiais sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Architektūros parkas atgaivins Vilnios krantus ir Užupį

Vilniaus miesto Paupio teritorijoje buvusi beveik 5 ha apleista gamyklos „Skaiteks“ teritorija netrukus virs patrauklia gyvenamąja zona. Nuo Užupio iki Belmonto miško besidriekiantys Vilnios krantai taps išskirtiniu sostinės kvartalu. Šiuo metu jau baigiami rengti Architektūros parko investiciniai projektai. Projekto metu 2016-2019 m. bus tvarkomos Vilnios upės pakrantės Pietinėje tikslinėje teritorijoje, įrengiama visa reikiama rekreacinė infrastruktūra, dviračių bei pėsčiųjų takai, pėsčiųjų tiltas. Paplaujos rajone bus įrengtas bulvaras su rekreacine įranga, bus tvarkomi erozijos pažeisti Vilnios upės šlaitai. Projekto vertė siekia 13 mln. Eur.


Atliktas Paupio tilto remontas

Šią vasarą atnaujintas medinis Paupio pėsčiųjų tiltas, jungiantis Užupį ir Tymo kvartalą. Specialistams atlikus prieš kone pusantro šimto metų pastatyto tilto apžiūrą paaiškėjo, kad pėsčiųjų dalyje esančios medinės dalys yra supuvusios ir jas būtina pakeisti naujomis. Remonto metu pakeistos pėsčiųjų tilto medinės dalys abejose tilto pusėse, įstatytos naujos Kapitalinis Paupio tilto remontas paskutinį kartą buvo atliktas prieš daugiau nei 60 metų. Paupio tiltas yra įtrauktas į Kultūros vertybių registrą.


Atnaujintos senosios Užupio žydų kapinės

Šįmet neatpažįstamai pasikeitusios Užupyje esančios senosios žydų kapinės – puikus pavyzdys, kaip bendruomenės pastangomis ir nedidelėmis finansinėmis išlaidomis pagražinti gyvenamąją aplinką. 11 ha teritorijoje atsivėrė alėjos, takai, įrengti informaciniai stendai. Vilniaus savivaldybė, bendradarbiaudama su žydų bendruomene, šiomis kapinėmis ėmė rūpintis praėjusių metų rugsėjį: pašalino brūzgynus dėl kurių nedaugelis vilniečių iki šiol žinojo, kad Olandų gatvėje yra tokios senos žydų kapinės, sutvarkė mišką, suformuodama kraštovaizdį ir pritaikė teritoriją lankymui.

Iki 1946-ųjų veikusios žydų kapinės buvo sunaikintos sovietmečiu ir per daugelį metų buvo apaugę brūzgynais. Kapinės anksčiau užėmė 11 ha teritoriją, kurioje per visą veikimo laikotarpį palaidota apie 70 tūkst. žmonių. Tarp jų – ne vienas iškilus žydų tautos mokslo, kultūros, visuomenės veikėjas, prisidėjęs prie žydų kultūros puoselėjimo Vilniaus krašte.


Sostinės Taryba pasirašė rezoliuciją: Senamiesčio skverų pastatais neužstatys

Tam, kad Senamiesčio skverai būtų apsaugoti nuo užstatymo ateityje, Taryba pasirašė rezoliuciją – Tarybos nariai nepritarė istorinio užstatymo atkūrimui tokiose išskirtinės visuotinės vertės Vilniaus senamiesčio dalyse kaip Užupio, Vokiečių g., K. Sirvydo, Rūdninkų, Lazdynų Pelėdos skverai, aikštė prieš Lietuvos nacionalinę filharmoniją ir kt.


Savivaldybė bendradarbiaus su Užupio meno inkubatoriumi

Išskirtinė Užupio erdvė – Užupio meno inkubatorius, kuriame erdvę kūrybai ir saviraiškai randa sostinės menininkai. Naujose erdvėse – Užupio g. 2 ir Krivių g. 10 – sudarytos sąlygos nuolat reziduoti 30 – 70 menininkų. Vilniaus savivaldybė kartu su Dailės akademija ir Užupio meno inkubatoriumi pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kuria sieks kurti bendras veiklas, organizuoti įvairius renginius, priimti reziduojančius menininkus bei kurti išskirtinę meno meką Vilniuje. Bendradarbiavimo sutartis leis į Užupio meno inkubatoriaus valdymą bei veiklos organizavimą įsijungti visą bendruomenę bei būti jos dalimi.Užupio dydis siekia pusę kvadratinio kilometro ir yra gana uždara teritorija, kurią iš trijų pusių nuo Senamiesčio skiria upė, iš kitos pusės – stačios kalvos ir pramoninis rajonas. Užupis – menininkų rajonas, vadinamas Užupio respublika. Kūrybinga bendruomenė rengia originalias šventes ir akcijas. Jos garbės piliečiais yra lietuvis išeivis Jonas Mekas – avangardinio JAV kino pradininkas, Tibeto dvasinis vadovas Dalai Lama, Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus ir kitos išskirtinės asmenybės. Čia gausu meno galerijų, amatų dirbtuvių, jaukių kavinių. Aikštėje – Užupį globojantis angelas, upės krantinėje – Užupio undinėlė. Šv. Baltramiejaus bažnyčia (Užupio g. 17 A) Užupyje yra mažiausia bažnyčia Vilniuje.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt