Neteisėtai užtverta valstybinė žemė prie Neries bus grąžinta vilniečiams

Projektuodama naujus dviračių ir pėsčiųjų takus palei atnaujinamą Neries krantinę, sostinės savivaldybė susidūrė su itin įžūliais atvejais – unikalaus kraštovaizdžio Žvėryno rajone paupio teritorijos savavališkai užimtos, valstybinės žemės sklypuose tvarkomasi lyg savo kieme: nuo praeivių apželdintos tankios tvoros, įsirengtas apšvietimas, nepalikta praėjimų prie upės, auginami vaismedžiai ir daržovės.

Palei Birutės gatvę savivaldybė suprojektavo 2,25 m pločio takus valstybinės žemės teritorijoje, kuri pasirodė esanti urbanizuota. Dabartinė savivaldybės vadovybė neketina taikstytis su neteisėtai grobstoma žeme, kuri priklauso visiems miestiečiams, todėl ne tik nuties vilniečiams ir miesto svečiams takus nuo pat Baltojo tilto iki Vingio parko, kaip suplanavusi, bet ir kviečia drąsiai iškylauti ir ateiti pasivaikščioti prie Neries Žvėryne.

„Pradėję tvarkyti natūralius Neries krantinių takus, projektuoti dviračių trasas, aptikome užgrobtų, savo reikmėms akivaizdžiai naudojamų valstybinės žemės sklypų, kurių plotas beveik prilygsta Lukiškių aikštei. Paaiškėjo, kad jau dešimtmetį ši problema nebuvo sprendžiama, nors visos institucijos matė akivaizdžius žemės grobimo faktus, tačiau nieko nedarė. Pažadėjome vilniečiams, kad Neris bus arčiau Vilniaus, o Vilnius – arčiau Neries ir tai padarysime”, – sakė Vilniaus mero pavaduotojas Linas Kvedaravičius.

Vicemeras L.Kvedaravičius, kartu su Miesto plėtros departamento direktoriumi Mindaugu Pakalniu, apžiūrėjo tris savavališkai užimtus ir naudojamus žemės sklypus ties Birutės g. namais 18D, 18B ir 18C, dėl kurių savivaldybė ne kartą kreipėsi į Nacionalinę žemės tarnybą. Tarnyba atliko patikrinimus vietoje ir užfiksavo, jog želdiniais ir tvoromis nuo praeivių užtvertas daugiau kaip 3 tūkst. kv. m valstybinės žemės plotas.


Atlaisvinti neteisėtai užimtų žemių neskubama: į savivaldybės siųstus raginimus atlaisvinti želdiniais aptvertas miesto teritorijas iki liepos 25 d. – nesureaguota; NŽT duomenimis, pažeidėjai vengia atvykti ir į Tarnybą, arba nesutinka padarę administracinį teisės pažeidimą, todėl šių bylų nagrinėjimo ir nuobaudų skyrimo terminai pratęsiami pusmečiui. Paskutinį kartą jis buvo pratęstas iki gruodžio 2 dienos.


Ties namų valda Birutės g.18C yra savavališkai įrengta tvora, mūriniai stulpeliai, varteliai, trinkelės ir įsirengtas dirbtinis vandens telkinys valstybinėje žemėje. Nors Vilniaus miesto 1 apylinkės teismas dar 2012 m. įpareigojo per tris mėnesius nugriauti savavališkai įrengtą tvorą prie žemės sklypo, NŽT prieš mėnesį atlikto patikrinimo metu paaiškėjo, kad Teismo sprendimas neįvykdytas.

Pasak Miesto plėtros departamento direktoriaus Mindaugo Pakalnio, savivaldybės paraginta NŽT jau kreipėsi į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją, prašydamas kuo skubiau spręsti problemą – pašalinti savavališkus aptvėrimus, kurie neleidžia vilniečiams patekti prie upės, trukdo tiesti dviračių ir pėsčiųjų takus. Šiuo metu laukiama skubaus Inspekcijos sprendimo. Kitąmet Žvėryne planuojama įrengti daugiau kaip pusės kilometro dviračių taką, kuris sujungs Gedimino pr. ir Vingio parką.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, [email protected]