„Vilniaus energijai“ gresia prarasti nuomojamą šilumos ūkį

Artėja kritinis terminas, kai UAB „Vilniaus energija“, trečią ketvirtį iš eilės nesumokėjusi nuomos už Vilniaus trečiąją termofikacinę elektrinę (TE-3) mokesčio, išeina į nuomos sutarties nutraukimo prieš terminą finišo tiesiąją. Tokios aplinkybės sutartyje įvardijamos esminiu sutarties pažeidimu, kurio neištaisius per 60 dienų, AB „Vilniaus šilumos tinklai“ įgis teisę nutraukti nuomos sutartį.

Apie UAB „Vilniaus energija“ sukauptą skolą šilumos ūkio nuomotojui šiandien oficialiu raštu informuota ir Prancūzijos bendrovė „Veolia“. Reikalaujama, kad ši bendrovė, būdama UAB „Vilniaus energija“ laiduotoja, imtųsi visų įmanomų veiksmų, kad sostinės šilumos ūkio nuomininkas kuo skubiau sumokėti skolą UAB „Vilniaus šilumos tinklai“. Jei iki rugsėjo 15 dienos UAB „Vilniaus energija“ nesumokės nuomos mokesčio ir susikaupusių delspinigių, finansinis reikalavimas bus nukreiptas jos laiduotojai – bendrovei „Veolia“.

„Dėl „Vilniaus energijos“ nemokamo nuomos už TE-3 mokesčio, su nuomininku esame turėję priešarbitražinio ginčo posėdį, tačiau susitarti nepavyko, – sako AB „Vilniaus šilumos tinklai“ direktorius Mantas Burokas. – Nuomos mokesčiu yra dengiamas valstybei privalomas mokėti turto mokestis už minėtą objektą. Negaudami pinigų iš nuomininko, turto mokestį mokame savo lėšomis, o tai reiškia – subsidijuojame įsipareigojimų nevykdantį nuomininką“.

UAB „Vilniaus energija“ skola šilumos ūkio nuomotojui už TE-3 per tris šių metų ketvirčius sudaro 119,1 tūkst. Eurų, delspinigių priskaičiuota – 27,1 tūkst. eurų.

Nesutarimai dėl TE-3 nuomos prasidėjo pradėjusių metų pabaigoje, kai Vyriausybė nusprendė termofikacinėms elektrinės nebeskirti viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) mokesčio už elektros galios rezervą. UAB „Vilniaus energija“ nutraukė TE-3 veiklą ir pareikalavo, kad nuomotojas perimtų iš nuomos dalį nuomininkui naudos nebeduodančių TE-3 įrengimų, taip siekdamas išvengti nuomos mokesčio.

Pagal nuomos sutartį, nuomininkas turtą iš nuomos gali grąžinti esant dviem sąlygoms: kai įrengimai tampa nenaudotini, o jų vietoje investicijomis sukuriamas naujas turtas ir kai abi šalys pripažįsta, kad turtas nenaudotinas. Be to, abi šalys privalo pasirašyti turto perdavimo-priėmimo aktą. Nė viena iš šių sąlygų nėra išpildyta, todėl negali būti laikoma, kad TE-3 yra grąžinta iš nuomos, o nuomininko atsisakymas mokėti nuomos mokestį yra neteisėtas ir vedantis į šilumos ūkio nuomos sutarties nutraukimą.

Vilniaus miesto šilumos ūkis UAB „Vilniaus energija“ išnuomotas 2002 metais. Nuomos sutartis baigiasi 2017 m. kovo 29 d.

Daugiau informacijos: Violeta Kiburytė, Komunikacijų vadovė, [email protected], tel. 8 (5) 210 7432; 8-686 71280