100 eurų kompensacija – visiems nepatekusiems į Vilniaus darželius

Sostinės savivaldybė planuoja išplėsti gaunančių 100 eurų kompensaciją už vaikų priežiūrą ir ugdymą ratą – miesto Taryba svarsto skirti po 100 eurų kas mėnesį ne tik einantiems į privačius darželius, bet ir tiems vilniečiams, kurių 2-6 metų amžiaus vaikai jau metus ir ilgiau negauna vietų valstybiniuose darželiuose. Nuo kitų metų vilniečiams tėvams pagerėtų sąlygos samdyti žmones, kurie prižiūrės jų vaikus – 100 eurų paramą galėtų gauti ir dirbantys tėvai, samdantys legaliai dirbančias aukles.

„Vilniuje šį rudenį sukūrėme 713 naujų vietų darželiuose, 100 eurų tėvams, vedantiems vaikus į privačius darželius, projekto pagalba taip pat papildomai sukūrėme beveik pusantro tūkstančio vietų. Dabar su koalicijos partneriais žengiame dar vieną svarbų žingsnį – visiems vilniečiams bus skiriama 100 eurų per mėnesį parama, kuri padės samdant auklę, ar patiems prižiūrint vaikus namuose. Šis finansavimas bus užtikrintas tol, kol vaikas gaus vietą valstybiniame arba privačiame darželyje“, – siūlomą naują tvarką aiškina Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Kompensacija būtų skiriama tiems, kurie vietos darželyje laukia ne mažiau nei vienus metus (praėjusius nuo prašyme nurodytos lankymo datos) ir nelanko kito privataus arba valstybinio darželio. Toks terminas siūlomas dėl to, kad yra tikimybė, jog vaikas gaus darželį per pirmus metus nuo prašymo pateikimo datos.

Paramą siūloma skirti tik tiems vilniečiams tėvams, kurie savo ir vaiko gyvenamąją vietą metus ir ilgiau yra deklaravę Vilniuje. Jei vaiką augina vienas iš tėvų – jo bei vaiko gyvenamoji vieta turės būti deklaruota Vilniuje ne mažiau nei vienus metus. Mažindama laukiančiųjų į darželius eilę, savivaldybė taip pat skatins Vilniaus gyventojus deklaruoti savo gyvenamąją vietą Vilniaus miesto savivaldybėje.

100 eurų kompensaciją tėvams, samdantiems aukles, siūloma skirti, kai vaiką prižiūri žmogus, įsigijęs verslo liudijimą ar kitaip įteisinę veiklą teikdamas auklėjimo paslaugas.

Kompensavimo tvarka pasiteisino, nes vis daugiau vilniečių tėvų pasinaudoja savivaldybės teikiama 100 eurų kompensacija lankantiems privačius darželius, o privatūs darželiai pradėjo vykdyti plėtrą. Jei 2014 metų rugsėjo 1 dieną, kol naujoji tvarka dar nebuvo įsigaliojusi, 87 privačias įstaigas lankė apie 3 tūkst. vaikų, tai šių metų rudenį – 104 privačiuose darželiuose ugdomi jau 4505 vaikai.

Nuo praėjusių metų rugsėjo 1-osios iki 2016 m. rugpjūčio 31 d. iš savivaldybės biudžeto 100 Eur kompensacijoms skirta 5 mln. 287,2 tūkst. Eur. Skaičiuojama, kad išplėtus gaunančių 100 Eur kompensaciją sąrašą, savivaldybei per metus tai kainuotų dar apie 4 mln. Eurų.

Į vietų stygiaus sostinės darželiuose problemą nuo pat šios kadencijos pradžios žvelgiama kompleksiškai: sumažinus verslo liudijimų kainą Vilniaus teritorijoje dirbančioms auklėms – nuo 350 iki 1 euro, auklės paskatintos dirbti legaliai: jei 2015 metais vos 86 auklės dirbo legaliai pagal verslo liudijimus, tai įvedus lengvatą auklėms, iki šio rudens buvo išduoti jau daugiau kaip 200 verslo liudijimų.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt