Iš ligoninės laiptų išmontuoti žydų paminkliniai akmenys grįžta į jiems skirtą vietą

Vilniuje lieka vis mažiau sovietų valdžios barbariškumo pavyzdžių – tvarkomos vietos, kuriose randama paminklinių žydų akmenų fragmentų. Neseniai tokia vieta aptikta Antakalnyje – Vilniaus klinikinės ligoninės pagrindinio įėjimo laiptuose buvo rasta žydų paminklinių akmenų dalys. Šią savaitę laiptams panaudoti žydų paminkliniai akmenys yra išmontuojami ir išvežami į jiems skirtą pagarbos vietą – senąsias žydų kapines Olandų gatvėje.

„Privalome pasirūpinti svarbiais religiniais paminklais ir parodyti deramą pagarbą mirusiųjų atminimui. Į senąsias žydų kapines jau grįžo akmenys iš išardytos transformatorinės ir kitų sostinėje aptiktų objektų, kurių statybai sovietai buvo panaudoję žydų antkapių akmenis. Esame aptikę ir daugiau tokių vietų – visas jas fiksuojame ir tvarkome, mūsų tikslas – kad paminklai atgultų jiems skirtoje vietoje. Pastebėję žydiškus įrašus ligoninės laiptuose juos išardėme, o akmenis išvežėme į sutvarkytą senųjų žydų kapinių teritoriją Olandų gatvėje“, – sakė sostinės meras Remigijus Šimašius.


Šiuo metu statomi nauji Vilniaus klinikinės ligoninės Antakalnio filialo pagrindinio įėjimo laiptai – betonuojama danga, kuri bus klojama trinkelėmis. Pagrindinis įėjimas ne tik atsinaujins, tačiau bus pritaikytas ir judėjimo negalią turintiems ligoninės lankytojams.

Į aikštelę prie senųjų žydų kapinių jau atvežti ir kiti mieste aptikti paminkliniai akmenys su rašmenimis iš T. Kosciuškos, Latvių, Vytauto gatvių ir Vakarinio aplinkkelio teritorijos, kuriuos sovietai buvo panaudoję statydami įvairius objektus. Laikinai visi akmenys su rašmenimis bus išdėlioti šlaite, greta aikštelės prie senųjų žydų kapinių, kurioje vėliau vyks nuodugni visų paminklinių akmenų apžiūra, inventorizacija, vertinimas. Čia savivaldybei talkins VU Istorijos fakulteto studentai, bendradarbiaudami su Žydų bendruomenės atstovais.


Šiuo metu Vilniaus savivaldybės specialistai yra užfiksavę 15 objektų, kurie sumontuoti iš žydiškų antkapinių paminklų fragmentų. Daugelis vietų jau sutvarkytos – paminkliniai akmenys demontuoti, o tose vietose, kuriose objektų išardyti neįmanoma, savivaldybė, pasitarusi su žydu bendruomene, paženklino informacinėmis lentomis. Savivaldybės tikslas, kad visos tokios vietos, kuriose randama paminklinių akmenų fragmentų, būtų po truputį sutvarkytos.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt