Atviras ir greitas Vilnius – Lietuvos savivaldybių indekso 2016 lyderis

Šiandien paskelbtame Lietuvos laisvosios rinkos instituto sudaromame savivaldybių indekse antrus metus iš eilės lyderiauja Vilniaus savivaldybė. Šis indeksas patvirtina, kad savivaldybė geriau nei kitos užtikrina žmogaus laisvę rinktis, skatina privačias iniciatyvas, kuria palankias verslo sąlygas, taupo išteklius bei veikia skaidriai. Po sostinės rikiuojasi Klaipėda, Šiauliai ir palyginti su praėjusiais metais viena vieta aukščiau pakilęs Kaunas. 54 mažųjų savivaldybių reitinge pirmauja Kauno rajonas.

Vilniaus m. savivaldybė tarp 6 didžiųjų savivaldybių užėmė pirmąją vietą surinkusi 67,9 balo iš 100. Didžiausią balų skaičių (100) Vilnius pelnė trijose srityse: „Investicijos ir plėtra“, „Sveikata ir socialinė rūpyba“ bei „Švietimas“.

Sostinė pritraukia daugiausiai investicijų: 2014 m. materialinių investicijų kiekis gyventojui paaugo net 794 eurais ir siekė 3788 EUR/gyv. (vidurkis 2238 EUR/gyv.), o tiesioginės užsienio investicijos sudarė 16313 EUR/gyv. (vidurkis 4821 EUR/gyv.), tai yra net 853 eurais daugiau nei 2013 m.

Vilniuje pernai 1000 gyventojų teko daugiausiai veikiančių ūkio subjektų. Dėl didelio ekonominio aktyvumo, atitinkamai geresni ir socialiniai rodikliai. Pavyzdžiui, socialinės pašalpos gavėjų dalis nuo visų gyventojų 2015 m. buvo pati mažiausia didžiųjų savivaldybių gretose – 1,7 proc. lyginant su 2,9 proc. vidurkiu. Bedarbių dalis nuo darbingo amžiaus gyventojų taip pat buvo viena mažiausių.

„Švietimo“ srityje savivaldybė gerai įvertinta už tai, kad sostinės moksleiviai geriausiai išlaikė valstybinius brandos egzaminus (59,4 balo iš 100 lyginant su 55,4 b. vidurkiu). Ir mokyklų infrastruktūra naudojama efektyviai – mokyklų aplinkos išlaikymo išlaidos buvo mažiausios.

„Biudžeto“ srityje Vilniaus savivaldybė šiemet gerai įvertinta dėl to, kad valdymo (išlaikymo) išlaidų dalis nuo patvirtinto biudžeto šį kartą pati mažiausia – 2,8 proc. lyginant su 4,2 proc. vidurkiu, ir biudžeto lėšos naudojamos skaidriau.

6 didžiųjų miestų savivaldybių reitingas: Vilniaus m., Klaipėdos m., Šiaulių m., Kauno m., Alytaus m., Panevėžio m.
54 mažųjų savivaldybių reitingo geriausiųjų penketukas: Kauno r. , Klaipėdos r., Druskininkai, Marijampolė, Šilutės r.

Parengta pagal LLRI informaciją.