Į Rasų kapinių priežiūrą įsitrauks daugiau visuomeninių organizacijų

Šiandien į Vilniaus savivaldybę susibūrė įvairių visuomeninių organizacijų ir įstaigų, seniūnijų atstovai į diskusiją apie istorinių Vilniaus Rasų kapinių tvarkymo darbus ir planus. Sveikindamas dalyvius, Vilniaus meras Remigijus Šimašius kvietė prie Rasų kapinių tvarkymo darbų prisidėti dar daugiau organizacijų, nes tai visai Lietuvai ir Lenkijai svarbus kultūros paveldo objektas, kuris turėtų rūpėti visiems.


Susitikime buvo pristatytas Rasų kapinių tvarkymo projektas ir tvarkymo darbai, kurie bus atliekami kitais metais. Jau kitų metų vasarą Rasų kapinėse bus įgyvendinamas iš ES fondų finansuojamas istorinių kapinių restauravimo projektas. Iki 2018 metų planuojama sutvarkyti Rasų kapinių slenkančius šlaitus, takus, likviduoti avarinę būklę, konservuoti ir restauruoti į kultūros paveldo sąrašus įtrauktus paminklus bei koplyčias. Bus restauruota ir suremontuota 3,5 tūkst. kv. m. istorinių takų, įrengtas pagrindinio tako apšvietimas, suremontuoti esami laipteliai. Iš 12-os kapinėse esančių koplyčių numatyta restauruoti 6 koplyčias, planuojama įrengti vaizdo stebėjimo kameras, prie kapinių įrengti požeminius atliekų konteinerius. Restauracijos metu bus tvarkoma Rasų kapinių tvora, likusios kapavietės ir paminklai, suremontuotos automobilių aikštelės, įrengti viešieji tualetai. Naujai įrengta informacinė sistema lankytojams suteiks informaciją apie kapinėse palaidotas iškilias asmenybes. Tikimasi, kad sutvarkius kapines jos taps dar didesniu kultūros turistų traukos objektu. Sutvarkymo darbams bus skiriama 2,4 mln. Eur iš ES fondų, kuruojamų Kultūros ministerijos, iš jų 360 tūkst. Eur. skyrė savivaldybė.


Šiais metais sostinės savivaldybė Rasų kapinėms skyrė ypatingą dėmesį bei priežiūrą: suremontuoti Antoni Dovcialo kapo aptvariniai stulpeliai, sutvarkytas Korvin – Milevskių šeimos antkapis, Michailo Chodorovskio antkapis, tautosakininko Mečislovo Davainio – Silvestraičio medinis antkapinis paminklas nuimtas ir išvežtas į Prano Gudyno restauravimo centrą konservavimo darbams ir restauravimo darbams, sutvarkyta Žilinskių šeimos kapo koplyčia. Kultūros paveldo saugomoms Rasų kapinėms savivaldybė kasmet skiria apie 45 600 Eur, o bendra visų Vilniaus miesto kapinių priežiūros paslaugų suma siekia apie 900 tūkst. Eur per metus.

Savivaldybėje surengtame susitikime dalyvavo atstovai iš Visuomeninės Rasų kapinių draugijos, asociacijos ,,Memoriale”, Lietuvos lenkų medikų draugijos, laikraščio ,,Kurier Wilenski“, Vilniaus patriotinio jaunimo, Lenkijos Instituto Vilniuje, Vilniaus istorinių kapinių draugijos ,,Rasos“, Rasų seniūnijos, Vilniaus švietimo įstaigų ir kt.


Rasos – vienos seniausių ir unikaliausių, turinčių didžiausią reikšmę Lietuvos ir Lenkijos valstybės istorijai bei kultūrai, kapinių. Rasų kapinėmis, kurios įtrauktos į Europos istorinių kapinių sąrašą, rūpinasi ne tik Vilniaus savivaldybė, bet ir visuomeninės organizacijos, privatūs asmenys, kurie savo lėšomis atnaujina kapavietes ir rūpinasi kultūros paveldo išsaugojimu.

Rasų kapinės – 11 ha teritorija istorinių kapinių su daugiau nei 14 tūkst. kapaviečių, 263 kultūros paveldo objektais, 12 įvairaus stiliaus koplyčių – kompleksiškai nebuvo tvarkytos dar nuo jų įkūrimo pradžios, tad jos reikalauja profesionalaus įvertinimo, žinių ir didelių investicijų. Turizmo centro duomenimis, per metus Vilnių aplanko apie 930 tūkst. turistų, o 95 proc. Lietuvos turizmo agentūrų Rasų kapines yra įtraukusios į lankytinų objektų programą.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt