Svarbi informacija
Labiausiai nusipelniusiems vilniečiams – garbingos Šv. Kristoforo statulėlės
Vilnius turi gražią tradiciją – kasmet prieš šventas Kalėdas pagerbti sostinei nusipelniusias ir miestą garsinančias asmenybes. Šiandien Rotušėje Vilniaus meras Remigijus Šimašius jau 19-ą kartą iškilmingai įteikė Šv. Kristoforo statulėles 10-iai miestą garsinančių asmenybių, kurios per šiuos metus labiausiai pasižymėjo meno, mokslo, kultūros, švietimo, visuomeninėse ir kitose srityse.
„Didžiausia garbė yra apdovanoti iškiliausius vilniečius, nusipelniusius Šventojo Kristoforo titulo ir statulėlės. Kiekvienas iš šių žmonių savo veikla, kuri yra labai skirtingų sričių, kuriose vyksta įstabūs ir labai svarbūs dalykai, siunčia mums aiškią savo žinią ir įkvepia sekti savo pavyzdžiu. Šv. Kristoforo našta yra ir smagi, ir sunki, reikia daug kantrybės. Dėkodamas už pasiekimus ir įkvėpimą, linkiu nepailsti ir labai džiaugtis savo veikla, nešančia Vilnių!“ – sveikino laureatus Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Kandidatūras Šv. Kristoforo statulėlėms gauti kasmet siūlo patys vilniečiai – bendruomenės, organizacijos, aktyvūs miesto gyventojai. Šiemet siūlyta apdovanoti 58 kandidatus, daugiausiai – kultūros ir meno atstovus, iš kurių tradiciškai išrinkti 10 lyderių.
Už 2016 metų nuopelnus Šv. Kristoforo statulėle apdovanotas Antanas Kmieliauskas – jam garbingas apdovanojimas atiteko už Vilniui skirtą gyvenimo kūrybą. Pirmasis menininką išgarsinęs darbas – Šv. Kristoforo skulptūra, sukurta dar 1957 metais, kuri menininkui tapo lemtinga. Skulptūra pastatyta prie Šv. Mikalojaus bažnyčios, o sovietmečiu nukaldinęs šventojo skulptūrą A. Kmieliauskas užsitraukė nemalonumų – Lietuvos dailininkų sąjungos pirmininkas už tai menininkui nedavė dirbtuvės, jo darbų nepriimdavo į parodas. Dabar vieno universaliausių šiuolaikinių lietuvių dailininko, dirbančio skulptūros, grafikos, molbertinės tapybos ir freskos srityse, darbai puošia ne tik Lietuvos, bet ir Europos miestus.
Už nuopelnus švietimui statulėlė apdovanota profesorė Valentina Dagienė. Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos instituto profesorė – populiaraus tarptautinio konkurso „Bebras” autorė, kuri 2016 m. tapo Europos skaitmeninio pasaulio moters apdovanojimo laureate. Renginio #SWITCH! metu V. Dagienė Lietuvą įrašė į Gineso rekordų knygą – kartu su komanda vedė didžiausią programavimo pamoką vaikams.
Albinas Kentra apdovanotas už gyvenimą, skirtą Vilniui – tylusis Vilniaus metraštininkas, kurio dėka į vaizdo archyvus sugulė ne tik Vilniaus universiteto, bet ir viso Vilniaus miesto gyvastis. Albinas Kentra jau beveik penkis dešimtmečius kaupia unikalią vaizdinę medžiagą – garbų senjorą, kino kamera fiksuojantį svarbiausius Lietuvos kultūrinius ir istorinius įvykius, iki šiol galima pamatyti per įvairius renginius.
„Rašydamas metraštį pastebėjau, kad mūsų svajonės, siekiai ir darbai buvo yra ir lieka prasmingi tik sąskambyje su Tautos giesme“, – išmintimi pasidalijo metraštininkas.
2016-ųjų šv. Kristoforo statulėle už Vilniaus garsinimą kino meno darbais apdovanota Giedrė Žickytė, kurios dokumentinis filmas „Meistras ir Tatjana“ šiais metaus apkeliavo daugelį šalių, pelnė daugybę tarptautinių festivalių apdovanojimų, garsindamas pasaulyje Vilniuje gyvenusį ir dirbusį fotografą Vitą Luckų ir Vilniaus miestą.
„Vilnius yra miestas, kurį myliu. Ir kuo daugiau pastaruoju metu tenka keliauti, tuo labiau jį myliu. Tai gražus ir komfortiškas miestas gyventi, kuriame puikiai dera gyvybingumas, grožis ir tuo pačiu ramybė – kas yra labai svarbu kūrėjai“, – dėkodama už įvertinimą sakė G. Žickytė.
Už Vilniaus garsinimą mokslo darbais apdovanotas profesorius Algirdas Utkus. Algirdas Utkus yra ne tik VU Medicinos fakulteto dekanas, bet ir VUL Santariškių klinikų Medicininės genetikos centro vadovas. Profesorius apdovanotas už didelį ir kruopštų darbą bei indėlį diegiant genetinius tyrimus vaikų profilaktinės patikros programose.
Dar vienas garbingas apdovanojimas – Alicijai Marijai Klimaševskai, kuri jau daugiau kaip 25 metus nuoširdžiai rūpinasi Vilniaus istorinėmis Rasų kapinėmis, reikšmingomis Lietuvos ir Lenkijos istorijai. Alicija Klimaševska ne tik rūpinasi, bet ir pati renka lėšas kapams atnaujinti, ieško rėmėjų tarp privačių asmenų ar organizacijų, kartu rengia talkas.
Šv. Kristoforo statulėle apdovanotas Stanislovas Žvirgždas savo fotografijose įmažino Vilnių – Vilnelės krantus, Bekešo, Tauro kalnus ir žymiausius Vilniaus architektūros paminklus. Jau daugiau kaip 50 metų fotografuojantis S. Žvirgždas apie Vilnių pasakoja ypatingais vaizdais ir už tai buvo įvertintas Šv. Kristoforo apdovanojimu.
Mortai Baužienei šv. Kristoforas įteiktas už Vilniaus atminties gaivinimą. Morta Baužienė – muziejininkė, istorikė, kurios nesuskaičiuojama gausybė straipsnių, apybraižų ir knygų pasakoja apie Vilnių ir jo istoriją.
Vilnių ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje garsinančiam menininkui Šarūnui Saukai šv. Kristoforo statulėlė įteikta nuopelnus menui. 2016 m. Sausio 15-ąją Nacionalinėje dailės galerijoje buvo pristatyta išskirtinai daug dėmesio sulaukusi paroda „Žmogus su Saukos veidu“. Parodoje pristatyti darbai, sukurti per kelis dešimtmečius: nuo tradicinių tapybos darbų iki juvelyriškai kruopščios tapybos ant mažų objektų.
Už Vilniaus atstovavimą tarptautinio verslo pasaulyje ir darbo vietų kūrimą 2016-ųjų metų Kristoforu apdovanota verslininkė Arminta Saladžienė. Finansininkė, vertybinių popierių specialistė, finansų vadybininkė, jau prieš dvidešimtmetį pradėjusi dirbti Vilniaus vertybinių popierių biržoje, dabar vadovauja NASDAQ.
Laureatams ir renginio svečiams koncertavo Alina Orlova.
Išskirtinių Šv. Kristoforo statulėles yra sukūręs skulptorius Erikas Daugulis.
Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt
Taip pat skaitykite:
Ant mokyklos sienos – sostinės panorama: tapytojas užbaigė amžinybėn iškeliavusios draugės projektą
2018 metais tapytoja Silvija Drebickaitė vieną Vilniaus Antakalnio progimnazijos sieną papuošė stilizuotu Vilniaus senamiesčio urbanistiniu peizažu. Kūrinį ant kitos mokyklos sienos po menininkės mirties užbaigė jos bičiulis, kolega tapytojas Vytautas Poška. Prieš šešerius... ❯❯❯
2024-09-05
Pokyčiai sostinės įmonėse: teritorijų projektavimas bus patikėtas „Vilniaus vystymo kompanijai“
Dviejose Vilniaus miesto savivaldybės valdomose įmonėse pradėti organizaciniai pokyčiai, kuriais siekiama dar efektyvesnės šių bendrovių veiklos. Viešosios infrastruktūros valdymu ir vystymu užsiimanti „Vilniaus vystymo kompanija“ iki šių metų pabaigos perims teritorijų... ❯❯❯
2024-08-30
Vilnius be grafičių: pradedamas rekordinis valymas, stiprinamos prevencijos priemonės
Vilnius pradeda rekordinį nelegalių grafičių valymą bei imasi papildomų priemonių užkirsti kelią naujų atsiradimui. Iki 2026 m. ketinama nuvalyti tokį grafičių plotą, kuris uždengtų 2 m aukščio sieną, besidriekiančią net 110 km – t. y. daugiau nei atstumas nuo Vilniaus... ❯❯❯
2024-08-23
Vilniuje netrukus bus įrengta dar viena žiedinė sankryža
Vilniaus savivaldybė nuosekliai siekia sklandesnio ir saugesnio eismo mieste. Įgyvendinant šiuos tikslus netrukus prasidės Šatrijos Raganos ir Mileišiškių gatvių sankryžos rekonstrukcija – trišalė sankryža bus pertvarkoma į žiedą. Iki šiol iš Šatrijos Raganos gatvės... ❯❯❯
2024-08-06
Vilniuje atidaryta unikali dronų treniruočių erdvė
Vilniuje, Šeškinės kalvose atidaryta pirmoji tokio dydžio ir funkcionalumo dronų treniruočių erdvė mieste. Čia nemokamai galės treniruotis tiek profesionalūs dronų pilotai, tiek pradedantieji. Dronų ekosistemos plėtra yra svarbi sostinės gynybos politikos plano dalis, kurią... ❯❯❯
2024-08-02
Vilniuje pradedama Kalvarijų gatvės paviršinių nuotekų tinklų rekonstrukcija
Siekiant sumažinti centrinės Vilniaus dalies gatvių užtvindymo liūčių metu riziką, Kalvarijų gatvės atkarpoje nuo Žaliojo tilto iki Apkasų g. pradedama lietaus nuotekų tinklų rekonstrukcija. Planuojama, kad darbai bus atlikti per 13 mėnesių. Projekto vertė – 11 mln. Eur., jis... ❯❯❯
2024-07-25