Vilnius suskaičiavo: PVM lengvatos šildymui naikinimas pareikalaus papildomo milijono

Seimui nusprendus pavasarį sugrįžti prie sprendimo naikinti 9 proc. PVM lengvatą šildymui, savivaldybė suskaičiavo – kiek Vilniui tai papildomai kainuos ir kiek gyventojų gali užplūsti į savivaldybę kompensacijų už šildymą ir karštą vandenį jau po gegužės 31 d.

Panaikinus PVM lengvatą šildymui, iškart padidėtų gyventojų, gaunančių kompensaciją, skaičius, o išmokų našta būtų perkelta savivaldybei, kas nebuvo numatyta planuojant 2017 metų miesto biudžetą. Sausio – lapkričio mėn. kompensacijoms už šildymą Vilniuje buvo skirta 1 mln. 944 tūkst. eurų, kitąmet buvo suplanuota skirti 2 mln. 693 tūkst. eurų. Seimui panaikinus lengvatą, savivaldybei tektų papildomai išmokėti apie 750 tūkst. eurų, o tokios išlaidos nebuvo planuotos.

„Šildymo sezoną vilniečiai pasitiko su 23 proc. mažesne šildymo kaina. Vilniaus miesto savivaldybės tarybos ir Valstybinės kainų kontrolės ir energetikos komisijos sprendimais šilumos ūkio nuomininkė „Vilniaus Energija“ buvo įpareigota sumažinti šildymo kainą, dėl ankstesniais metais įtrauktų neteisėtų sąnaudų. Visgi, nors ši žinia ir nuteikė optimistiškai, ją sumenkino Seime priimtas sprendimas, panaikinsiantis šildymo PVM lengvatą. Tokiu skubotu sprendimu, nuo birželio 1 d. ne tik 12 proc. bus pakeltos šildymo kainos vartotojams, bet ir finansinė bei administravimo našta, dėl padidėjusių kompensacijų socialiai remtiniems asmenims, permesta savivaldybėms,“ – sakė Vilniaus mero pavaduotojas Valdas Benkunskas.

Savivaldybės duomenimis, per vienuolika šių metų mėnesių buvo gauta beveik 38 tūkst. gyventojų prašymų skirti kompensacijas. Panaikinus lengvatinį tarifą, šis skaičius išaugtų dar apie 20 proc. – iki 45 tūkstančių. Mažas ir vidutines pajamas gaunantys gyventojai didžiąją dalį jų skirtų būtiniausioms komunalinėms paslaugoms apmokėti.

Pasak vicemero Gintauto Palucko, „šis Seimo sprendimas padidins savivaldybės išlaidas kompensacijoms, tačiau tai nėra blogiausia naujiena. Dar blogiau yra tai, kad daug šeimų šiuo sprendimu bus paverstos paramos prašytojais ir stos į eilę kompensacijoms socialinės paramos centre. Tai žeidžia psichologiškai ir menkina žmogaus pasitikėjimą savo jėgomis bei savivertę“.

Be to, Vilniaus savivaldybė suskaičiavo, kad norėdama užtikrinti sklandų išaugusio klientų srauto aptarnavimą, Socialinių išmokų skyriuje turės įsteigti apie 10 naujų darbo vietų. Darbų vietų įrengimui ir darbo užmokesčio fondui papildomai reikėtų skirti dar apie 100 tūkst. eurų kasmet.

Pasak Administracijos direktorės Almos Vaitkunskienės, savivaldybė jau antrus metus nuolat kaupia ir naudoja kiekvieną galimybę vietų skaičiui vaikų darželiuose didinti, mokykloms renovuoti, įvarioms vilniečių socialinėms reikmėms tenkinti, todėl pridėtinės išlaidos miesto biudžetui, jeigu PVM lengvatos šildymui būtų panaikintos, būtų didžiulė papildoma našta, kurią kompensuoti nebūtų paprasta.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, [email protected]