Vilniaus šilumos ūkio vertinimas persikėlė į Stokholmo arbitražą

AB „Vilniaus šilumos tinklai“ (VŠT) ir Vilniaus miesto savivaldybė ėmėsi aktyvių veiksmų ir Stokholmo arbitraže inicijavo Nuomos sutartyje numatyto bendro eksperto paskyrimą ekstraordinariniu būdu, prašant, kad Stokholmo arbitražo institutas paskirtų ekstraordinarinį arbitrą, kuris nedelsiant paskirtų nepriklausomą ekspertą ir šis įvertintų Vilniaus šilumos ūkio įrenginių būklę. Toks žingsnis – tai atsakas į UAB „Vilniaus energija“ (VE) inicijuotą procesą (ar greičiau – proceso imitaciją) Stokholmo arbitraže dėl bendro eksperto paskyrimo.

„VE pateikti reikalavimai Stokholmo arbitražui – labai keisti. Lyg ir reikalaujama, kad ekspertą skirtų arbitražas, tačiau pagal daugiametę statistiką, Stokholmo arbitraže sprendimo priėmimas užtrunka gerokai daugiau, nei pusę metų (kartais – ir kelerius metus). Tikiu, kad VE ir jų advokatai iš tarptautinės advokatų kontoros tai gerai žino ir tikrasis jų kreipimosi tikslas – galutinai užkirsti kelią bendro eksperto paskyrimui iki nuomos termino pabaigos. Manau, kad taip VE gali siekti paslėpti galimus grąžinamo šilumos ūkio trūkumus“, – pažymi Mantas Burokas, VŠT generalinis direktorius.

Pagal VŠT ir Vilniaus miesto savivaldybės pradėtą procedūrą sprendimas turi būti priimtas labai greitai. Žinoma, tokie ekstraordinariniai prašymai ne visada tenkinami, tačiau pagal dabar Stokholmo arbitražo nustatytą tvarkaraštį, ekstraordinarinio arbitro sprendimas turi būti priimtas ne vėliau, kaip sausio 2 d. „Tikimės, kad arbitražas imsis skubos tvarka nagrinėti mūsų prašymą ir partnerių vilkinta bendro eksperto parinkimo ir paskyrimo istorija bus išspręsta“, – sako M. Burokas.

Pagal Nuomos sutartį, bendras ekspertas turėjo būti paskirtas dar šių metų kovą. VŠT ieškojo įvairių būdų susitarti su VE. Pradžioje – dėl bendro eksperto kartu skelbti viešojo pirkimo konkursą. Vėliau – sutarti dėl konkrečių žinomų tarptautinių įmonių kandidatūrų. Vis dėlto, akivaizdu, kad VE pasistengė, jog ekspertas nebūtų paskirtas.

„Kai abi derybų šalys buvome pateikusios po keletą kandidatų, kai mes jau buvome sutikę, kad du iš jų pasiūlytų kandidatų mums būtų priimtini, kai jau buvome taip arti susitarimo, VE nutraukė diskusijas ir kreipėsi į Stokholmo arbitražą“, – bendro eksperto istoriją primena VŠT vadovas.

VE žino realią sostinės šilumos ūkio padėtį ir jo įrenginių techninę būklę. Jiems, tikriausiai, objektyvus ekspertas nereikalingas, nes eksperto išvados įgyvendinimas jiems gali kainuoti labai brangiai.
„Matyt, VE siekia perkelti visą atsakomybę ir visus kaštus dėl galimų šilumos ūkio trūkumų VŠT. Mūsų atveju tai reikštų – finansinę naštą perkeli ant vartotojų pečių“, – sako M. Burokas.

Violeta Kiburytė, Komunikacijų vadovė, violeta.kiburyte@chc.lt, tel. 210 7432; 8-686 71280
AB “Vilniaus šilumos tinklai” informacinius pranešimus nuo šiol rasite svetainėje adresas: www.chc.lt
Bendrovės informacinių pranešimų prenumerata: www.chc.lt/lt/subscription