„Euromonitor“ padėjo Vilniui sukurti patogų vaikų darželio pasirinkimo įrankį

Nauji patogūs IT sprendimai gali būti sukurti vos per vieną dieną. Tai įrodė į Vilniaus savivaldybę susirinkę kompanijos „Euromonitor International“ darbuotojai, kurie, talkinami sostinės E. miesto ir švietimo departamento darbuotojų, sukūrė visiems Vilniaus tėveliams naudingo įrankio prototipą – programėlę, kuri leis pasitikrinti, kuriame valstybiniame darželyje didžiausia galimybė gauti laisvą vietą savo vaikui.


Susirinkusi į hakatoną, „Euromonitor International“ komanda, pirmiausia iškėlė problemą – vietų trūkumas sostinės darželiuose bei tinkamo darželio pasirinkimas. Dažnai Vilniaus tėveliams, registruojantiems vaiką į darželį, iškyla problemų dėl tinkamo darželio pasirinkimo: svarstoma, kuriame darželyje didesnė tikimybę gauti vietą, kuris darželis mažiau perpildytas ir kt. Iki renginio buvo nagrinėjami įvairūs su darželio tvarka susiję procesai ir problematika: kaip formuojama eilė, kaip konkrečiai identifikuojami prioritetai, kaip vyksta naujų grupių formavimas, kaip ir kas lemia vieno ar kito darželio populiarumą, eilės svyravimus, priėmimo etapus. Komandai kibus į darbus, užduotis jau buvo daugiau ar mažiau aiški – reikėjo sukurti įrankį, kuris leis pasitikrinti, kuriame valstybiniame darželyje yra realiausia galimybė gauti laisvą vietą. Tokiu būdu būtų galima išvengti problemų, kai į vieną įstaigą prisiregistruoja per didelis vaikų skaičius, o kitas darželis lieka apytuštis.

„Statistika ir analizavimas visuomet buvo mano hobis. Pradėjau nagrinėti registracijos į sostinės darželius sistemą ir pasiūliau kolegoms prisijungti prie mano idėjos – sukurti tikimybių pakliūti į darželį sistemą. Mūsų darbdavys suteikia porą dienų per metus darbuotojams, kurias galima panaudoti savanoriavimui. Būtent šią dieną ir skyrėme hakatonui“, – sakė idėjos autorius Lukas Kondrusevičius, kompanijos „Euromonitor International“ vyresnysis duomenų analitikas.


Susirinkę į dienos hakatoną, IT specialistai bei duomenų analitikai numatė, kaip turėtų atrodyti galutinis produktas. Tuomet išsiskirtė į komandas: viena komanda atvaizdavo, kita dirbo su prognozavimo algoritmu, trečioji – sujungė visa tai į viena. Per vieną dieną buvo sukurta minimali įrankio versija, kurią šiuo metu tobulina ir netrukus jau testuos. Tėveliai, norintys leisti savo vaiką į darželį, prieš registruodami jį savivaldybės e. sistemoje, galės išbandyti šį įrankį ir pasitikrinti savo galimybes. Sistemoje tereiks suvesti savo duomenis – deklaruotą gyvenamąją vietą, amžių, darbingumą, augančių šeimoje vaikų skaičių ir kt. Pagal šiuos prioritetus sistema atrinks tą valstybinį sostinės darželį, kuriame daugiausiai galimybių gauti laisvą vietą. Įrankį bus galima išmėginti ir tiems tėvams, kurie galbūt tik planuoja gyventi Vilniuje ir planuoja čia susilaukti vaikų. Sistema taip pat siūlys darželį pagal tai, kurioje vietoje nurodysite savo ar sutuoktinio darbovietę.


Įrankio idėją pasiūlė ir „Bloomberg Philantropies“ organizuojamo projekto „What Works Cities“, kuriame Vilniaus miesto savivaldybė dalyvauja, kuratoriai. Jų nuomone, toks įrankis leistų darželio pasirinkimą padaryti skaidresnį ir išnaudotų savivaldybės sukurtus atvirus duomenis apie darželius.

„Su „What Works Cities“ projektu pradėjome dirbti dar vasarą. Jie padėjo mums su duomenų inventorizacija, procesų analize. Jų patirtis kituose miestuose visame pasaulyje leidžia mums užtikrinčiau judėti duomenų atvėrimo keliu. Gaila, išties, kad ne visą jų patirtį sugebame operatyviai panaudoti ar perkelti į kitas sritis, nes administracinių resursų ne visada užtenka ir būtiniausiems poreikiams. Tikimės per 2017 šią situaciją pataisyti ir įgytį galimybę tokias iniciatyvas išnaudoti efektyviau“, – apie neišpildytus lūkesčius atviravo ir ateities planus atskleidė mero patarėjas Povilas Poderskis.


Amerikiečiai pateikia siūlymų, pataria. Taip pat jie sutiko peržiūrėti šio hackatono metu sukurtą programinį kodą ir siūlys jam patobulinimų. „Planuojame, kad jau sausio mėnesį grįšime su komanda ir užbaigsime pradėtą darbą bei galėsime pradžiuginti vilniečius patogiu, paprastu ir naudingu įrankiu”, – sakė P. Poderskis.

Hakatono metu sukurtas programinis kodas bus skelbiamas viešai ir patalpintas atviro kodo portale GitHub:

https://github.com/vilnius/kiss-frontend – programinis kodas skirtas aplikacijai.
https://github.com/vilnius/kiss-data – programinis kodas duomenų transformacijai iš atvirų duomenų į paruoštukes, skirtas R sistemai atlikti.

Visi norintys gali prisijungti prie programinio kodo kūrimo, peržiūros ar patikrinimo.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt