Vilniuje neliks nelegalių rinkliavų iš darželinukų tėvų

Rytoj sostinės savivaldybės Taryba svarstys svarbų darželinukų tėvams sprendimą – bus siekiama uždrausti įvairias papildomas pinigines rinkliavas darželių grupėse, pakeičiant mokesčio už vaiko išlaikymą ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupėse panaudojimo tvarką. Savivaldybė pasirūpins, kad skiriamos ugdymo lėšos užtikrintų būtinas ugdymo priemones darželinukams ir ikimokyklinukams, kad lėšos būtų paskirstytos efektyviau, o įstaigoms nebeliktų preteksto rinkti iš tėvų papildomas pinigines rinkliavas.

Siūloma nustatyti 0,86 Eur ugdymo mokestį (buvo – 0,72 Eur) visoms šeimoms ir 0,35 Eur (buvo 0,29 Eur) ugdymo mokestį socialiai remtinoms šeimoms už vieną vaiko lankytą darželio dieną (pastariesiems maitinimas lieka nemokamas), o savivaldybė savo ruožtu šiemet žymiai padidino finansavimą savivaldybės darželiams, kuris leis ne tik užtikrinti būtiniausius poreikius, bet ir pagerins ugdymo aplinką. Jei tėvų mokestis padidėtų 6-14 centų, tai savivaldybės asignavimai paslaugų kokybei gerinti šiais metais augs net 4,4 mln. Eur, t.y. 19,3 proc. palyginti su praėjusiais metais.

Mero pavaduotojas Valdas Benkunskas svarstomus ugdymo mokesčio pokyčius pirmiausiai aptarė su tėvų atstovais. Susitikime dalyvavusi asociacijos „Nacionalinis aktyvių mamų sambūris” atstovė Rasa Žemaitė išsakė Asociacijos poziciją: „Džiaugiamės faktu, kad pirmą kartą istorijoje savivaldybė, didindama mokestį tėvams, ir pati žada įsipareigoti prisidėti prie ugdymo darželiuose reikmių tiek pat pagal principą: nupirkai tualetinio ritinėlį, savivalda perka antrą. Taip pat ypač svarbi žinia yra ta, jog duodamas pažadas imtis visų griežtų priemonių toms įstaigoms, kurios vis tik ir toliau bandys naudoti praktikoje rinkliavas. Juk pakėlus mokestį neįmanoma automatiškai garantuoti, kad lėšų netrūks ir jos nebus leidžiamos algoms ir mokesčiams, o ne tiesiogiai vaikams. Tam reikia labai aktyvios priežiūros“, – pastebėjo R. Žemaitė.

„Šiemet savivaldybė beveik 20 proc. padidino darželių finansavimą iš miesto biudžeto lėšų. Tai leis įstaigoms apsirūpinti būtiniausiomis prekėmis ir paslaugomis, ko daugelį metų įstaigoms taip trūko. Dar daugiau, tokiu pačiu nuošimčiu padidėjus tėvų mokamam mokesčiui, mes jau galime aiškiai apibrėžti, kam šie pinigai įstaigose privalomai turi būti skiriami ir kad šioms reikmėms jokių papildomų rinkliavų daryti negalima. Vadinasi, pirmą kartą didėjant įstaigų ūkio lėšų finansavimui, kartu skaidriai yra apibrėžiamas šių lėšų panaudojimas“, – tikino švietimą kuruojantis V. Benkunskas.

Pasak Lietuvos tėvų forumo pirmininko Audriaus Murausko, Vilniaus savivaldybės iniciatyva panaikinti pretekstą rinkliavoms yra sveikintina: „Džiugu, kad kartu siekiama užtikrinti ir būtinas ugdymo sąlygas bei aprūpinti reikiamomis priemonėmis darželinukus ir ikimokyklinukus“ – sakė A. Murauskas.

Kad būtų užtikrintos visos reikalingiausios kokybiškos ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo priemonės, savivaldybė šiais metais kiekvienam vaikui skirs po 45 eurus, t.y. pusę reikiamos sumos. Už šiuos pinigus ugdymo įstaigos pirks reikalingiausius kasdienės higienos reikmenis – muilo, tualetinio popieriaus. Be to, 127 darželiuose bus atnaujintas šeštadalis patalynių komplektų. Viso tikrojo poreikio tai šiemet dar neaprūpins, tačiau planuojamas tęstinumas ir kitąmet.

Tarybai patvirtinus, sprendimas įsigaliotų nuo š. m. rugsėjo 1 d.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt