Klausimai atsakymai apie legioneliozę ir karšto vandens priežiūrą

Kas yra legioneliozė?

Legioneliozė – plaučių uždegimo rūšis, kurią sukelia Legionella bakterijos. Šiai ligai būdingos dvi formos: pirmoji – Legionierių liga, kuriai būdingas karščiavimas, mialgija, kosulys, pneumonija ir antroji – Pontiako karštligė, pasižyminti lengvesne ligos eiga be pneumonijos.

Žmonių imlumas šiai ligai nėra didelis. Lietuvoje šiais metais užregistruoti trys legionierių ligos atvejai. Pernai legioneliozė diagnozuota vienuolikai šalies gyventojų. Dažniausiai šia liga suserga silpno imuniteto asmenys, taip pat sergantys lėtinėmis ligomis.

Kaip ši liga plinta?

Legionella bakterijos plinta per vandens dulksną (aerozolius), dažniausiai dėl netinkamai prižiūrimos ar sukonstruotos vandentiekio sistemos. Legionella bakterijos dauginasi +20 – +50oC temperatūros vandenyje, o aukštesnėje nei +50oC temperatūroje bakterijos gyvuoja, tačiau nebesidaugina. Legionella bakterijos žūva, kai vandens temperatūra pakyla virš + 65oC.

Legionelioze galima užsikrėsti įkvėpus bakterijomis užteršto vandens aerozolio. Liga nėra perduodama vienam žmogui nuo kito ar geriant vandenį. Liga taip pat neplinta iš vieno namo į kitą.

Kuo ilgesnė ir techniškai sudėtingesnė vandentiekio sistema, tuo didesnė rizika Legionella bakterijų atsiradimui. Šios ligos yra visai nesudėtinga išvengti, jei nuolat palaikysime šaltą vandenį šaltu, o karštą – karštu.

Ar saugu gerti „Vilniaus vandenų“ viešai tiekiamą šaltą geriamąjį vandenį?

Viešai tiekiamas „Vilniaus vandenų“ geriamasis vanduo yra išgaunamas iš požeminių sluoksnių, kurių gylis siekia iki 180 metrų gylio. Tokiame gylyje vandens temperatūra bet kuriuo metų laiku nepakyla aukščiau 10 laipsnių. Įprastai, šio vandens temperatūra siekia vos 6-7 laipsnius. Požeminiame vandenyje Legionella bakterijų neaptinkama. O ruošiant vandenį vartojimui ir transportuojant jį iki klientų, vandens tiekimo sistema yra uždara, todėl galimybių bakterijoms patekti iš aplinkos nėra. Todėl viešai tiekiamas vanduo yra saugus vartoti.

Prevenciškai prieš keletą savaičių „Vilniaus vandenų“ tiekiamą vandenį tyrė Nacionalinės visuomenės sveikatos centras, kuris vandenyje šio užkrato neaptiko.

Kodėl ir kokiu mastu yra paskelbta ekstremalioji padėtis?

Ekstremali padėtis paskelbta dėl trijų legioneliozės atvejų, kuria susirgo Vilniaus daugiabučių namų gyventojai (Tuskulėnų g. 5, Ladygos g. 3, Architektų g. 79). Dviejuose namuose (Tuskulėnų g. 5 ir Ladygos g. 3) atlikti tyrimai parodė, kad šių namų karšto vandens sistemos yra užterštos Legionella bakterijomis. Architektų g. 79 namo karšto vandens sistemos tyrimų rezultatai paaiškės iki kovo 18 d.

Paskelbus ekstremalią situaciją, į susiklosčiusios padėties valdymą įsijungia visos susijusios institucijos ir sudaromos sąlygos koordinuoti šių institucijų veiksmus. Ekstremalios situacijos dėl legioneliozės atveju atsakingos institucijos yra: Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamentas, Valstybinė energetikos inspekcija, Vilniaus miesto savivaldybės administracija. Šių institucijų veiksmus koordinuoja Ekstremalių situacijų operacijų centras, kuriam vadovauja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovas Raimondas Vaidginas.

Kokios temperatūros vanduo turi būti tiekiamas gyventojams?

Karšto vandens temperatūra vartotojų čiaupuose visą laiką turi būti ne mažesnės kaip + 50 laipsnių temperatūros. Esant mažesnei temperatūrai vandenyje susidaro sąlygos atsirasti ir daugintis Legionella bakterijoms.

Ką daryti gyventojams, jeigu jie nežino, ar jų daugiabutyje name tinkamai prižiūrima karšto vandens sistema?

Karšto vandens sistemų prižiūrėtojai privalo gyventojams tiekti tinkamos kokybės karštą vandenį bei įgyvendinti profilaktines priemones, kad būtų išvengta karšto vandens sistemos taršos Legionella bakterijomis.

Gyventojai turi reikalauti iš karšto vandens sistemų prižiūrėtojų, kad jiems būtų tiekiamas tik tinkamos temperatūros karštas vanduo. Tad kiekvienu atveju, jeigu kyla klausimų dėl vandens kokybės ar nepalaikomos temperatūros, pirmiausia reikėtų kreiptis į savo namo administratorių ar tiesiai į karšto vandens sistemos prižiūrėtoją.

Ką daryti gyventojams, jeigu yra žinoma, kad tiekiamas karštas vanduo nėra pakankamos temperatūros?

Jeigu vartotojai pamatavę vandens temperatūrą savo čiaupuose nustato, kad ji yra nepakankama, galima kreiptis į karšto vandens sistemos prižiūrėtoją, kad temperatūra būtų pakelta. Jeigu karšto vandens tiekėjas dėl kokių nors priežasčių nevykdo gyventojų prašymo, reikėtų apie tai pranešti Valstybinei energetikos inspekcijai, kuriai yra pavesta šilumos ir karšto vandens tiekėjų kontrolė.

Valstybinėje energetikos inspekcijoje asmenys aptarnaujami adresu Mortos g. 10, Vilniuje

Tel. (8 5) 263 6006, faks. (8 5) 263 6076, el. p. vei@vei.lt.

Daugiau informacijos Valstybinės energetikos inspekcijos interneto svetainėje vei.lrv.lt

Ar terminė dezinfekcija bus atliekama visuose Vilniaus miesto daugiabučiuose?

Ekstremalių situacijų operacijų centras kovo 13 d. posėdyje nusprendė teikti siūlymą Vilniaus savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijai pakelti karšto vandens temperatūrą visuose Vilniaus daugiabučiuose, kuriems karštas vanduo tiekiamas centralizuotai.

Komisija kovo 15 d. nusprendė įpareigoti visų miesto pastatų prižiūrėtojus ir valdytojus bei savininkus visuose miesto pastatuose – ne tik daugiabučiuose gyvenamuose namuose, bet ir ugdymo, globos, gydymo įstaigose (išskyrus individualius namus), – prevenciškai atlikti karšto vandens sistemų terminę dezinfekciją. Termo šokai palaipsniui bus atliekami visuose pastatuose nuo kovo 16 iki 23 dienos. Toks terminas numatytas pasitarus su pastatų prižiūrėtojais ir valdytojais, komunalinių butų asociacija.

Taip pat visų miesto pastatų valdytojai ir šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojai Komisijos nuo šiandien įpareigojami nedelsdami informuoti visus karšto vandens vartotojus – kada jų namuose, įstaigose bus atliekama terminė dezinfekcija, kaip elgtis jos metu, įspėti apie galimas rizikas dėl itin karšto vandens, kad neįvyktų nelaimių.

Ekstremaliųjų situacijų komisija taip pat įpareigojo ir karšto vandens vartotojus – laikytis pastatų prižiūrėtojų nurodymų ir instrukcijų terminės dezinfekcijos metu, kai būtina nuleisti karštą vandenį, geranoriškai bendradarbiauti bei sudaryti sąlygas atliekantiems termo šoką patikrinti vandens temperatūrą bute.

Kaip elgtis gyventojams terminės dezinfekcijos metu?

Terminės dezinfekcijos metu, apie kurią jus iš anksto informuos pastato prižiūrėtojas, karšto vandens temperatūra Jūsų buto čiaupuose pasieks +66 oC ir bus išlaikyta visą valandą. Administratorius ar karšto vandens prižiūrėtojas nustatytą valandą paprašys Jūsų vidutiniškai stipriai atsukti visus bute esančius karšto vandens čiaupus ir palikti vandenį bėgti 5 minutes.

Terminės dezinfekcijos metu rekomenduojame nesinaudoti karštu vandeniu.

Atminkite – prevencinė dezinfekcija efektyvi tuomet, kai gyventojai laikosi šios instrukcijos.

Po terminės dezinfekcijos rekomenduojama nuimti dušų, čiaupų galvutes, mechaniškai nuvalyti nuosėdas ir pamerkti į specialią dušo galvutėms dezinfekuoti skirtą priemonę.

Būkite atsargūs – nenusiplikykite patys, ypač saugokite vaikus ir vyresnio amžiaus artimuosius.

Stebėkite santechnikos įrangos (čiaupų, maišytuvų, žarnelių) būklę. Jeigu atsiranda gedimo, nesandarumo ar kitų požymių, skubiai užsukite įvadinį čiaupą.

Kviečiame geranoriškai bendradarbiauti ir terminę dezinfekciją atliekančiam prižiūrėtojui paprašius, leisti pamatuoti vandens temperatūrą bute.

Ar privaloma atlikti dezinfekciją?

Taip, privaloma, terminė dezinfekcija pastatuose turi būti atlikta iki kovo 23 d. 12.00 val. Apie atliktus veiksmus ir karšto vandens temperatūros matavimus (pagal pateiktą akto formą) privaloma informuoti Vilniaus miesto savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų operacijų centrą el. paštu civsauga@vilnius.lt

Užpildytus aktus būtina atsiųsti per 5 dienas nuo terminės dezinfekcijos atlikimo, bet ne vėliau kaip iki kovo 31 d. 12.00 val.

Ką daryti, jei mūsų name karšto vandens sistema individuali? Gyventojai turi individualius karšto vandens ruošimo įrenginius.

Karšto vandens sistemų dezinfekcija yra atliekama tik daugiabučiuose namuose, kuriuose yra centralizuotas karšto vandens ruošimas ir įrengtos karšto vandens tiekimo sistemos. Jūsų atveju tokių sistemų namuose nėra ir gyventojai apsirūpina karštu vandeniu individualiai, todėl bendra terminė dezinfekcija neatliekama.
Svarbu žinoti, kad karšto vandens ruošimo temperatūra turėtų būti daugiau kaip 60 laipsnių, taip pat reikia rūpintis sanitarine įrangos priežiūra ir dezinfekuoti ją.

Kiek vandens nuleisti terminės dezinfekcijos metu?

Vandens tekėjimo greitis iš čiaupo priklauso nuo įvairių aplinkybių, tokių kaip vandens slėgis konkrečiame name, čiaupo skersmuo ir t.t. Tačiau skaičiuojant vidurkį, vandens tekėjimo greitis yra maždaug 8-12 litrų per minutę, todėl per 5 termo šoko minutes iš čiaupo ištekės tik apie 40-60 litrų karšto vandens – tai yra kiek mažiau nei pusė standartinės vonios (arba 0,04- 0,06 kubo). Pvz., jei šilumos tiekėjo (VE) kubo kaina yra 4,33 euro, tai kainuos apie 17-26 centus.


Kilo dar klausimų? – Skambinkite 8 627 79861

Ką privalo atlikti namo karšto vandens prižiūrėtojas terminės dezinfekcijos metu?

1. Informuoti namo gyventojus apie tikslią numatomos terminės dezinfekcijos datą ir laiką, būtinybę nurodytu laiku 5 minutes nuleisti iš visų čiaupų vandenį. Parinkti gyventojams tinkamiausią laiką (geriausiai ne darbo valandomis), kad jie turėtų galimybę atsukti čiaupus baigus dezinfekciją.

2. Pakeltikaršto vandens temperatūrą visoje karšto vandens sistemoje, kad toliausiai nuo vandens šildytuvo nutolusiuose čiaupuose temperatūra siektų +66oC, ir išlaikyti ją ne trumpiau kaip vieną valandą.

3. Iš viso trijuose namo butuose, esančiuose pirmajame, viduriniame ir viršutiniame aukštuose, terminės dezinfekcijos metu išmatuoti termometrais, skirtais matuoti vandens temperatūrą. Užpildyti matavimo protokolą ir paprašyti pasirašyti buto gyventoją.

4. Pasibaigus terminės dezinfekcijos laikui, iš visų namo butų čiaupų +66oC temperatūros vandenį nuleisti ne trumpiau kaip 5 min.

5. Atlikus terminę dezinfekciją, nuolat palaikyti ne žemesnę kaip 50-55oC karšto vandens temperatūrą visuose gyventojų čiaupuose. Nesumažinkite temperatūros nakties metu.